Jurnal inlocuire instalatie electrica, apartament 3 camere

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • puricemarius
    Incepator
    • 10.mar.2013
    • 58

    Jurnal inlocuire instalatie electrica, apartament 3 camere

    salut!
    am tot frunzarit acest forum, si acum, deschid acest jurnal unde voi incerca sa public etapele realizarii instalatiei electrice in apartamentul in care urmeaza sa ma mut, impreuna cu familia mea.
    este vb de un apartament cu 3 camere, 2 bai.

    voi reveni cu schemele circuitelor de prize si de iluminat.
    va rog sa interveniti cu sfaturi, idei, ce considerati ca este necesar de corectat.

    in apartament va fi turnata sapa, pe sub care sper sa fie loc de tuburile de prize.
    in hol voi monta (nu eu, zugravii) plafon fals pe unde voi trage iluminatul.
    am hotarat, dar accept sugestii, sa folosesc tub bergam pe motivul ca pe viitor va fi mai simplu sa schimb ceva, daca va fi cazul.
    santurile in pereti le voi executa cu o masina de taiat slituri, imprumutata de la o cunostinta si voi folosi cablu fy de 1,5 si 2.5

    Multumesc!
  • puricemarius
    Incepator
    • 10.mar.2013
    • 58

    #2
    Răspuns la: Jurnal inlocuire instalatie electrica, apartament 3 camere.

    cam asa vad eu prizele:
    c1 - dormitoare
    c2 - baie+hol+AC
    c3 - masina spalat
    c4 - cuptor electric
    c5 - bucatarie+sufragerie+balcon

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	prize.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	21,4 KB 
ID:	624797

    si iluminatul,
    2 circuite
    c1 - dormitoare+hol+bai
    c2 - bucatarie+sufragerie+balcon
    in hol voi avea 2 zone separate cu 2 comutatoare cap-scara.

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	iluminat.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	22,4 KB 
ID:	624798
    Ultima editare de puricemarius; 20.mar.2016, 19:29.

    Comentariu

    • Cherubino
      Living Legend
      • 10.iul.2006
      • 1688

      #3
      Răspuns la: Jurnal inlocuire instalatie electrica, apartament 3 camere

      Configurarea mi se pare a fi in regula. Cateva sugestii:
      1.La amplasarea prizei din baie sa tii cont de prevederile Normativului I7-2011 referitor la volumele in care este permisa amplasarea aparatajului electric. Normativul il poti gasi pe net. Eu am vrut sa-l postez aici, dar fisierul e prea mare si n-am putut sa-l incarc.
      2.Sa nu depasesti valoarea de 16A pentru protejarea circuitelor de prize si cea de 6A pentru iluminat.
      3. Impamantare la absolut toate circuitele (inclusiv la iluminat).
      4. Protectie la curenti reziduali. Pentru aceasta e suficient daca montezi la intrarea in tabloul de apartament. un întreruptor automat cu protectie diferentiala cu curentul nominal diferential de 30 mA. Daca vrei mai multa siguranta in exploatare, ar fi indicat ca sa montezi in tablou si un releu pentru protectie la supratensiuni de comutatie, releu care se poate asocia cu întreruptorul principal sus-pomenit. Un exemplu in acest fel ar fi diferential din gama iDPNa-Vigi asociat cu bobina de supratensiune iMSU 255 sau 275V, ambele de la Schneider. Se gasesc insa astfel de solutii si la alte marci de aparataj.
      Spor la treaba!
      LARGO AL FACTOTUM

      Comentariu

      • Temelye
        Living Legend
        • 23.apr.2014
        • 1395

        #4
        Răspuns la: Jurnal inlocuire instalatie electrica, apartament 3 camere

        santurile in pereti le voi executa cu o masina de taiat slituri, imprumutata de la o cunostinta si voi folosi cablu fy de 1,5 si 2.5



        Ar mai fi varianta sa puneti coloanele pt prize cu FY de 2,5 iar plecarile catre aparatj cu litat. Ies lagaturi bunicele in doze si montati usor aparatajul
        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

        Comentariu

        • puricemarius
          Incepator
          • 10.mar.2013
          • 58

          #5
          Răspuns la: Jurnal inlocuire instalatie electrica, apartament 3 camere

          in legatura cu protectia,
          electrocasnicele nu sunt tocmai noi (frigider, cuptor cu microunde, robot de ducatarie, masina spalat....) imi e frica sa pun de 30ma pe general, sa nu sara des.
          as pune pe general de 300ma si doar pe baie de 30ma.
          Ce spuneti de metoda asta?

