Aparataj electric bun vs. necalitativ

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Temelye
    Living Legend
    • 23.apr.2014
    • 1344

    Aparataj electric bun vs. necalitativ

    Deschid acest topic deoarece multi cunoscuti ma suna si ma intreaba intre cutare si cutare aparataj ca sa ia. Sunt situatii cind nu stiu prea multe despre respectiva gama si decit sa vb pe linga mai bine tac.( apar game noi care inca nelucrind cu ele nu poti fi prea sigur) Cred ca ar fi util un top al diverselor game si modele de aparataj in ideea ca profesionistii care au intilnit un anume tip de aparataj cu un raport pret-calitate bun sa-l recomande si viceversa. Prin aparataj se inteleg prize,intrerupatoare,sig aut.
    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad
  • lmacsen
    Membru
    • 26.sep.2015
    • 298

    #2
    Răspuns la: Aparataj Electric Bun vs. Necalitativ

    Buna ideea cu acest topic.

    Intre Schneider Electric si Gewiss exista vreo diferenta notabila?

    Comentariu

    • uceniculgica
      Membru Marcant
      • 10.ian.2013
      • 573

      #3
      Răspuns la: Aparataj Electric Bun vs. Necalitativ

      compari mere cu pere daca te referi la cele 2 companii la modul general

      Comentariu

      • mbostangiu
        Membru Marcant
        • 31.dec.2011
        • 594

        #4
        Răspuns la: Aparataj Electric Bun vs. Necalitativ

        Cred ca e foarte complicat spre imposibil de facut un asemenea clasament. Cine ar avea suficienta putere, impartialitate, discernamant, cunostinte, obiectivitate si multe altele necesare pentru a emite o concluzie care sa departajeze 2 sau mai multe branduri internationale. Si in definitiv toti producatorii respecta aceleasi standarde si se "lauda" cu caracteristici tehnice similare daca nu chiar identice si atunci pe ce baze sa faci departajare?
        “Quality means doing it right when no one is looking.”

        Comentariu

        • lmacsen
          Membru
          • 26.sep.2015
          • 298

          #5
          Răspuns la: Aparataj Electric Bun vs. Necalitativ

          Postat în original de uceniculgica
          compari mere cu pere daca te referi la cele 2 companii la modul general
          Doresc sa fac tot tabloul electric cu toate disjunctoare de la aceiasi companie si nu stiu ce sa aleg. Dar banuiesc ca nu conteaza, cred ca ambele au caracteristici si preturi similare.

          Comentariu

          • Cherubino
            Living Legend
            • 10.iul.2006
            • 1685

            #6
            Răspuns la: Aparataj Electric Bun vs. Necalitativ

            Firmele cunoscute pe piata din Romania ca fiind „serioase” sunt greu de departajat, dupa cum a scris si colegul mbostangiu. Pana la urma, atunci când ai de ales intre diferite marci de aparataj cu caracteristici presupus similare, mai ramane criteriul pretului. Eu asa am procedat in ultimii ani, când am preferat aparatajul Schneider in dauna marcilor similare. La mine in oras este un distribuitor Schneider care avea preturile cu cca. 10% mai mici decat alte marci. Spun „avea” pentru ca, odata cu scaderea TVA-ului la 20%, in „buna” traditie romaneasca, preturile la aparatajul Schneider au crescut cu vreo 5%, astfel ca acum e mai scump decat, de exemplu, Legrand. La magazinul care distribuie produsele Legrand, Gewiss si Moeller, a aparut, de aproape un an, marca Noark, mai ieftina decat cele mentionate. Am folosit si eu disjunctoare Noark in cateva situatii si sunt multumit de ele. Pe un alt forum similar unde sunt inscris, un domn care are o firma autorizata in Bucuresti spunea ca a echipat doua blocuri turn cu disjunctoare Noark inca de acum doi ani si ca nu are probleme cu ele, ceea ce ma face sa cred ca n-am ales gresit sa le folosesc.
            Dupa cum vedeti, toata discutia asta e subiectiva.
            LARGO AL FACTOTUM

            Comentariu

            • gmtiby
              Living Legend
              • 24.oct.2008
              • 1192

              #7
              Răspuns la: Aparataj Electric Bun vs. Necalitativ

              Salut,
              Si eu am disjunctoare Noark, si nu am probleme cu ele, momentan.

              Multumesc

              Comentariu

              • Temelye
                Living Legend
                • 23.apr.2014
                • 1344

                #8
                Răspuns la: Aparataj Electric Bun vs. Necalitativ

                Dincolo de caracteristicile ce le da productorul exista fiabilitatea in timp si situatii grele care se poate afla din practica. Spre ex. daca la o gama a unei marci am probleme repetitive o trec pe "lista neagra" si nu mai cumpar respectivul produs. In aceasta categorie intra sig.aut. de la Tracon, cele de Siemens facute la noi (la Sibiu se pare),releele de la Shrak,apartajul de Insta, si altele care acum nu le am in cap. Sau a fost cazul cind era nevoie de prize super bune,find consum mare pe termen lung. Cineva a montat prize de la Gewis,care nu au rezistat. Am montat Legrand Valena care merg si astazi. Daca vb de prize,am montat ceva de Schneider care nu mi-au placut,erau frumoase ca aspect dar dpdv tehnic slabute. Placut impresionat am fost de niste prize duble de la Quatric, destule de acesibile si f bine lucrate. Chestia tare e ca l-am gasit in Auchan.
                Tot timpul am fost multumit de Legrand,nu stiu modelele noi cum se comporta. Sigurante automate bune in afara de Legrand dupa mine ar mai fi Hager ( bune in sensul ca nu am intilnit vreuna care sa-mi faca figuri)
                La capitolul relee,am montat destule de la Finder si nu am avut cu nici unul probleme,ba chiar au dus cu brio situatii grele(sute de cuplari si decuplari aproape de curentul nominal) vs. Shrak pe care scria 7A si dupa citeva cuplari de proba cu 5A au ramas contactii lipiti.
                Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                Comentariu

