Bransament monofazat vs. trifazat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • trans_ponder
    Incepator
    • 21.mar.2016
    • 5

    Bransament monofazat vs. trifazat

    Scuze daca s-a mai discutat. Trebuie sa ma hotarasc ce sa aleg. Am inteles ca puterea max la monofazat e 7.9KW, iar la trifazat e 14kw pe faza deci 14x3. Costurile insa sunt diferite.
    Nu am inteles cu nulul, cica daca vrei curent trifazic e obligatoriu sa-ti faci nul (impamantare) iar la monofazic nu. CIne ma poate lamuri si pe mine cu cate fire se vine in cazul monofazat vs, trifazat.
    Din ce stiu eu, la monofazat primesti o faza + un nul.
    La tirfazat primesti 3 faze si un nul.
    De ce nu ai nevoie de impamantare in ambele cazuri?

    Multumesc!
  • Temelye
    Living Legend
    • 23.apr.2014
    • 1382

    #2
    Răspuns la: monofazat vs. trifazat

    Da, s-a tot vorbit dar cautarea necesita timp. Pamintarea este strict pt. protectia omului, nu are rol in functionarea instalatiei,fie mono sau trifazata. Viata unui om find inestimabila, reiese faptul ca nici un efort nu e prea mare pt protejarea ei. Spun aceasta deoarece inca mai sunt oameni care considera impamintarea un moft. Daca diferenta de bani nu va deranjeaza exagerat, merita trifazicul.
    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

    Comentariu

    • fanero
      Living Legend
      • 02.aug.2008
      • 2466

      #3
      Răspuns la: monofazat vs. trifazat

      Trifazic (echilibrati consumul pe faze) si obligatoriu impamantare

      Comentariu

      • trans_ponder
        Incepator
        • 21.mar.2016
        • 5

        #4
        Răspuns la: monofazat vs. trifazat

        Multumesc pt. raspunsuri.
        Am mai gasit ceva interesant ce face referire clara la necesitatea impamantarii corecte pt trifazic:
        Instalatii electrice, generatoare de curent, tablouri electrice, prize si intrerupatoare, protectii, amplificatoare, corpuri de iluminat, electrocasnice

        Comentariu

        • PowerMC
          Administrator
          • 02.mai.2007
          • 2240

          #5
          Răspuns la: Bransament monofazat vs. trifazat

          Impamantarea este obligatorie si este necesara indifgerent care este tipul de bransament. Impamantarea deserveste instalatiile din casa si nu are legatura cu bransamentul, o realizati imediat langa locuinta apoi duceti un cablu de impamantare la tabloul electric de unde se va ramifica pe fiecare circuit de prize si iluminat.
          Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

          Community Manager MC

          Comentariu

          • trans_ponder
            Incepator
            • 21.mar.2016
            • 5

            #6
            Răspuns la: Bransament monofazat vs. trifazat

            Ok, multumesc. M-am cam lamurit, trebuie neaparat sa se vina cu 3faze + 1 nul si impamantarea sa se faca separat de nul (sa nu se atinga). Apoi singura problema ramane RCDul. Pt mine RCDul e f important, caci iti taie curentul cand atingi o faza sau ceva neizolat si-ti poate salva viata. Plus ca nu te lasa sa scurgi curent aiurea in pamant si sa faci campuri electromagentice. Are cineva experienta cu RCDurile pentru trifazat, este popular asa ceva? Stiu cu siguranta ca se pun la monofazat, dar nu stiu despre ele la trifazat (e mai complicat, masoara curentul pe cele trei faze dedata si compara cu ceiese prin nul..). Ceva de genul asta:
            DS203NC 3P+N residual current circuit breakers with overcurrent protection (RCBOs) provide protection both against overcurrents and earth fault currents.

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 13005

              #7
              Răspuns la: Bransament monofazat vs. trifazat

              Te referi la diferentiala? Exista variante monofazate sau trifazate.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • trans_ponder
                Incepator
                • 21.mar.2016
                • 5

                #8
                Răspuns la: Bransament monofazat vs. trifazat

                Da diferentiala, care simte curentul in/out si daca exista diferenta (30mA) taie curentul. Ar fi bine daca s-ar gasi si pentru trifazat.

                Comentariu

                • Armata
                  Membru
                  • 14.sep.2008
                  • 250

                  #9
                  Răspuns la: Bransament monofazat vs. trifazat

                  se gasesc lejer la toate magazinele mari de bricolaj(ex:http://www.dedeman.ro/bucuresti1/int...itate_ma=1-100)
                  Meseria se fură - să nu faceţi reclamaţii!

