Jurnal inlocuire instalatie electrica, apartament 3 camere

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • lmacsen
    Membru
    • 26.sep.2015
    • 299

    #46
    Răspuns la: Răspuns la: Jurnal inlocuire instalatie electrica, apartament 3 camere

    Postat în original de gmtiby
    Stii ce nu inteleg ? De ce va este mai simplu sa dati bani pe niste conectori, cand puteti rasuci conexiunile si sa le cositoriti, dau, daca doriti mai simplu puteti rasuci conexiunile si sa puneti terminatii cu surub.

    Nu e putin mai simplu, si mult mai sigur ?
    Mai simplu, nu. Mai sigur, este posibil.. habar nu am. De accea intrebam daca au fost cazuri cu probleme, desi ei le fac reclama ca rezista in cele mai vitrege conditii (ma rog, stim cu totii cum e cu reclama asta).

    Personal, decat sa stau sa cositoresc MYF-ul (unde trebuie sa ai o anumita indemanare in executie) si sa am surprize ca nu am facut bine legaturile, mi se pare mai usor, rapid, sigur sa folosesc conectorii aia. Decablez cat trebuie (10 mm), introduc firul si apas clema. Au carcasa transparenta, vad daca am prins bine firele. Daca nu, tai si incerc din nou.

    Nu caut metoda cea mai ieftina, caut metoda cea mai la indemana cu care sa reusesc sa imi refac singur instalatia electrica (ambitia mea, recunosc)
    Ultima editare de lmacsen; 05.apr.2016, 15:52.

    Comentariu

    • Cherubino
      Living Legend
      • 10.iul.2006
      • 1685

      #47
      Răspuns la: Jurnal inlocuire instalatie electrica, apartament 3 camere

      Postat în original de puricemarius
      gata, am terminat, mi-a luat fix 8 zile.
      din pacate am facut si 2 compromisuri: am renuntat la prize in baie si voi folosi priza de la oglinda, legata pe circuitul de iluminat.
      si 2, iluminatul si prizele din balcoane le-am tras cu myym de 1,5 ingropat in tencuiala. am mers pe ideea ca in afara de centrala si alte cateva maruntisuri nu vor fi alti consumatori,
      am folosit conectorii vago, care merg si cu cablu multifilar. spun asta deoarece la cablul de 2,5 nu am pus terminatii si le-am prins direct in conector.
      Mai bine nu ne mai spuneai, măcar nu știam de prostiile astea. Are dreptate George Trisina in mesajul de mai sus. Eu nici la dusmani n-as fi facut asa ceva.
      LARGO AL FACTOTUM

      Comentariu

      • Cherubino
        Living Legend
        • 10.iul.2006
        • 1685

        #48
        Răspuns la: Jurnal inlocuire instalatie electrica, apartament 3 camere

        gmtiby
        Cositorirea ramane „sfanta”, indiferent cine ce mai comenteaza pe forumuri.

        Imacsen
        Mie mi s-a intamplat sa mi se desfaca mult-laudatul conector Wago in timpul manipularii in vederea introducerii legaturii in doza. In plus de asta, pe un alt forum similar, un utilizator de acolo povestea mai demult ca firma lui a folosit Wago la o vila situata undeva la un drum intens circulat. Din cauza trepidatiilor produse de circulatia masinilor de mare tonaj, s-au slabit „fitzoasele” Wago si omul, impreuna cu toata echipa lui, bineinteles, a trebuit sa refaca toate conexiunile prin cositorire. Noroc ca au observat la timp fenomenul pana n-au apucat sa ia foc dozele!
        Eu nu pot sa-i inteleg pe cei care nu vor sau nu stiu sa cositoreasca, de ce aleg acesti conectori scumpi si nesiguri, in loc sa mearga pe morsete, care sunt si ieftine, sunt foarte sigure si ocupa si spatiu mai mic in doze decat Wago.
        LARGO AL FACTOTUM

        Comentariu

        • lmacsen
          Membru
          • 26.sep.2015
          • 299

          #49
          Răspuns la: Jurnal inlocuire instalatie electrica, apartament 3 camere

