Aparataj electric bun vs. necalitativ

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Temelye
    Living Legend
    • 23.apr.2014
    • 1342

    #61
    Răspuns la: Răspuns la: Aparataj Electric Bun vs. Necalitativ

    Postat în original de gmtiby
    Salut,
    Arata f bine serios. Poti pune poze si cu lamelele pe prindere a cablurilor ? De unde le-ai cumparat ? Un pret estimativ al unui modul se poate ? Si rama este destul de fina, nu e butucanoasa iar prizele par calitative si finisate bine.

    Merci frumos.
    In Timisoara se gasesc la o firma numita Lumilux, ii puteti gasi usor pe net,dar sunt convins ca sunt si alte magazine din alte orase care aduc sau poate le au pe stoc. Locasele de prindere cabluri sunt ok, rotunde ca la sirurile de cleme si incapatoare ,usor de facut punti. Nu le am la mine sa le mai fac poze dar cit de repede pot o sa fac poze la partea din spate si o sa postez. Ca si pret, ce se vede in poze cu tot cu dozele aferente care se baga in zid a fost undeva la 70 de lei. Dozele sunt compatibile cu cele de la Gewis. Au o chestie interesanta, ca din greseala sa nu poti pune rama invers,cu scrisul invers, nu te lasa sa o cuplezi decit intr-o singura pozitie. Orcum scrie clar atit pe placa de fata cit si pe rama cadru sensul si Down (jos). Cit despre placa de prindere a modulelor imi place mai mult ca la Gewis, se cupleaza mai simplu parca.
    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

    Comentariu

    • Temelye
      Living Legend
      • 23.apr.2014
      • 1342

      #62
      Răspuns la: Aparataj Electric Bun vs. Necalitativ

      Cam asa arata partea din spate.Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0495.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	143,9 KB 
ID:	626674Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0496.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	135,4 KB 
ID:	626675Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0501.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	187,1 KB 
ID:	626676Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0500.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	162,8 KB 
ID:	626677Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0499.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	170,6 KB 
ID:	626678Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0499.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	170,6 KB 
ID:	626678Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0497.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	148,2 KB 
ID:	626679
      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

      Comentariu

      • gmtiby
        Living Legend
        • 24.oct.2008
        • 1192

        #63
        Răspuns la: Aparataj Electric Bun vs. Necalitativ

        Postat în original de Temelye
        Cam asa arata partea din spate.[ATTACH=CONFIG]95080[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]95081[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]95082[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]95083[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]95084[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]95084[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]95085[/ATTACH]
        Arata chiar f bine, serios. Mii de multumiri pt poze, foarte explicite.

        Comentariu

        • Cherubino
          Living Legend
          • 10.iul.2006
          • 1685

          #64
          Răspuns la: Aparataj Electric Bun vs. Necalitativ

          Arata frumos aparatajul. N-am mai vazut pana acum, prin zona mea de la Scame se gasesc doar doze de derivatie aparente. Ar fi interesant de stiut comportamentul in timp.
          LARGO AL FACTOTUM

          Comentariu

          • Temelye
            Living Legend
            • 23.apr.2014
            • 1342

            #65
            Răspuns la: Aparataj Electric Bun vs. Necalitativ

            Ca si comportament in timp eventual sa nu se ingalbeneasca plasticul. Ca si test de fiabilitate, unul ar fi functionarea indelungata la curenti marisori (10-15A) La prima casa la care o sa fac instalatia o sa pun asa ceva,cu conditia sa fie de acord proprietarul,dar cred ca va fi,avind in vedere raportul pret calitate bun.
            Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

            Comentariu

            • Temelye
              Living Legend
              • 23.apr.2014
              • 1342

              #66
              Răspuns la: Răspuns la: Aparataj Electric Bun vs. Necalitativ

              Am descoperit un mic neajuns al aparatajului de la Scame in sensul ca rama find mai groasa ca si material si nefind pe sistemul de zimti reglabil,comparativ cu cea de la Gewiss, in cazul unui perete strimb nu se muleaza asa bine. nu ca ar fi fi normal ca peretii sa fie strimbi, dar se mai intilnesc.
              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

