Instalatie electrica noua la o casa veche

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • GeorgeTrisina
    Membru marcant
    • 27.sep.2012
    • 748

    #16
    Răspuns la: Instalatie electrica noua la o casa veche

    Postat în original de Marius-Ciprian
    Costurile in plus sunt la cablu deocamdata.
    Eu nu fac reclama la nimic.
    Doar ii dau niste idei sa stie ce si cum. Sau ar fi mai bine sa sparga mai tarziu toata casa ca nu a stiut cum se face si ce se poate face.
    Sigur ca exista si alte variante cu costuri mai reduse sau sa nu o mai faca deloc...o lampa cu petrol sigur mai gasesti pe undeva.

    La banii mei o sa ii fac eu una cadou.
    Se poate KNX si cu doze (actuatorul sa fie amplasat chiar in doza)

    Comentariu

    • bassu
      Membru Marcant
      • 25.nov.2008
      • 475

      #17
      Răspuns la: Instalatie electrica noua la o casa veche

      Asta cu dozele sa ma scuzi dar nu cred ca e adevarata. Eu am avut lucrare in care din exces de zel fata de client, rigipsarii au acoperit dozele de derivatie. Cand au venit aia de la asigurari au cerut planurile casei cu electric, instalatii termice, etc. Negasindu-le pe teren (dozele) au refuzat asigurarea pe motiv ca reprezinta un risc. Rigipsarii respectivi (firma) au mai dat o mana de vopsea plus reparatii doar ptr ca le-a cerut clientul sa acopere dozele ca nu le suporta. Plus ca si I7 nu permite asa ceva. Clientul trebuie educat. Nu face ce vrea el doar pentru ca e casa lui. Si teava la gaze se vede si aia care o mascheaza prin mobilier raman fara gaze pana remediaza situatia. Asta daca binenteles se vede la o verificare a instalatiei.

      Comentariu

      • Marius-Ciprian
        Incepator
        • 31.mai.2015
        • 60

        #18
        Răspuns la: Instalatie electrica noua la o casa veche

        Postat în original de GeorgeTrisina
        Se poate KNX si cu doze (actuatorul sa fie amplasat chiar in doza)
        Sigur ca se poate. Am specificat undeva mai sus. La o instalatie noua nu se preteaza sa-l pui in doza.

        Comentariu

        • raducu_ilie
          Living Legend
          • 10.apr.2008
          • 1043

          #19
          Răspuns la: Instalatie electrica noua la o casa veche

          Eu cred ca initiatorul topicului a vrut doar o parere. Din cate se pare ori l-ati buimacit prea tare cu KNX-ul si dozele voastre ori pur si simplu a fost unul din topicele deschise ca sa verifice ce si cum.

          George, respect parerile tale si ce faci dar pe aia cu "E voie si cu doze astupate daca sunt legaturi sigure cu conexiuni cositorite si izolate." ... Adica daca eu leg doar cu morsetti sisau Wago nu am voie sa le acopar? Imi place la tine ca ai simtul umorului.

          Revenind la subiect - Nu are voie sa acopere dozele de derivatie! Eu stiu ca in viziunea unor designeri de interioare, doza de derivatie nu este element de arhitectura sau de decoratie asa ca nu are ce cauta in casa dar Marele I7 nu ne da voie. Daca face alergie la ele le amplasam in locuri in care privirea nu ii este "agresata" asa de rau de ele. Personal, le montez dupa usi la 30 de cm fata de podea. Nu se "impiedica" nimeni de ele. este mai mult material, mai multa manopera dar impacam si capra si varza. Asta in cazul clientilor cu resurse financiare destule pentru a angaja un designer cu alergie vizuala la bietele doze.
          Un om normal nu o sa obiecteze niciodata la asa ceva.

          In rest, de acord cu ce a scris Bassu.
          Sanatate maxima si efort minim!