                  Comentariu

                  • mbostangiu
                    Membru marcant
                    • 31.dec.2011
                    • 595

                    #10
                    Răspuns la: Bransament monofazat vs. trifazat

                    Varianta trifazica de protectie combinata (suprasarcina+ scurtcircuit+ diferentiala) este mai rara. Eu nu stiam ca exista de la ABB, dar vazusem ceva de la Eti parca... Oricum combinatia asta cred ca este inspirata si probabil ca o vor dezvolta si alti fabricanti de top.
                    “Quality means doing it right when no one is looking.”

                    Comentariu

                    • Temelye
                      Living Legend
                      • 23.apr.2014
                      • 1382

                      #11
                      Răspuns la: Bransament monofazat vs. trifazat

                      In ultimul timp fac mai multi diferentiale trifazate, Eaton, Legrand, etc. De fapt, cu ceva ani in urma la inceputurile mele ca electrician imi amintesc ca am montat la un tip care si-a adus din Germania aparatajul pt instalatia electrica, o diferentiala trifazata dar nu imi mai amintesc numele, ce firma era. Orcum ideea e ca ele sunt aparute de destul timp numai ca nu prea au fost folosite in masa.
                      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                      Comentariu

                      • dmih
                        Membru Marcant
                        • 05.feb.2007
                        • 632

                        #12
                        Răspuns la: Bransament monofazat vs. trifazat

                        Eu unul m-as gandi de doua ori inainte de a adopta aceasta solutie. E adevarat, salvezi un pic de spatiu in tablou, poate mai scutesti un pic la bani, dar daca se intampla sa ai un defect undeva in casa, asta micu' si voinicu' taie tot. Si umbli cu lanterna pana identifici si remediezi problema timp in care nu ai nimic. Daca ai incalzire pe electric e si mai frumos daca se intampla pe 31 Decembrie seara (mie mi-a cedat centrala pe 1 Ianuarie ac la 22:00.) Shit happens, asta nu e o gluma. Sa iti imaginezi ca tie nu ti se poate intampla e cea mai mare greseala. Planifica in asa fel incat sa elimini orice posibila problema.

                        De altfel, nici ABB nu marseaza pe aceasta idee. Daca ne uitam la pagina din link-ul tau, target-ul lor e altul, nici macar nu pomenesc de rezidential.

                        Comentariu

                        • mbostangiu
                          Membru marcant
                          • 31.dec.2011
                          • 595

                          #13
                          Răspuns la: Bransament monofazat vs. trifazat

                          Indiferent de aplicatie, daca ajungi sa folosesti diferential trifazic oricum ai nevoie de siguranta automata si atunci solutia asta este avantajoasa tehnic, financiar, si ca spatiu. Ramane doar ca fabricantii sa-si respecte promisiunile din specificatiile tehnice.
                          “Quality means doing it right when no one is looking.”

                          Comentariu

                          • trans_ponder
                            Incepator
                            • 21.mar.2016
                            • 5

                            #14
                            Răspuns la: Bransament monofazat vs. trifazat

                            Probabil ca o sa pun pe RCD (diferential) tot ce amesteca apa si curentul (gen centrala termica, masina spalat, etc) + prizele iar restul (lumina de ex.) le conectez direct (fara rcd) doar cu sigurante. Oricum va trebui sa pun sigurante si pe circuitul cu RCD, caci ce se gaeste la noi nu are decat protectie la scurgeri in pamant nu si la suprasarcina. Acel ABB care e totul in unul nu pare sa se gaseasca la noi.

                            Asta e brosura la ce se gaeste la Dedeman:

                            Comentariu

                            • mbostangiu
                              Membru marcant
                              • 31.dec.2011
                              • 595

                              #15
                              Răspuns la: Bransament monofazat vs. trifazat

                              Trebuie diferential pe toate circuitele (inclusiv iluminat - si aici ajuta foarte mult daca aveti la lampi conductorul de impamantare). Ramane decizia de a pune un singur diferential general sau mai multe. Pentru o aplicatie rezidentiala parerea mea e ca este acceptabil un diferential general si suficient 2 diferentiale ( unul pe prize si unul pe lumini). Imi bazez afirmatia pe experienta si pe faptul ca selectivitatea suplimentara oferita de diferentiale pe toate circuitele nu e ceva spectaculos intr-o casa normala ci acolo banii respectivi mai bine sunt ghidonati catre masuri de protectie mult mai viabile (impamantare, paratrsnet, supratensiuni, ...)
                              “Quality means doing it right when no one is looking.”

                              Comentariu

                              Procesare...