              Comentariu

              • Temelye
                Living Legend
                • 23.apr.2014
                • 1342

                #67
                Răspuns la: Aparataj Electric Bun vs. Necalitativ

                Am montat ieri o diferentiala 20A/30ma de la Legrand, din noua gama. Toate diferentialele pe care le-am montat pina acum,daca puneam testerul intre faza si pamintare,decuplau instantaneu. Aceasta, nici vb. Am insistat dar degeaba. In final am luat un bec de 100W, am pus 2 fire la dulie si l-am legat intre faza si pamintare. Culmea,pina sa decupleze,apuca sa se aprinda becul. Pacat, Legrandul aveau o calitate excelenta, dar noua gama (probabil numai pt piata de est) de sigurante si diferentiale = Jale cu J mare
                Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                Comentariu

                • Consultant electrice
                  Moderator
                  • 08.nov.2005
                  • 3240

                  #68
                  Răspuns la: Aparataj Electric Bun vs. Necalitativ

                  Banuiesc ca nu se poate pune problema unui produs contrafacut.
                  Butonul ei de test banuiesc ca functioneaza.
                  Curentul nu iarta!

                  Comentariu

                  • mbostangiu
                    Membru Marcant
                    • 31.dec.2011
                    • 594

                    #69
                    Răspuns la: Aparataj Electric Bun vs. Necalitativ

                    Postat în original de Temelye
                    Am montat ieri o diferentiala 20A/30ma de la Legrand, din noua gama. Toate diferentialele pe care le-am montat pina acum,daca puneam testerul intre faza si pamintare,decuplau instantaneu. Aceasta, nici vb. Am insistat dar degeaba. In final am luat un bec de 100W, am pus 2 fire la dulie si l-am legat intre faza si pamintare. Culmea,pina sa decupleze,apuca sa se aprinda becul. Pacat, Legrandul aveau o calitate excelenta, dar noua gama (probabil numai pt piata de est) de sigurante si diferentiale = Jale cu J mare
                    Inteleg ca folosesti un tester care "suge" cel putin 30 mA (adica model vechi cu bec, bec de vreo 7 - 8 W minim). Si mai conteaza si la proba cu becul de 100 W cat a stat becul aprins ( diferentiala are nevoie totusi de cateva ms sa masoare curentul si sa decupleze, timp in care percepem ca s-a aprins becul)
                    Nu sunt fan Legrand dar nici nu am experiente neplacute ... asa ca ma gandesc sa detaliem putin problema inainte de a pune vreo stampila.
                    “Quality means doing it right when no one is looking.”

                    Comentariu

                    • Temelye
                      Living Legend
                      • 23.apr.2014
                      • 1342

                      #70
                      Răspuns la: Aparataj Electric Bun vs. Necalitativ

                      O sa mai imi fac drum pe acolo, sa mai fac niste probe cu diferentiala respectiva,dar pina acum la toate diferentialele pe care am pus testerul( testerul find un model mai complex,a costat aproape 100 euro acum vreo 5 ani) intre masa si faza decuplau. Aceasta e prima care nu o face. Probabil am tendinta de a pune stampila deoarece mai multi electricieni pe care ii cunosc s-au plins de noua gama de sigurante de la Legrand. Gama veche era excelenta,sa nu mai zic de prize,Legrand Valena sau Suno,super bune.Eu zic ca o diferentiala ar trebui sa decupleze rapid, nu sa stea sa gindeasca. Italienii ii spun salva vita,adica salveaza viata si daca e lenta in cazul unei persoane cardiace nu stiu cit mai e de eficienta.
                      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                      Comentariu

                      • Temelye
                        Living Legend
                        • 23.apr.2014
                        • 1342