          Postat în original de Cherubino
          gmtiby
          Imacsen
          Mie mi s-a intamplat sa mi se desfaca mult-laudatul conector Wago in timpul manipularii in vederea introducerii legaturii in doza. In plus de asta, pe un alt forum similar, un utilizator de acolo povestea mai demult ca firma lui a folosit Wago la o vila situata undeva la un drum intens circulat. Din cauza trepidatiilor produse de circulatia masinilor de mare tonaj, s-au slabit „fitzoasele” Wago si omul, impreuna cu toata echipa lui, bineinteles, a trebuit sa refaca toate conexiunile prin cositorire. Noroc ca au observat la timp fenomenul pana n-au apucat sa ia foc dozele!
          Eu nu pot sa-i inteleg pe cei care nu vor sau nu stiu sa cositoreasca, de ce aleg acesti conectori scumpi si nesiguri, in loc sa mearga pe morsete, care sunt si ieftine, sunt foarte sigure si ocupa si spatiu mai mic in doze decat Wago.
          Cred ca la orice optiune sunt povesti cu cazuri nefericite. Ma gandesc, aia in vest ce fac ca din ce am tot vazut numai din astea folosesc...

          Aveti dreptate, morsetele sunt o optiune buna de luat in considerare. Recomandati sa se cositoreasca firul multifilar inainte de a fi prins in morseta?

          Comentariu

          • mbostangiu
            Membru Marcant
            • 31.dec.2011
            • 594

            #50
            Răspuns la: Jurnal inlocuire instalatie electrica, apartament 3 camere

            Postat în original de lmacsen
            Cred ca la orice optiune sunt povesti cu cazuri nefericite. Ma gandesc, aia in vest ce fac ca din ce am tot vazut numai din astea folosesc...

            Aveti dreptate, morsetele sunt o optiune buna de luat in considerare. Recomandati sa se cositoreasca firul multifilar inainte de a fi prins in morseta?
            Nu stiu ce varsta aveti insa eu personal observ ca trendul general este sa facem lucruri cu durata de viata din ce in ce mai redusa. E adevarat ca tehnologia se schimba (in sens pozitiv zice lumea) insa cu toate astea lucrurile evolueaza in directie negativa dupa parerea mea. Daca acum 50 ani tehnologiile, modul de lucru, si altele ce tin de calitatea unei instalatii electrice concurau pentru a rezulta o instalatie electrica durabila, acum avem si alte "preocupari" mai prioritare cum ar fi:
            - eficienta economica (adica bici din rahat)
            - economie de materiale
            - termene de finalizare incoerente
            Nu zic ca tehnologia e un lucru rau, dimpotriva, insa la capitolul calitate consider ca mergem in jos si sacrificam bunele practici tehnice pe altarul celor economice, cu un alibi de genul " las' ca toata lumea asa face si astfel peste 2-3 ani avem ceva de lucru..."
            Va doresc sa aveti puterea de a alege corect ce luati de la tehnologie si ce pastrati din istorie, asta in cazul on care economia nu scoate capul deasupra sa puna capac acestor ratiuni pur tehnice.
            Sfat punctual: uitati de wago.
            “Quality means doing it right when no one is looking.”

            Comentariu

            • Temelye
              Living Legend
              • 23.apr.2014
              • 1342

              #51
              Răspuns la: Jurnal inlocuire instalatie electrica, apartament 3 camere

              Sal. Cositorirea legaturilor e beton, e cea mai zdravana metoda. Dar suntem oameni,mai apar schimbari si atunci trebuie taiate legaturile si recositorite si daca se mai repeta ajung firele prea scurte. Ce parere aveti de varianta in cazul legaturilor de MYF, sa se dezizoleze mai mult ca lungime(sa spunem aprox10 cm) si sa se introduca U-ri de masiv in legatura si apoi se rasucesc impreuna. Eu zic ca iese o legatura chiar robusta si demontabila la nevoie. Nu stiu daca e inventia mea,poate o mai practica si alti colegi.
              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

