Smart-home sau cat de inteligente devin casele

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cristiano30002003
    Incepator
    • 10.iul.2010
    • 1

    Smart-home sau cat de inteligente devin casele

    Am creat acest blog pentru a explica ce sunt aceste, care sunt diferenţele, avantajele şi dezavantajele între o instalaţie electrică clasică şi una inteligentă smart-home.

    Începem cu instalaţia electrică clasică. Este o instalaţie electrică formată din circuite de iluminat, prize eventual cu linii dedicate pentru maşina de spălat, centrala termică, etc. circuite de detectare a fumului eventual, circuite de alarmă şi videosupraveghere, circuite pentru controlul temperaturii (termostate), circuite pentru controlul accesului într-o locuinţă. Cam acestea sunt circuitele care se realizează intr-o casă, desigur acestea pot fi mai puţine sau mai multe în funcţie de dorinţa sau bugetul proprietarului.

    Restul articolului
    Ultima editare de Consultant electrice; 03.oct.2016, 14:04.
  • GeorgeTrisina
    Membru marcant
    • 27.sep.2012
    • 748

    #2
    Răspuns la: Smart-home sau cat de inteligente devin casele

    Mdaa... si? cu ce vrei sa te ajutam? stim foarte bine diferenta intre instalatie clasica si KNX. Problema e software ETS4(5)care costa mult si pt asta clientului i se pare mult la manopera de programare a echipamentelor. Numai cei cu bani multi isi permit asa ceva. Vrei sa-ti fac? foarte bine, nu-i o problema ca am vazut multi clienti ca doresc ceva de genul: " vreau sa mi se umple jacuzzi cu apa pana vin eu de la munca sau sa mi se opreasca gazele, curentul si apa cand plec de acasa, samd. Cand au vazut scorul..... s-au linistit. Asa ca.... ganditi-va-ti la astfel de "fite" numai daca aveti bani foarte multi.

    Comentariu

    • raducu_ilie
      Living Legend
      • 10.apr.2008
      • 1043

      #3
      Răspuns la: Smart-home sau cat de inteligente devin casele

      Sau, acest topic ar putea fi un inceput despre cum se realizeaza acest tip de instalatii. Ar fi util daca initiatorul topicului ar prezenta direct in pagina forumului informatiile si nu aiurea pe nu un alt site / blog. Asta ca sa fim la obiect si sa nu se considere un fel de reclama mascata, nu? Prin ce difera de un sistem clasic, care sunt avantajele, dezavantajele, de la ce numar de aparate in sus merita sa te gandesti la asa ceva, etc. Scheme initiale ale unei asemenea instalatii, etc. Ce este KNX, ce este Arduino, etc. Daca vorbim doar vorbe atunci topicul, nu isi are rostul.
      Sanatate maxima si efort minim!

      Comentariu

      • GeorgeTrisina
        Membru marcant
        • 27.sep.2012
        • 748

        #4
        Răspuns la: Smart-home sau cat de inteligente devin casele

        raducu_ilie: ai perfecta dreptate si cu toate ca nu snt eu initiatorul topicului am sa-ti raspund eu maine cand ajung la munca pt ca acasa nu am scaner ca sa desenez o schema de legaturi clasica si una pt KNX. In plus e nevoie de internet wireless cu IP personalizat.

        Comentariu

        • mbostangiu
          Membru Marcant
          • 31.dec.2011
          • 594

          #5
          Răspuns la: Smart-home sau cat de inteligente devin casele

          La capitolul "fite" am si eu o intrebare:
          Credeti ca este posibil sa am videointerfonul si alarma antiefractie (eventual si camerele video) deservite de un singur monitor? Nu as vrea sa instalez 3 "televizoare" pe hol la intrare insa nu am nici portofel sa ma incadrez la fite...
          “Quality means doing it right when no one is looking.”

          Comentariu

          • GeorgeTrisina
            Membru marcant
            • 27.sep.2012
            • 748

            #6
            Răspuns la: Smart-home sau cat de inteligente devin casele

            Postat în original de mbostangiu
            La capitolul "fite" am si eu o intrebare:
            Credeti ca este posibil sa am videointerfonul si alarma antiefractie (eventual si camerele video) deservite de un singur monitor? Nu as vrea sa instalez 3 "televizoare" pe hol la intrare insa nu am nici portofel sa ma incadrez la fite...
            Un singur monitor e deajuns, pentru ce-ti trebuie 3? n-ai ce face cu banii?

            Comentariu

            • mbostangiu
              Membru Marcant
              • 31.dec.2011
              • 594

              #7
              Răspuns la: Răspuns la: Smart-home sau cat de inteligente devin casele

              Postat în original de GeorgeTrisina
              Un singur monitor e deajuns, pentru ce-ti trebuie 3? n-ai ce face cu banii?
              Nu ma pricep la curenti slabi astfel incat am apelat la firme si toti vin cu sisteme independente (antiefractia cu tastatura sau monitor ca o tableta, videointerfonul cu unitatea interioara tot ca o tableta, la camere nu am ajuns inca dar trebuie sa le iau in calcul) si ma gandeam ca ar fi frumos sa existe un sistem care sa poata integra functiunile celor 3 sisteme dar in acelasi timp sa nu explodeze pretul...
              “Quality means doing it right when no one is looking.”