                        #71
                        Răspuns la: Aparataj Electric Bun vs. Necalitativ

                        Postat în original de Consultant electrice
                        Banuiesc ca nu se poate pune problema unui produs contrafacut.
                        Butonul ei de test banuiesc ca functioneaza.
                        Din ce imi dau seama,nu e contrafacut. Butonul de test nu l-am apasat,dar o voi face.
                        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                        Comentariu

                        • Cherubino
                          Living Legend
                          • 10.iul.2006
                          • 1685

                          #72
                          Răspuns la: Aparataj Electric Bun vs. Necalitativ

                          Si eu obisnuiesc sa le testez cu un "dispozitiv" improvizat dintr-un bec de 7W (identic ca forma cu cele de frigider de 15W), introdus intr-un corp de dulie si prevazut cu un stecher la care unul dintre conductoare e legat pe borna de impamantare. INTOTDEAUNA SI LA ORICE MARCA DE DIFERENTIAL de 30 mA verificat se aprinde becul pret de cateva fractiuni de secunda inainte de declansare.
                          In legatura cu Legrand, in ultimul an am in "portofoliul" meu de lucrari doua instalatii noi , plus vreo cateva tablouri modernizate la instalatii vechi, toate protejate cu disjunctoare Legrand. Nu au creat niciun fel de probleme pana acum, nici la montaj, nici in exploatare. De fapt, in ultimii ani am lucrat cu mai multe marci, dar singurele la care am avut deja interventii pentru inlocuire sunt cele din gama Eaton (de regula nu lucrez cu asa ceva, dar clientii le cumparasera deja inainte sa ma intrebe, asa ca le-am montat, dar mi-am exprimat rezerva cu privire la calitatea lor si se pare ca am avut dreptate).
                          LARGO AL FACTOTUM

                          Comentariu

                          • Temelye
                            Living Legend
                            • 23.apr.2014
                            • 1342

                            #73
                            Răspuns la: Aparataj Electric Bun vs. Necalitativ

                            Postat în original de Cherubino
                            INTOTDEAUNA SI LA ORICE MARCA DE DIFERENTIAL de 30 mA verificat se aprinde becul pret de cateva fractiuni de secunda inainte de declansare.
                            .
                            Probabil ati montat numai diferentiale clasa C (lenta) Pe piata de la noi se gasesc aproape exclusiv C-uri. In Germania de ex. sunt aproape exclusiv B-uri, la acelasi cost. Stiu asta de la cineva care cumpara pt el sigurante din Germania, avind neamuri acolo.
                            Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                            Comentariu

                            • Cherubino
                              Living Legend
                              • 10.iul.2006
                              • 1685

                              #74
                              Răspuns la: Aparataj Electric Bun vs. Necalitativ

                              Da, intr-adevar, am lucrat (si lucrez) aproape doar cu curba C, pentru ca astea sunt recomandate pentru aplicatii uzuale in domeniul rezidential. Am montat si vreo cateva Hager-uri cu curba de declansare B, dar la astea n-am apucat sa le fac decat proba prin butonul de test.
                              Curba de declansare C nu este "lenta". Este intr-adevar mai putin rapida decat B, dar mai lente sunt cele cu curba D sau cele de tip selectiv (S), care se utilizeaza de regula in BMP-uri sau FDCP-uri.
                              LARGO AL FACTOTUM

                              Comentariu

                              • mbostangiu
                                Membru Marcant
                                • 31.dec.2011
                                • 594

                                #75
                                Răspuns la: Aparataj Electric Bun vs. Necalitativ

                                Curba de declansare nu se refera la curentul diferential ci la curentul de scc. Ca si temporizare pentru declansarea la defect diferential sunt alte criterii (instantanee, selective si cu temporizare). Si instantanee inseamna in realitate in jur de 10 milisecunde adica o semiperioada, timp suficient sa aprinda becul.
                                “Quality means doing it right when no one is looking.”

                                Comentariu

                                Procesare...