              Comentariu

              • GeorgeTrisina
                Membru Marcant
                • 27.sep.2012
                • 747

                #52
                Răspuns la: Răspuns la: Jurnal inlocuire instalatie electrica, apartament 3 camere

                Postat în original de Temelye
                Sal. Cositorirea legaturilor e beton, e cea mai zdravana metoda. Dar suntem oameni,mai apar schimbari si atunci trebuie taiate legaturile si recositorite si daca se mai repeta ajung firele prea scurte. Ce parere aveti de varianta in cazul legaturilor de MYF, sa se dezizoleze mai mult ca lungime(sa spunem aprox10 cm) si sa se introduca U-ri de masiv in legatura si apoi se rasucesc impreuna. Eu zic ca iese o legatura chiar robusta si demontabila la nevoie. Nu stiu daca e inventia mea,poate o mai practica si alti colegi.
                N-am o parere prea buna.
                De obicei, cand se gandeste o instalatie, se gandeste pt viitor si chiar daca in momentul acela n-ai posibilitate s-o faci, tragi firele si le lasi rezerva.
                Cositorirea e sfanta. De la artificii si inventii d-astea pot lua foc casele si mai ajungi si vedeta la stirile de la ora 5, asta daca faci pt tine. Daca faci pt straini, ... scuza-ma dar ajungi dupa gratii.

                Comentariu

                • gmtiby
                  Living Legend
                  • 24.oct.2008
                  • 1192

                  #53
                  Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Jurnal inlocuire instalatie electrica, apartament

                  Postat în original de lmacsen
                  Mai simplu, nu. Mai sigur, este posibil.. habar nu am. De accea intrebam daca au fost cazuri cu probleme, desi ei le fac reclama ca rezista in cele mai vitrege conditii (ma rog, stim cu totii cum e cu reclama asta).

                  Personal, decat sa stau sa cositoresc MYF-ul (unde trebuie sa ai o anumita indemanare in executie) si sa am surprize ca nu am facut bine legaturile, mi se pare mai usor, rapid, sigur sa folosesc conectorii aia. Decablez cat trebuie (10 mm), introduc firul si apas clema. Au carcasa transparenta, vad daca am prins bine firele. Daca nu, tai si incerc din nou.

                  Nu caut metoda cea mai ieftina, caut metoda cea mai la indemana cu care sa reusesc sa imi refac singur instalatia electrica (ambitia mea, recunosc)
                  Vezi lmacsen, eu aici nu ma refeream la " simplu " in adevaratul sens al acestui cuvant ci la " cel mai sigur sistem de prindere al firelor de legatura in doze ", deoarece, atunci cand Doamne fereste ai o prob, este greu sa te gandesti la faptul ca minunatii conectori Wago, ( cu care nu am lucrat ci doar i-am vazut si "atins" si mi s-au parut penibili ) iti pot face probleme, doar ai dat o caruta de bani pe ei....nu ??? Nu inteleg ce este atat de greu sa cositoresti legaturile, deoarece este un procedeu simplu... trebuie doar sa fi atent. Daca nu ai baie de cositor, o poti face si cu un ciocan de lipit clasic. Chiar crezi ca noi cei 3 care ti-am dat aceasta solutie suntem atat de " inapoiati " si nu avansam odata cu tehnologia ? ( vezi clemele Waga versus cositorire ) Noi ne bazam pe ce este SIGUR, nu pe ce este rapid si in " trend ". Am avut o casa la 17 km de Bucuresti, vreau sa-ti spun ca am facut " pentru unii o mare prostie ", pentru mine nu, am cositorit firele in doze, am verificat instalatia si am acoperit la propriu dozele ( nu se vedeau , pur si simplu in tencuiala ). Dupa 5 ani (deoarece am vandut casa ) cu 2 ap de ac , cuptor electric, hota, frigider,centrala pe lemne, boiler termo-electric de 2500 w, 2 tv-uri , pc, laptop, router, alarma, proiectoare ( 3 ) de 500 W ,aparat de sudura, flex, ciocan rotopercutor, etc, nu am avut nici cea mai mica problema, si ce crezi, cositorirea am facut-o eu, din acelasi motiv si principiu ca si tine, sa fie facut de mana mea...
                  Daca nici pe colegii George Trisina si Cherubino nu-i crezi , atunci nu-mi ramane decat sa-ti urez bafta si fara probleme. De la ei am invatat multe si mai am de invatat, dar ce crezi ? Chiar le si urmez sfaturile si nu regret nici o secunda acest lucru.
                  @ Cherubino sunt de acord cu tine in totalitate, stiu si de la voi 2 cat si de la un al prieten mai bun de-al meu electronist ca, cositorirea este " sfanta " si o faci pentru totdeauna.
                  @ mbostangiu ai perfecta dreptate, dar multi cred ca si ce este nou este foarte bun....
                  O zi buna domnilor !

