Urmareste-ne pe Facebook

Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

UPS pentru centrale termice si alte aplicatii

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Consultant electrice
    a răspuns
    Răspuns la: UPS pentru centrale termice si alte aplicatii

Probleme nu veti avea pe circuitul de iluminat atata timp cat energia consumata nu depaseste capacitatile UPS-ului. Chiar daca aveti becuri incandescente (nerecomandat, consum mare) sau becuri LED cu surse electronice UPS-ul ar trebui sa functioneze impreuna cu ele. Este totusi posibil ca unele surse electronice din becurile LED sau daca aveti surse pentru corpuri de 12V sa produca un zgomot diferit la functionarea pe UPS. Aveti cumva spoturi sau vreun sistem de iluminat cu transformatoare clasice cu tole?

Lasă un comentariu:

• Adiran
    a răspuns
    Răspuns la: UPS legat la panoul electric ( doar pentru iluminat ), exista vreun risc?

Buna seara, si eu urmeaza sa folosesc un ups pe circuitul de iluminat.Priza trasa de la siguranta, in aceasta priza conectat upsu' ,in ups conectat circuitul de iluminat (cu stecher) pt. A putea schimba upsu' mai usor.

Am citit foarte mult despre acest subiect si personal nu am gasit nicaieri sa fie vreo problema daca este folosit pe iluminat.Daca este folosit pt. alti consumatori am inteles ca unda de iesire sinusoidala trebuie sa fie una pura.

Si eu astept un raspuns cu privire la aceasta "improvizatie".

O seara buna

Lasă un comentariu:

• RealStyle12
    a răspuns
    UPS legat la panoul electric ( doar pentru iluminat ), exista vreun risc?

Buna ziua,

Am legat un ups: V-Mark 2000VA la sigurantele din tabloul electric destinate iluminarii din casa. ( Legatura a fost facuta de niste electricieni )
    Traseul la mine in casa este urmatorul: la intrarea in casa am un stabilizator, din stabilizator pleaca curentul spre panou din panou pleaca spre prize, UPS e alimentat de una din prize, iar din UPS pleaca inapoi in panou pentru sigurantele care tin de becuri.
    In casa am montate doar becuri led de 7W si 14W.

Problema mea este urmatoarea: am citit cartea tehnica a produsului ca este doar pentru PC si echipamanente de internet.

Exista vreun risc daca continua sa functioneze?

Multumesc anticipat.

PS: In zona in care locuiesc caderile de tensiune sunt foarte frecvente. Inainte sa montez upsul si becurile aveau momente in care dadeau "flashuri" chiar daca exista stabilizatorul la intrare.
    Ultima editare de Consultant electrice; 25.oct.2017, 17:44.

Lasă un comentariu:

Procesare...
X
sigla BRAT