Cum se trag corect firele prin tubul flexibil?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • roman_ovidiu
    Incepator
    • 12.feb.2014
    • 4

    Cum se trag corect firele prin tubul flexibil?

    Lucrez la refacerea instalatei electrice a apartamentului.

    Cum am procedat pana acum:

    1. am realizat santurile in perete conform traseului.
    2. am pozat copexul in santuri acesta fiind fixat cu sarma legata de cuie batute in perete, la o distanta de 50cm unul de altul
    3. am introdus firul spion prin tub
    4. am tras firele conductare cu spionul

    Asta era teoria pe care o stiam, in consecinta am incercat sa o pun in practica in acest fel. Desi in faza de documentare mi se parea o procedura simpla, am constatat ca intampin probleme si anume:

    -cand am incercat sa introduc spionul, la primul cot (larg) de 90 de grade s-a blocat. Dupa mai multe incercari am reusit.
    -la fiecare cot tubul tinde sa se arcuiasca atunci cand fortez sa introduc spionul sau firele, si acestea se blocheaza.
    -cand trag de fire cu spionul tubul are tendinta sa iasa de pe traseu, sa se arcuiasca, se onduleaza si-mi ia mult sa-l rearanjez pe traseu.

    Pana la urma eu am rezolvat problema introducand firele in tubul flaxibil tinut drept, abia apoi cu firele in el l-am pozat pe perete.
    Este o solutie care rezolva problema, dar ce ma fac daca in timp vreau sa scot/schimb firele din perete?
    Sunt sanse ca daca tubul este fixat in tencuiala si nu se mai arcuieste sa reusesc sa introduc firele mai usor?

    In acest sens, o solutie de buna practica ar putea fi sa fixez tubul flexibil cu ghips in mai multe puncte si abia apoi sa incerc sa introduc firele prin el?

    Pentru ca inca sunt in lucru, va rog sa ma indrumati printr-o solutie practica eficienta de executie a circuitului electric prin tubul flexibil.

    Va multumesc!
  • Ervin
    Membru
    • 07.ian.2016
    • 153

    #2
    Răspuns la: Cum se trag corect firele prin tubul flexibil?

    Ati raspuns singur la intrebare,daca copexul este fixat cu gips nu veti intampina probleme in introducerea conductorilor.Daca puteti introduce firele in copex dupa ce este pozat,cu siguranta o sa le puteti inlocui la nevoie.Atentie,curentul nu iarta,asa ca nu aveti voie sa gresiti.Dupa parerea mea ar trebui sa lasati treaba asta in seama unui electrician care va stii cum sa dimensioneze instalatia in functie de necestitatile dumneavoastra.Bafta!

    Comentariu

    • Temelye
      Living Legend
      • 23.apr.2014
      • 1344

      #3
      Răspuns la: Cum se trag corect firele prin tubul flexibil?

      Sal. La noi la Romani,una din probleme e ca vrem sa le facem pe toate. Am intilnit si eu destui care vroiau sa-si faca singuri instalatia electrica si au cam dat din colt in colt si suplimentar telefoane la unele faze de executie. Poate pt pompierie ok,au front de lucru. Probabil ca santul find spart si nu taiat, e denivelat si tubul se bucleaza usor. Daca aveati sant taiat cu freza mergeau firele ca racheta (sper ca stiti de gluma) Lasind asta si revenind la acel tub flexibil,masurati lungimea necesara cu un conductor,apoi punenti-le si pe celelate conductoare necesare alaturi,prindeti-le cu banda la un capat. Masurati si tubul,lasindu-l putin mai scurt decit conductoarele. Apoi aruncati tubul flexibil pe fereastra (evident pastrind un capat in mina) si bagati firele pe tub cu capatul prins cu banda. Datorita fortei gravitationale firele vor curge aproape singure in jos. (pont valabil in cazul conductorului flexibil si pt. cei ce locuiesc la etajele superioare si atentie la trecatori.)
      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

      Comentariu

      • Ervin
        Membru
        • 07.ian.2016
        • 153

        #4
        Răspuns la: Cum se trag corect firele prin tubul flexibil?

        Temelye,tu cred ca ai luat comision macar o lada de bere la cate sfaturi ai dat :P

        Comentariu

        • Cherubino
          Living Legend
          • 10.iul.2006
          • 1685

          #5
          Răspuns la: Cum se trag corect firele prin tubul flexibil?

          Se pot trage conductoarele si inainte de montarea tubului, dar trebuie sa aveti grija ca, daca ulterior doriti accesul la conductoare pentru eventuale inlocuiri, sa respectati regula celor maxim 3 coturi de 90 grade la maximum 12 m lungime de traseu, iar curbele coturilor sa fie cat se poate de largi. Tragerea se poate face cum a scris Temelye (o metoda inedita pentru mine, nu m-as fi gandit la asa ceva), sau prin legarea tubului in mai multe locuri de o suprafata de sprijin dreapta ( o balustrada, un gard, etc.). Pentru a usura operatiunea, e bine sa suflati in prealabil atat tubul, cat si conductoarele, cu praf de talc, care are efect lubrifiant.
          Mai exista si problema tubului. Exista tuburi pliabile (asta e denumirea corecta a „copexului”) cu caracteristici mecanice diferite. Daca alegeti un tub mai rigid, acesta se va deforma mai greu atunci când este fixat dar neacoperit inca cu ipsos sau mortar si se incearca introducerea conductoarelor.
          Ultima editare de Cherubino; 02.apr.2016, 14:17.
          LARGO AL FACTOTUM

          Comentariu

          • Temelye
            Living Legend
            • 23.apr.2014
            • 1344

            #6
            Răspuns la: Cum se trag corect firele prin tubul flexibil?

            Postat în original de Ervin
            Temelye,tu cred ca ai luat comision macar o lada de bere la cate sfaturi ai dat :P
            Nu-mi amintesc sa fi primit vreo lada de bere si nici nu-mi doresc. Cit despre multam,e plin podul, acus se prabuseste. Cei care apreciaza spun de obicei ceva de genul " Raman dator" si dintre acestia cei care vb serios ma ajuta cu ceva daca pot.
            Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

            Comentariu

            Procesare...