          Comentariu

          • Temelye
            Living Legend
            • 23.apr.2014
            • 1395

            #6
            Răspuns la: Jurnal inlocuire instalatie electrica, apartament 3 camere

            Postat în original de puricemarius
            in legatura cu protectia,
            electrocasnicele nu sunt tocmai noi (frigider, cuptor cu microunde, robot de ducatarie, masina spalat....) imi e frica sa pun de 30ma pe general, sa nu sara des.
            as pune pe general de 300ma si doar pe baie de 30ma.
            Ce spuneti de metoda asta?
            Parerile sunt impartite, dar si eu vad lucrurile ca dumneavoastra. Le vad tot asa deoarece am intilnit destule cazuri de case facute pt vinzare unde din economie se punea o siguranta diferentiala pe intrarea tabloului. Dupa un timp omul ce locuia acolo o anula deoarece tot sarea,aparent fara motiv. Motive mai minore erau, normal ,dar nestiind sigur care i-se aplicau niste punti si era pe post de bibelou,adica nu facea nimic.
            Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

            Comentariu

            • Cherubino
              Living Legend
              • 10.iul.2006
              • 1688

              #7
              Răspuns la: Jurnal inlocuire instalatie electrica, apartament 3 camere

              Postat în original de puricemarius
              in legatura cu protectia,
              electrocasnicele nu sunt tocmai noi (frigider, cuptor cu microunde, robot de ducatarie, masina spalat....) imi e frica sa pun de 30ma pe general, sa nu sara des.
              as pune pe general de 300ma si doar pe baie de 30ma.
              Ce spuneti de metoda asta?
              Un electrocasnic poate avea o rezistenta de izolatie scazuta si daca e nou. Situatia e rar intalnita, dar posibila. La toate instalatiile pe care le-am facut pana acum si la care am montat diferentiale de 30 mA ca intreruptoare principale, utilizatorii nu si-au schimbat electrocasnicele cu altele noi doar pentru ca instalatia e noua, ci au folosit tot electrocasnicele pe care deja le aveau. Nu am intalnit nicio situatie de genul celei semnalate de dumneavoastra. Pot sa va spun ca, cel putin in cazul instalatiei din apartamentul propriu, cu aceleasi electrocasnice pe care le aveam si inainte de refacerea instalatiei, dar si cu altele achizitionate ulterior, nu mi-a declansat niciodata diferentiala principala decat la verificarea prin butonul de test si prin simularea unui curent de defect, desi sunt cativa ani buni de cand am inlocuit instalatia electrica. In general, astfel de probleme pot sa apara cu o probabilitate mai mare in instalatii mai complexe si cu un numar mai mare de receptoare electrice, nu la un apartament cu 3 camere.
              Daca firida cu contoare a blocului este modernizata, aveti deja acolo un diferential de bransament care are curentul diferential nominal de min. 300 mA. Scopul lui nu este sa va protejeze de socuri electrice, deoarece numai diferentialele de mare sensibilitate (max. 30 mA) pot face asta. Asadar, montarea in tabloul locuintei a unui diferential de 300 mA inseamna niste bani cheltuiti degeaba. Am facut o referire mai sus la Normativul I7-2011. Ar fi bine sa-l cititi, pentru ca o sa gasiti acolo niste prevederi importante legate si de protectiile prin dispozitive diferentiale, prevederi care sunt obligatorii pentru instalatiile noi, ca si pentru modernizari/ modificari la instalatii aflate deja in exploatare. Parerea mea este ca, daca tot v-ati "inhamat" la lucrarea asta, care e complexa, s-o faceti cum scrie la carte, pentru ca nu o faceti pentru 2-3 ani. O instalatie electrica interioara trebuie sa aiba o durata de viata cat cea a constructiei pe care o deserveste, dar nu mai putin de 20 de ani. Tocmai de aceea va recomand sa respectati tot ce scrie in Normativ si va asigur ca daca veti proceda asa, veti avea o instalatie functionala si sigura.
              LARGO AL FACTOTUM

              Comentariu

              • puricemarius
                Incepator
                • 10.mar.2013
                • 58

                #8
                Răspuns la: Jurnal inlocuire instalatie electrica, apartament 3 camere

                am retinut sfaturile dvs si asa voi proceda, acesta este si motivul pentru care am deschis aceasta discutie.
                in cazul acesta voi folosi generalul de 30ma si pe baie, mi-a sugerat cineva sa pun de 10ma, o fi prea mic?
                normativul ala este destul de stufos.

                am mentionat ca voi folosi aparataj abb, dar dupa ce am vazut bticino matix am zis ca sunt mai OK
                cu bticino matix, aparatajul costa ~1500ron.

                pentru canale (slituri) voi folosi o masina spit+aspiratorul spit.
                cablu voi folosi MYF cu conectori wago si terminatii metalice.

                cred ca joi dimineata voi incepe lucrul.

                mi-a mai tunat o idee, sa folosesc plecarile de la intrerupator pana la lampa cele de Al lasate de constructori, ce ziceti, se merita?
                am zis sa las cablurile din Al deoarece nu au cum sa fie solicitate, si as scuti munca in plus.