          Comentariu

          • redrat
            Incepator
            • 07.oct.2016
            • 3

            #20
            Răspuns la: Instalatie electrica noua la o casa veche

            Multumesc de raspunsuri! In special bassu si Marius-Ciprian

            bassu, in legatura cu sugestia ta:

            1. voi verifica saptamana asta. la asta nu m-am gandit.
            2. incalzirea este cazan carbune
            3,4. aici trebuie planificare serioasa dar mersi de sugestie. ce trece de 2kw voi pune pe circuit separat.
            5. ma voi documenta, dar cred ca voi folosi clemele wago. par mai sigure decat rasucire+izolare
            6. nu planuiesc sa am aer conditionat

            - 7. nu inteleg... aici spui ca din tabloul principal sa fac un circuit cu alte sigurante pentru "multimedia". vreua sa montez un NVR eventual, si ceva switch+cablaraie de retea.

            8. 1.5 is 2.5. am notat. am gresit in postul intial cand a specificat 2.5 si 3.5....
            9. te referi la amperajul sigurantelor? din cate stiu standard este 10 la iluminat si 16 la prize.
            10. ma gandesc ca voi folosi tuburi. si eventual voi lasa un fir de ceva in caz ca va trebui sa adaug vre-un cablu mai tarziu.

            Marius-Ciprian,

            Suna bine sugestia ta la cum ar trebui impartite circuitele!
            Voi face un plan detaliat pe baza sugestiilor voastre, si voi reveni. Sunt curios de pareri, cand va fi gata

            Comentariu

            • Temelye
              Living Legend
              • 23.apr.2014
              • 1382

              #21
              Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica noua la o casa veche

              Postat în original de raducu_ilie

              George, respect parerile tale si ce faci dar pe aia cu "E voie si cu doze astupate daca sunt legaturi sigure cu conexiuni cositorite si izolate." ... Adica daca eu leg doar cu morsetti sisau Wago nu am voie sa le acopar? Imi place la tine ca ai simtul umorului.

              Revenind la subiect - Nu are voie sa acopere dozele de derivatie! Eu stiu ca in viziunea unor designeri de interioare, doza de derivatie nu este element de arhitectura sau de decoratie asa ca nu are ce cauta in casa dar Marele I7 nu ne da voie. Daca face alergie la ele le amplasam in locuri in care privirea nu ii este "agresata" asa de rau de ele. Personal, le montez dupa usi la 30 de cm fata de podea. Nu se "impiedica" nimeni de ele. este mai mult material, mai multa manopera dar impacam si capra si varza. Asta in cazul clientilor cu resurse financiare destule pentru a angaja un designer cu alergie vizuala la bietele doze.
              Un om normal nu o sa obiecteze niciodata la asa ceva.

              In rest, de acord cu ce a scris Bassu.
              Ce parere aveti de dozele de ramnificatie aflate in spatele aparatajului? Eu am folosit, e mai greu de lucrat dar impaca 2 capre si 2 verze cel putin.
              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

              Comentariu

              • GeorgeTrisina
                Membru marcant
                • 27.sep.2012
                • 748

                #22
                Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica noua la o casa veche

                Postat în original de raducu_ilie
                Eu cred ca initiatorul topicului a vrut doar o parere. Din cate se pare ori l-ati buimacit prea tare cu KNX-ul si dozele voastre ori pur si simplu a fost unul din topicele deschise ca sa verifice ce si cum.

                George, respect parerile tale si ce faci dar pe aia cu "E voie si cu doze astupate daca sunt legaturi sigure cu conexiuni cositorite si izolate." ... Adica daca eu leg doar cu morsetti sisau Wago nu am voie sa le acopar? Imi place la tine ca ai simtul umorului.

                Revenind la subiect - Nu are voie sa acopere dozele de derivatie! Eu stiu ca in viziunea unor designeri de interioare, doza de derivatie nu este element de arhitectura sau de decoratie asa ca nu are ce cauta in casa dar Marele I7 nu ne da voie. Daca face alergie la ele le amplasam in locuri in care privirea nu ii este "agresata" asa de rau de ele. Personal, le montez dupa usi la 30 de cm fata de podea. Nu se "impiedica" nimeni de ele. este mai mult material, mai multa manopera dar impacam si capra si varza. Asta in cazul clientilor cu resurse financiare destule pentru a angaja un designer cu alergie vizuala la bietele doze.
                Un om normal nu o sa obiecteze niciodata la asa ceva.