                • GeorgeTrisina
                  Membru Marcant
                  • 27.sep.2012
                  • 747

                  #9
                  Răspuns la: Aparataj Electric Bun vs. Necalitativ

                  Postat în original de gmtiby
                  Salut,
                  Si eu am disjunctoare Noark, si nu am probleme cu ele, momentan.

                  Multumesc
                  Ai sa vezi tu mai tarziu ce se intampla cu noark-ul mai precis la primul scurtcircuit mai grosolan.

                  Comentariu

                  • gmtiby
                    Living Legend
                    • 24.oct.2008
                    • 1192

                    #10
                    Răspuns la: Răspuns la: Aparataj Electric Bun vs. Necalitativ

                    Postat în original de GeorgeTrisina
                    Ai sa vezi tu mai tarziu ce se intampla cu noark-ul mai precis la primul scurtcircuit mai grosolan.
                    In relatarea mea, am spus "momentan" , cam la ce sa ma astept ?

                    Multumesc

                    Comentariu

                    • GeorgeTrisina
                      Membru Marcant
                      • 27.sep.2012
                      • 747

                      #11
                      Răspuns la: Răspuns la: Aparataj Electric Bun vs. Necalitativ

                      Postat în original de gmtiby
                      In relatarea mea, am spus "momentan" , cam la ce sa ma astept ?

                      Multumesc
                      Iti spun ca la "Stan patitul" la un scurt mai grosolan, nu se mai pot rearma.

                      Comentariu

                      • Ervin
                        Membru
                        • 07.ian.2016
                        • 153

                        #12
                        Din cate stiu eu Noark sunt produse in China,corectati-ma daca gresesc! Stiu pe cineva care monteaza asa ceva si momentan este multumit de ele,de la el stiu si locul de productie,a fost la o prezentare a produselor respective.

                        Eu personal lucrez cu aparataj de la Gewiss si cu sigurante Hager. Pana sapt trecuta nu am intalnit siguranta de la Hager cu probleme,dar se pare ca se mai intampla si la ei sa apara probleme,mai exact am montat un diferential de 25 A/0,03 care a cedat imediat dupa ce a fost pus in functiune,adica nu am putut sa il rearmez.Initial am crezut ca am o problema undeva,a decuplat cand am ridicat siguranta de la iluminat.Pana la urma am shimbat siguranta respectiva,de data asta nu am mai avut probleme.Vanzatorul m-a intrebat de ce am starns-o atat de tare,sa inteleg ca trebuia sa o las mai `lejer` sa ma trezesc cu un contact imperfect?
                        Ultima editare de Consultant electrice; 07.apr.2016, 12:07.

                        Comentariu

                        • Temelye
                          Living Legend
                          • 23.apr.2014
                          • 1344

                          #13
                          Zilele trecute am montat o priza din generatia mai veche facuta de Insta. Daca conductorul este FY de 2,5 iti vine acru pina o montezi. Priza mai aiurea gindita ca aceasta nu am intilnit nici la ultimele turcisme ceramice. Bornele in care cuplezi conductorul sun simbolice ca si surub si mod de prindere. Nu stiu cum sunt astea mai noi dar eu cind aud de Insta spun NU din start.

                          Si nu e vb de una, asa era toata gama. Si cu intrerupatoarele de la Insta am avut aventuri in defavoarea mea
                          Ultima editare de Consultant electrice; 07.apr.2016, 12:07.
                          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                          Comentariu

                          • gmtiby
                            Living Legend
                            • 24.oct.2008
                            • 1192

                            #14
                            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Aparataj Electric Bun vs. Necalitativ

                            Postat în original de GeorgeTrisina
                            Iti spun ca la "Stan patitul" la un scurt mai grosolan, nu se mai pot rearma.
                            Am inteles, multumesc pt. pont , ideea e macar sa dezarmeze la scurt, sau la suprasarcina, sa spun asa, ca nu mai pot fi armate, nici o porb, le pot schimba f usor, momentan nu am buget de alocat pt inlocuirea lor, mai ales ca sunt noi si functionale.

                            O zi buna

                            Comentariu

                            • Temelye
                              Living Legend
                              • 23.apr.2014
                              • 1344

                              #15
                              Răspuns la: Aparataj Electric Bun vs. Necalitativ

                              Find vb de sig. automate, cu vreo2-3 ani in urma Legrandul erau printre virfuri dar acum citeva zile am avut in mina citeva bucati din gama noua de la ei si mi-au parut cam usoare. Parca nu ma mai incinta asa mult,probabil o sa merg mai mult pe Hager. Apropo de Hager, am montat recent o priza simpla cu capac (pt baie) de la ei si pot spune ca calitatea era super. Am montat-o cu drag in comparatie cu aiureala de priza de la Insta ce am montat relativ recent. Drept e ca era si diferenta de pret dar eu sunt convins ca la un final iesi mult mai scump cu cea de slaba calitate,vb dl-ului RASPO.
                              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                              Comentariu

                              Procesare...