                Multumesc!

                Comentariu

                • lmacsen
                  Membru
                  • 26.sep.2015
                  • 298

                  #9
                  Răspuns la: Jurnal inlocuire instalatie electrica, apartament 3 camere

                  Sa ne tineti la curent cu cat mai multe detalii despre executie si componentele pe care le folositi/recomandati. Si eu o sa refac in totalitate instalatia electrica la o casa veche in aceasta primavara si urmaresc cu mare interes acest topic. Pana acum am aflat multe chestii utile, care erau cam obscure pentru mine, din postarile lui Cherubino.

                  Comentariu

                  • Cherubino
                    Living Legend
                    • 10.iul.2006
                    • 1688

                    #10
                    Răspuns la: Jurnal inlocuire instalatie electrica, apartament 3 camere

                    Daca circuitele prin tavane de la doze la corpurile de iluminat sunt in stare buna, pot fi lasate, deoarece oricum executarea de slituri in tavane este cu desavrasire interzisa, din motive care tin de afectarea grava a structurii de rezistenta. In cazul asta nu veti mai avea impamantari la iluminat, dar totusi va exista protectia diferentiala.
                    In baie se poate pune si un diferential de 10 mA (daca sunteti mai „scrupulos”), dar nu e obligatoriu. Normativul spune maximum 30 mA.
                    LARGO AL FACTOTUM

                    Comentariu

                    • lmacsen
                      Membru
                      • 26.sep.2015
                      • 298

                      #11
                      Răspuns la: Jurnal inlocuire instalatie electrica, apartament 3 camere

                      Am o nedumerire, este buna siguranta generala in tablou o diferentiala de 25 A / 30 mA?
                      Disjunctor diferential DPNA VIGI 25A 30MA A9D34625

                      Vad diferentiale diferite de la 6A la 32A. Trebuie sa fac calculul in amperi in functie de cat voi avea incarcarea?
                      Ultima editare de lmacsen; 23.mar.2016, 11:03.

                      Comentariu

                      • Cherubino
                        Living Legend
                        • 10.iul.2006
                        • 1688

                        #12
                        Răspuns la: Jurnal inlocuire instalatie electrica, apartament 3 camere

                        Daca nu aveti multe electrocasnice de putere la care sa existe probabilitatea de a functiona simultan o perioada de timp mai mare, atunci e OK. In caz contrar, ar fi mai indicat unul de 32 A/ 30 mA.
                        LARGO AL FACTOTUM

                        Comentariu

                        • lmacsen
                          Membru
                          • 26.sep.2015
                          • 298

                          #13
                          Răspuns la: Jurnal inlocuire instalatie electrica, apartament 3 camere

                          Cred ca masina de spalat, cuptor electric, AC, aspiratorul ar fi cei mai mari consumatori si nu stiu daca vor functiona simultan prea mult.

                          Altfel spus daca pun 32 A nu are ce sa dauneze, fata de 25 A? Vad ca disjunctoarele diferentiale au acelasi pret indiferent de curentul nominal.

                          Va multumesc pentru lamuriri.

                          Comentariu

                          • Temelye
                            Living Legend
                            • 23.apr.2014
                            • 1395

                            #14
                            Răspuns la: Jurnal inlocuire instalatie electrica, apartament 3 camere

                            Postat în original de lmacsen

                            Altfel spus daca pun 32 A nu are ce sa dauneze, fata de 25 A?

                            Va multumesc pentru lamuriri.
                            In mod normal nu,avind in vedere ca find generala, mai are in aval sigurante automate de valoare mai mica. Plus faptul ca, daca va avea declansari acestea majoritar vor din cauza curentilor reziduali. Parerea mea e ca puteti fi linistit,e ok in acest caz 32A in loc de 25A.
                            Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                            Comentariu

                            • lmacsen
                              Membru
                              • 26.sep.2015
                              • 298

                              #15
                              Răspuns la: Jurnal inlocuire instalatie electrica, apartament 3 camere

                              Multumesc, acum totul este mult mai clar

                              Comentariu

                              Procesare...