                  Comentariu

                  • lmacsen
                    Membru
                    • 26.sep.2015
                    • 299

                    #54
                    Răspuns la: Jurnal inlocuire instalatie electrica, apartament 3 camere

                    Va multumesc tuturor pentru sfaturi. Bineinteles ca apreciez foarte mult si iau in considerare sfaturile pe care le primesc aici pe forum de la oamenii din domeniu care vor sa impartaseasca din experientele si cunostintele lor.

                    Va rog nu va suparati pe mine ca sunt insistent a cunoaste mai multe detalii

                    Comentariu

                    • gmtiby
                      Living Legend
                      • 24.oct.2008
                      • 1192

                      #55
                      Răspuns la: Jurnal inlocuire instalatie electrica, apartament 3 camere

                      Postat în original de lmacsen
                      Va multumesc tuturor pentru sfaturi. Bineinteles ca apreciez foarte mult si iau in considerare sfaturile pe care le primesc aici pe forum de la oamenii din domeniu care vor sa impartaseasca din experientele si cunostintele lor.

                      Va rog nu va suparati pe mine ca sunt insistent a cunoaste mai multe detalii
                      Nu se supara nimeni , ideea era doar ca nu avem nici un motiv sa te informam gresit, noi ne-am exprimat parerile doar, rezultatul final si deciziile iti apartin in totalitate.

                      Bafta la lucrari si numai bine !

                      Comentariu

                      • Jan
                        Membru
                        • 06.iul.2006
                        • 176

                        #56
                        Răspuns la: Jurnal inlocuire instalatie electrica, apartament 3 camere

                        Postat în original de Cherubino
                        gmtiby
                        Cositorirea ramane „sfanta”, indiferent cine ce mai comenteaza pe forumuri.

                        Imacsen
                        Mie mi s-a intamplat sa mi se desfaca mult-laudatul conector Wago in timpul manipularii in vederea introducerii legaturii in doza. In plus de asta, pe un alt forum similar, un utilizator de acolo povestea mai demult ca firma lui a folosit Wago la o vila situata undeva la un drum intens circulat. Din cauza trepidatiilor produse de circulatia masinilor de mare tonaj, s-au slabit „fitzoasele” Wago si omul, impreuna cu toata echipa lui, bineinteles, a trebuit sa refaca toate conexiunile prin cositorire. Noroc ca au observat la timp fenomenul pana n-au apucat sa ia foc dozele!
                        Eu nu pot sa-i inteleg pe cei care nu vor sau nu stiu sa cositoreasca, de ce aleg acesti conectori scumpi si nesiguri, in loc sa mearga pe morsete, care sunt si ieftine, sunt foarte sigure si ocupa si spatiu mai mic in doze decat Wago.
                        ....