                In rest, de acord cu ce a scris Bassu.
                Daca tu crezi ca morsetele sau Wago sunt mai sigure decat cositoritul... e foarte bine asa ca incearca si vei vedea ce sigure sunt.
                Recunosc, am gresit-o cu dozele dar am fost nevoit s-o fac si p-asta la un client needucabil si plin de bani.
                Ultima editare de GeorgeTrisina; 10.oct.2016, 10:31.

                Comentariu

                • GeorgeTrisina
                  Membru marcant
                  • 27.sep.2012
                  • 748

                  #23
                  Răspuns la: Instalatie electrica noua la o casa veche

                  Postat în original de Marius-Ciprian
                  ex.

                  Becul din sufragerie e comandat knx. Ca sa il comanzi ai nevoie de o legatura intre aktor si bec. Acesta e un circuit. Daca pe acest circcuit pui o doza si legi si becul din bucatarie o sa fie comandate amandoua.
                  Sau pui un circuit comun si aktor inainte de bec dupa ramificatie.
                  Ca sa fie toata lumea lamurita ca se pot folosi actuatoare si in doze, uite ceva de genul asta:Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	switch-actuator-flush-mounted-16a-230v-schneider.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	96,7 KB 
ID:	626998

                  Comentariu

                  • Marius-Ciprian
                    Incepator
                    • 31.mai.2015
                    • 60

                    #24
                    Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica noua la o casa veche

                    Postat în original de GeorgeTrisina
                    Ca sa fie toata lumea lamurita ca se pot folosi actuatoare si in doze, uite ceva de genul asta:[ATTACH=CONFIG]95593[/ATTACH]
                    Cine a zis ca nu se poate?

                    Comentariu

                    • GeorgeTrisina
                      Membru marcant
                      • 27.sep.2012
                      • 748

                      #25
                      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica noua la o casa veche

                      Postat în original de Marius-Ciprian
                      Cine a zis ca nu se poate?
                      bassu era nedumerit la postul #8

                      Comentariu

                      • raducu_ilie
                        Living Legend
                        • 10.apr.2008
                        • 1043

                        #26
                        Răspuns la: Instalatie electrica noua la o casa veche

                        Nu vreau sa isc o discutie in contradictoriu dar eu prefer clemele Wago. Cele originale binenteles. Am intalnit si facaturi dar le-am refuzat din start. Fiecare cu metoda lui. Important e sa stim ce facem si sa raspundem pentru ce facem.

                        Alte metode de a monta dozele exceptand-o pe cea mentionata de mine mai aveti? Am gasit intr-o vila in Bucuresti dozele "pozate" in tavan in coltul opus usii. Am trecut de 4-5 ori pe sub ea dar nu mi-am imaginat o singura data ca poate fi montata acolo (doza de derivatie).
                        Sanatate maxima si efort minim!

                        Comentariu

                        • redrat
                          Incepator
                          • 07.oct.2016
                          • 3

                          #27
                          Răspuns la: Instalatie electrica noua la o casa veche

                          Am aflat si ce bransament este. 10kw.
                          Si in garaj am gasit o priza de 380. deci trifazat.

                          Inca o intrebare ca si-a gasit raspunsul...

                          Comentariu

                          • GeorgeTrisina
                            Membru marcant
                            • 27.sep.2012
                            • 748

                            #28
                            Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica noua la o casa veche

                            Postat în original de raducu_ilie
                            Nu vreau sa isc o discutie in contradictoriu dar eu prefer clemele Wago. Cele originale binenteles. Am intalnit si facaturi dar le-am refuzat din start. Fiecare cu metoda lui. Important e sa stim ce facem si sa raspundem pentru ce facem.

                            Alte metode de a monta dozele exceptand-o pe cea mentionata de mine mai aveti? Am gasit intr-o vila in Bucuresti dozele "pozate" in tavan in coltul opus usii. Am trecut de 4-5 ori pe sub ea dar nu mi-am imaginat o singura data ca poate fi montata acolo (doza de derivatie).
                            ) doze in tavan, da am vazut si eu asa ceva, dar era un electrician incepator si nu prea pricepea desenul tehnic. Probabil si acolo tot la fel s-a intamplat. Acuma ... nu ca ar fi ceva gresit, dar e incomod sa stai cu gatul in sus sa umbli la doza.

                            Comentariu

                            Procesare...