yobit eobot freewallet bgogo digifinex wp fastest cache wp super cache
Urmareste-ne pe Facebook

Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Aparataj electric bun vs. necalitativ

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Răspuns la: Răspuns la: Aparataj Electric Bun vs. Necalitativ

Postat în original de mbostangiu Vezi post
    Curba de declansare nu se refera la curentul diferential ci la curentul de scc. Ca si temporizare pentru declansarea la defect diferential sunt alte criterii (instantanee, selective si cu temporizare). Si instantanee inseamna in realitate in jur de 10 milisecunde adica o semiperioada, timp suficient sa aprinda becul.
    Sunt de acord cu ce spuneti cu exceptia timpului de reactie de 10 milisecunde. Am senzatia ca e binisor mai lung. Avind in vedere inertia unui bec cu filament metalic, ma indoiesc ca o semiperioada l-ar putea aprinde. Cu un osciloscop s-ar putea elucida misterul dar nu am asa ceva.
    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

Comentariu

Răspuns la: Răspuns la: Aparataj Electric Bun vs. Necalitativ

Postat în original de mbostangiu Vezi post
      Curba de declansare nu se refera la curentul diferential ci la curentul de scc.
      Așa este. Aveți perfectă dreptate.
      LARGO AL FACTOTUM

Comentariu

Răspuns la: Aparataj Electric Bun vs. Necalitativ

Am si eu o intrebare , schneider sunt bune din ce zice lumea, dar din gamele schneider , ce alegem ?

Poza mare disjunctoare

Cel cu capacitatea de rupere de 6 pare sa aibe cel mai bun raport pret/specificatii .... sau imi scapa mie ceva ?
        Fișiere atașate
        Ultima editare de junghiu; 23.feb.2017, 21:39.

Comentariu

Lucrez la un tablou care va fi echipat in mare parte cu protectii ETI. Nu am avut tangenta pana acum cu aceasta marca insa am fost impresionat placut de unele module speciale disponibile. Spre exemplu voi folosi niste protectii care ofera siguranta la supracurent, protectie diferentiala si protectie la supratensiune, toate intr-un modul de 18mm.
          Ati mai lucrat cu aceasta marca? Ce parere aveti despre produse?
          Ultima editare de Consultant electrice; 18.oct.2019, 20:08.
          Curentul nu iarta!

Comentariu

^^ E cineva (Roman) pe YT care le lauda. Eu am vazut de curand niste fuzibile de la ei montate intr-un panou; aratau destul de OK. Referitor la protectii, daca imi amintesc bine sunt unele care au si protectie la arc tot genul all-in-one.

Comentariu

Am vazut o brosura pentru aceea protectie la arc, primita impreuna cu produsele comandate, insa nu am apucat sa studiez / testez echipamentul. Inca astept de la ei niste sigurante curba B...evident, ca peste tot, nu sunt in stoc; ulterior finalizez tabloul sa vedem ce iese. O sa revin cu impresii.
              Curentul nu iarta!

Comentariu

Au sosit in sfarsit si sigurantele curba B 1P+N de valori mici (6A si 10A) + clemele sir si barele de conexiune.

Prima impresie - clemele sir de calitate foarte buna. Urmeaza pozitionarea protectiilor in tablou si legaturile in cleme.
                Fișiere atașate
                Curentul nu iarta!

Comentariu

Si eu lucrez la ceva similar, am comandat cleme de sir de la phoenix contact, de tip push-in, facute in germania, calitative. si sigurante Hager de tip A, curba B, 2P.

Uite aici a testat cineva AFDD-ul de la ETI. Cam scumpicele, in jurul la 150 euro bucata. Nu stiu daca face treaba buna doar una pusa pe general, poate o sa comand una sa testez mai incolo...

https://www.youtube.com/watch?v=YvuxzHA9dw4

Comentariu

Procesare...
                  X
                  sigla BRAT