Smart-home sau cat de inteligente devin casele

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • GeorgeTrisina
    Membru Marcant
    • 27.sep.2012
    • 747

    #31
    Răspuns la: Răspuns la: Smart-home sau cat de inteligente devin casele

    Postat în original de Cherubino
    Mulțumesc mult, George, dar n-am înțeles nimic din ce ai scris. Sunt mai mult decât paralel cu subiectul, tocmai de aceea ziceam mai sus că mi-ar fi bună o sursă de informare de specialitate care să mă învețe de le zero absolut.
    Mai bine intra pe facebook si daca nu gasesti nimic la Asociatia KNX Romania, intra pe search si cauta-l pe Rafael Marculescu ca el e presedintele asociatiei. E un om foarte de treaba ca si pe mine tot el m-a initiat. Are un dar de a explica nemaipomenit.
    Bafta.

    Comentariu

    • GeorgeTrisina
      Membru Marcant
      • 27.sep.2012
      • 747

      #32
      Răspuns la: Smart-home sau cat de inteligente devin casele

      Postat în original de lmacsen
      Arduino nano costa cam 2$. Astfel poti face o componenta KNX la un pret mult mai ieftin.
      O sa folosesc un modul SPI cu relee si knxd

      Momentan sunt prins in alte treburi, dar o sa fac in curand instalatia si revin cu detalii pentru cei interesati
      Beleaua e ca n-am instalat linux si nu pot vedea knxd cum lucreaza

      Comentariu

      • Cherubino
        Living Legend
        • 10.iul.2006
        • 1685

        #33
        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Smart-home sau cat de inteligente devin casele

        Postat în original de GeorgeTrisina
        Mai bine intra pe facebook si daca nu gasesti nimic la Asociatia KNX Romania, intra pe search si cauta-l pe Rafael Marculescu ca el e presedintele asociatiei. E un om foarte de treaba ca si pe mine tot el m-a initiat. Are un dar de a explica nemaipomenit.
        Bafta.
        Mulțumesc pentru sugestie, George. Să știi că o să încerc.
        LARGO AL FACTOTUM

        Comentariu

        • GeorgeTrisina
          Membru Marcant
          • 27.sep.2012
          • 747

          #34
          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Smart-home sau cat de inteligente devin casele

          Postat în original de Cherubino
          Mulțumesc pentru sugestie, George. Să știi că o să încerc.
          Ai vorbit cu Rafael?

          Comentariu

          • Cherubino
            Living Legend
            • 10.iul.2006
            • 1685

            #35
            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Smart-home sau cat de inteligente dev

            Postat în original de GeorgeTrisina
            Ai vorbit cu Rafael?
            Încă nu, din păcate. Ultimele două săptămâni au fost foarte încărcate și, sincer, am uitat. O s-o fac cât de curând și te țin la curent cu desfășurarea „ostilităților”.
            LARGO AL FACTOTUM

            Comentariu

            • GeorgeTrisina
              Membru Marcant
              • 27.sep.2012
              • 747

              #36
              Răspuns la: Răspuns la: Smart-home sau cat de inteligente devin casele

              Postat în original de lmacsen
              Eu folosec la mine Siemens 5WG1117-2AB12 + Arduino nano. Le programez singur, fara ETS. Pentru cei interesati, aici mai multe detalii: http://liwan.fr/KnxWithArduino/
              Arduino a inceput sa devina interesant. Am instalat si eu soft-ul cu toate librariile. Vad ca sunt convenabile la pret. In loc de sursa KNX min. 160mA, ce folosesti pt generare semnal KNX? merge o sursa obisnuita de 230/24Vcc? As vrea sa stiu unde gasesc 5WG1117-2AB12 pe piata din Romania.

              Comentariu

              Procesare...