Calcul cadere de tensiune in curent continuu

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • cobalt
    Incepator
    • 10.mar.2015
    • 7

    Calcul cadere de tensiune in curent continuu

    Buna ziua, va rog sa imi dati si mie o formula de calcul pentru caderea de tensiune in curent continuu. vreau sa alimentez un senzor ce consuma 100mA la 12v iar distanta intre sursa de alimentare si senzor este de 150m, va cer aceasta formula ca sa nu cumpar 150m cablu 2x1 si sa ma trezesc cu 8v la consumator, ca apoi sa trebuiasca sa iau unul mai mare. multumesc
  • GeorgeTrisina
    Membru Marcant
    • 27.sep.2012
    • 746

    #2
    Răspuns la: Calcul cadere de tensiune in curent continuu

    Postat în original de cobalt
    Buna ziua, va rog sa imi dati si mie o formula de calcul pentru caderea de tensiune in curent continuu. vreau sa alimentez un senzor ce consuma 100mA la 12v iar distanta intre sursa de alimentare si senzor este de 150m, va cer aceasta formula ca sa nu cumpar 150m cablu 2x1 si sa ma trezesc cu 8v la consumator, ca apoi sa trebuiasca sa iau unul mai mare. multumesc
    DU = (200 x P[W] x l[m]) / (gama x U^2 x s)=4,3%
    DU = caderea de tensiune [%]
    P=puterea (in cazul tau 1,2W)
    l=lungimea circuitului (150m)
    gama=conductanta cupru (57m/ohm x mmp)
    U^2=tensiunea la patrat (144)
    s=sectiunea cablului (1mmp)

    cam la limita 4,3% e mai bine sa pui 2x1,5mmp) sa-ti iasa 2,9%

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      Răspuns la: Calcul cadere de tensiune in curent continuu

      Sau pot folosi o sursa careia sa ii ridici pragul de tensiune. De exemplu sursele MeanWell necapsulate au un astfel de reglaj, asta in cazul ca te avantajeaza un cablu mai subtire dintr-un anume motiv.
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • cobalt
        Incepator
        • 10.mar.2015
        • 7

        #4
        Răspuns la: Calcul cadere de tensiune in curent continuu

        Multumesc pentru formula, mai subtire ma ajuta ca e mai ieftin cel mai important, si apoi ca nu trebuie sa pun un copex gros, mai usor de tras prin copex deci mai bine, dar ideea de sursa cu tensiune reglabila e buna doar ca daca o duc in 14-15 v mie teama sa nu pice mai usor fiind zic eu fortata.

        Comentariu

        • GeorgeTrisina
          Membru Marcant
          • 27.sep.2012
          • 746

          #5
          Răspuns la: Răspuns la: Calcul cadere de tensiune in curent continuu

          Postat în original de cobalt
          Multumesc pentru formula, mai subtire ma ajuta ca e mai ieftin cel mai important, si apoi ca nu trebuie sa pun un copex gros, mai usor de tras prin copex deci mai bine, dar ideea de sursa cu tensiune reglabila e buna doar ca daca o duc in 14-15 v mie teama sa nu pice mai usor fiind zic eu fortata.
          De ce nu pui UTP 4x2x0,8 ? legi 2x4 fire si tot aceeasi sectiune iti iese si e si ieftin (0,5 lei/m)

          Comentariu

          • dmih
            Membru Marcant
            • 05.feb.2007
            • 633

            #6
            Răspuns la: Răspuns la: Calcul cadere de tensiune in curent continuu

            Postat în original de cobalt
            Multumesc pentru formula, mai subtire ma ajuta ca e mai ieftin cel mai important, si apoi ca nu trebuie sa pun un copex gros, mai usor de tras prin copex deci mai bine, dar ideea de sursa cu tensiune reglabila e buna doar ca daca o duc in 14-15 v mie teama sa nu pice mai usor fiind zic eu fortata.
            O sursa reglabila ca cea recomandata de Consultant nu va pica. Le folosesc de ceva ani fara probleme.

            Comentariu

            Procesare...