                        Comentariu

                        • puricemarius
                          Incepator
                          • 10.mar.2013
                          • 56

                          #57
                          Răspuns la: Jurnal inlocuire instalatie electrica, apartament 3 camere

                          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0992.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	260,6 KB 
ID:	624968Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0989.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	360,2 KB 
ID:	624965Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0986.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	248,6 KB 
ID:	624962Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0990.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	240,9 KB 
ID:	624966Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0987.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	215,7 KB 
ID:	624963Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0982.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	209,5 KB 
ID:	624960Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0991.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	189,8 KB 
ID:	624967Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0988.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	253,1 KB 
ID:	624964Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0985.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	255,9 KB 
ID:	624961salut.
                          am folosit wago pentru ca le-am cumparat la un pret muult mai mic decat dedeman, cam 50%.
                          este foarte comod de lucrat.
                          de luat foc, este mai greu, deoarece toate circuitele de forta sunt trase direct din tablou, sau sunt facute din "priza-n-priza' voi folosi prise bticino cu conectori dubli.
                          la traseele de la balcon daca se va intrerupe vre-un fir, ceea ce cred ca este destul de putin probabil, voi merge aparent, nu este distanta mare si nu ma derenjeaza, fiind in balcon.
                          sincer, din ce am gasit in pereti de la instalatia veche si care a functionat cu brio 26 de ani, ce am facut eu, in cel mai rau caz, este parfum

                          nu recomand cititorilor ca faca precum mine, dar daca trebuie sa faca o abatere de i7, sa-si asume modificarea si sa o faca acolo unde este cel mai putin probabil sa apara o problema.
                          voi reveni cu poze la montaj, ca mare lucru in afara de tevi in santuri nu prea aveam ce sa ilustrez.

                          Multumesc!
                          Ultima editare de puricemarius; 08.apr.2016, 20:44.

                          Comentariu

                          • Cherubino
                            Living Legend
                            • 10.iul.2006
                            • 1685

                            #58
                            Răspuns la: Jurnal inlocuire instalatie electrica, apartament 3 camere

                            Pare a fi OK, judecand dupa fotografii. La foto nr.6 de ce cele doua doze modulare suprapuse nu sunt aliniate pe verticala? Mi se pare urata dispunerea din poza.
                            LARGO AL FACTOTUM

                            Comentariu

                            • lmacsen
                              Membru
                              • 26.sep.2015
                              • 299

                              #59
                              Răspuns la: Jurnal inlocuire instalatie electrica, apartament 3 camere

                              Daca se foloseste un disjunctor diferential, mai trebuie facuta si impamantarea? Aceasta ce rol ar mai avea atata timp cat disjunctorul ofera protectie?

                              Comentariu

                              • mbostangiu
                                Membru Marcant
                                • 31.dec.2011
                                • 594

                                #60
                                Răspuns la: Jurnal inlocuire instalatie electrica, apartament 3 camere

                                Imaginati-va o masina de spalat rufe. Este un ansamblu format din motor, parte electronica, electrovalve si alte chestii ce functioneaza cu electricitate, montate intr-o carcasa impreuna cu cuva, sertare, furtune si tot felul de chestii prin care curge apa. Tot acest ansamblu aduce in aceiasi carcasa de metal 2 elemente care nu se impaca (apa si electricitatea).
                                Acum imaginati-va motorul. Este de fapt o carcasa de metal pe care sunt infasurate spirele (infasurarile). Aceste spire sunt formate din conductor de cupru emailat in general pentru a fi realizata izolatia (sunt convins ca ati vazut cum arata aceste spire).
                                In functionare apar tot felul de nereguli ( socuri mecanice, umezeala, incalzirea spirelor, ...) care pot avea ca rezultat un contact electric intre faza prezenta in spire si carcasa de metal. Daca exista o legatura solida intre carcasa de metal si pamant, tensiunea aparuta accidental pe carcasa va fi condusa catre pamant iar cand curentul de curgere catre pamant creste la o valoare la care declanseaza siguranta atunci "aflam" ca este un defect la masina noastra. Diferentialul are grija sa declanseze cu mult inaintea sigurentei, daca acest curent de defect catre pamant depaseste valoarea periculoasa pentru om (10mA), insa daca carcasa masinii nu este legata la pamant atunci acest curent nu are cum sa se scurga catre pamant si in caz de defect afli atunci cand pui mana pe carcasa ... si asta e cam tarziu.
                                Instalatia de impamantare este dupa parerea mea mai importanta decat conductorul de faza insa din nefericire "merge" si fara ea.
                                “Quality means doing it right when no one is looking.”

                                Comentariu

                                Procesare...