              Comentariu

              • GeorgeTrisina
                Membru marcant
                • 27.sep.2012
                • 748

                #8
                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Smart-home sau cat de inteligente devin casele

                Postat în original de mbostangiu
                Nu ma pricep la curenti slabi astfel incat am apelat la firme si toti vin cu sisteme independente (antiefractia cu tastatura sau monitor ca o tableta, videointerfonul cu unitatea interioara tot ca o tableta, la camere nu am ajuns inca dar trebuie sa le iau in calcul) si ma gandeam ca ar fi frumos sa existe un sistem care sa poata integra functiunile celor 3 sisteme dar in acelasi timp sa nu explodeze pretul...
                Aaaa... deci sa inteleg ca vrei ceva centralizat... E solutie si pt asa ceva, dar.... sare de 2000 usd. Ce e mai scump touch panel-ul pentru comenzi centralizate. Daca vrei sa renunti la touch panel poti descarca aplicatia pt telefon si toate comenzile le dai din telefon. (anularea alarmei, deschizi usa cand te apeleaza la videointerfon si vezi si cine e si vezi starea camerelor video.) In tabloul electric o sa trebuiasca ceva modificari. E cam scump la ce vrei sa faci.

                Comentariu

                • mbostangiu
                  Membru Marcant
                  • 31.dec.2011
                  • 594

                  #9
                  Răspuns la: Smart-home sau cat de inteligente devin casele

                  Multumesc,
                  Cum se cheama sistemul respectiv?
                  Aveti un link sau ceva spre care sa ma indrept?
                  Poate fi construit pe etape ? (adica asa cum spuneti sa nu iau touch panel-ul initial si daca merge pe telefon atunci de ce nu as putea pune o tableta in locul touch-ului, sau alte variante mai prietenoase cu portofelul)
                  “Quality means doing it right when no one is looking.”

                  Comentariu

                  • GeorgeTrisina
                    Membru marcant
                    • 27.sep.2012
                    • 748

                    #10
                    Răspuns la: Răspuns la: Smart-home sau cat de inteligente devin casele

                    Postat în original de mbostangiu
                    Multumesc,
                    Cum se cheama sistemul respectiv?
                    Aveti un link sau ceva spre care sa ma indrept?
                    Poate fi construit pe etape ? (adica asa cum spuneti sa nu iau touch panel-ul initial si daca merge pe telefon atunci de ce nu as putea pune o tableta in locul touch-ului, sau alte variante mai prietenoase cu portofelul)
                    Sistemul e KNX si e practic un protocol de comunicatie ceva similar cu TCP/IP. Merge aplicatia fie pe tableta, fie pe telefon. Problema e ca iti trebuie programul ETS4 sau 5 pt a putea configura echipamentele.
                    Ca link... intrati pe www.schneider-electric.ro si dati cautare pe case inteligente. Veti avea mai multe detalii. Daca vi se pare scump, incercati pe MDT Technology ca e ceva mai ieftin decat schneider.

                    Comentariu

                    • lmacsen
                      Membru
                      • 26.sep.2015
                      • 298

                      #11
                      Răspuns la: Smart-home sau cat de inteligente devin casele

                      Poti incerca versiunea demo ETS5. Poti configura pana la 5 participanti KNX. Daca o sa-ti placa si vrei mai mult, platesti. Practic software-ul acesta este dedicat instalatoriilor care configureaza dispozitivele clientilor.


                      Eu o sa imi fac singur anul acesta, sper, toata instalatia cu KNX si arduino. Daca mai sunt persoane interesate, revin cu detalii.
                      Ultima editare de lmacsen; 04.oct.2016, 09:36.

                      Comentariu

                      • GeorgeTrisina
                        Membru marcant
                        • 27.sep.2012
                        • 748

                        #12
                        Răspuns la: Răspuns la: Smart-home sau cat de inteligente devin casele

                        Postat în original de lmacsen
                        Poti incerca versiunea demo ETS5. Poti configura pana la 5 participanti KNX. Daca o sa-ti placa si vrei mai mult, platesti. Practic software-ul acesta este dedicat instalatoriilor care configureaza dispozitivele clientilor.


                        Eu o sa imi fac singur anul acesta, sper, toata instalatia cu KNX si arduino. Daca mai sunt persoane interesate, revin cu detalii.
                        Eu am ETS4 Lite si merge pana la 20 de comp

                        Comentariu

                        • lmacsen
                          Membru
                          • 26.sep.2015
                          • 298

                          #13
                          Răspuns la: Smart-home sau cat de inteligente devin casele

                          ETS4 lite parca costa 100 Euro, dar nu stiu daca il mai il comercializeaza. ETS5 lite costa 200 Euro si vad ca e tot cu maximum 20 participanti.

                          Comentariu

                          • GeorgeTrisina
                            Membru marcant
                            • 27.sep.2012
                            • 748

                            #14
                            Răspuns la: Răspuns la: Smart-home sau cat de inteligente devin casele

                            Postat în original de lmacsen
                            ETS4 lite parca costa 100 Euro, dar nu stiu daca il mai il comercializeaza. ETS5 lite costa 200 Euro si vad ca e tot cu maximum 20 participanti.

                            https://www.knx.org/ro/software/ets/prices/index.php
                            Eu acum doi ani am prins voucher de 100 de euro in urma unui test online, dupa care la 31.12.2014 a expirat.
                            Si acum poti lua voucher cu acel test online, dar tot trebuie sa mai dai 100 de euro.

                            Comentariu

                            • bassu
                              Membru Marcant
                              • 25.nov.2008
                              • 475

                              #15
                              Răspuns la: Smart-home sau cat de inteligente devin casele

                              Interesanta discutia despre KNX. O schema de principiu facuta de unul din voi se poate posta? Adica ceva de genul: vreau sa comand doua grupe de becuri prin KNX si vreau sa vad si eu legaturile electrice si apoi ce ar implica asta ca si hardware. Multumesc!

                              Comentariu

                              Procesare...