UPS pentru centrale termice si alte aplicatii

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #16
    Eu vad urmatoarele variante:
    1. Un electronist poate studia aparatul sa vada daca exista vreo setare in interior sau vreo modificare pentru a elimina problema;
    2. Un email la office@braungroup.ro sau info@mondoplast.net in speranta unei solutii. In mod sigur s-au mai lovit de problema.
    3. Un regulator de tensiune in fata UPS-ului;
    Ultima editare de Consultant electrice; 14.apr.2019, 16:21.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • geof
      Incepator
      • 26.iun.2007
      • 21

      #17
      Multumesc pentru sugestii. Am trimis mail la mondoplast, sa vedem daca imi vor da vreo solutie.

      Comentariu

      • RealStyle12
        Incepator
        • 22.oct.2017
        • 4

        #18
        Postat în original de Consultant electrice
        Răspuns la: UPS pentru centrale termice si alte aplicatii

        Detaliati un pic. Folositi pentru centrala sau doar pentru iluminat? Ce model de UPS folositi?
        Doar pentru iluminat.

        Eu folosesc UPS V-Mark 2000VA, LCD, Power Management, UPS-2000SD, sunt destul de nemultumit pentru ca nu are management si mereu cand pica curentul daca vreau sa nu ma bipaie trebuie sa apas pe buton. In rest isi face treaba cu brio, bateriile m-au tinut cam un an jumate (acuma tin doar jumate din timpul lor initial). Stau intr-o zona cu pene dese de curent (scurte ca durata maxim 5minute in medie). La inceput tineau becurile led de cam 100W aproximativ vreo 10 ore, acuma tine undeva la 4-5 ore la 100W incarcare. Am avut emotii cu solutia initial, dar ma bucur ca a functionat foarte ok.
        Din cand in cand mai pica curentul si 1-2-3-4-5 (o data la 2-4 luni), din cauza ca trebuie oprit curentul la tot satul pentru a stinge incendii sau din cauza instalatiei vechii care se supraincinge si crapa.

        Ma gandeam acuma sa trec pe o solutie un pic mai scumpa decat sa schimb bateriile. In momentul asta am 3 ups-uri in casa, ma gandeam sa renunt la toate si sa pun o sursa de back-up la intrarea in casa, ma gandesc sa folosesc mai multe baterii legate in serie si un invertor, urmeaza sa ma mai gandesc.

        Mufarea firelor din panou care erau legate catre lumini a fost facuta cu o priza tata care intra in ups, in cazul in care ups-ul moare trebuie bagat faza la faza pe o priza normala sau alt ups in principiu.

        PS: Imi pare rau ca a trecut un an si ceva de cand m-ai intrebat, nu prea intru pe forum.

        Comentariu

        • RZV 14
          Incepator
          • 03.dec.2011
          • 35

          #19
          Salutare
          Tocmai am trecut pe o centrala pe peleti si am realizat ca UPS-ul vechi (300W) nu mai face fata noilor consumatori.Mentionez ca am un arzator ECO palnik de 25KW care consuma 300 W iar ceilalti consumatori legati la automatizare (motoarele celor doua snecuri,pompa ACM,pompa incalzire...) insumeaza un consum de 204W deci in total 504W.Ar fi de ajuns un UPS de 700 W?Am auzit anumite teorii cum ca de fapt puterea reala a unui UPS este mai mica fata de cat se specifica si faptul ca un UPS se alege mai mare decat puterea consumatorilor.Ma puteti ajuta cu niste sfaturi?
          Multumesc anticipat

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            #20
            Vine iarna si lucrurile nu arata prea bine in Bucuresti. RADET-ul este in faliment oficial si situatia este dezastroasa in ciuda afirmatiilor autoritatilor. La o avarie serioasa intr-o perioada de ger exista mari sanse sa avem si avarii pe reteaua electrica din cauza suprasolicitarii. Cei care folosim centrale termice cu gaz ar trebui sa fim pregatiti pentru un astfel de scenariu. Eu personal sunt in curs de reparare a unui UPS mai special si ca backup am o baterie auto plumb acid clasica (in viitor voi achizitiona un AGM) si folosesc un invertor True SIN. Acumulatorul il tin in stare bun prin intermediul unui incarcator Votronic.
            In materie de acumulatori ce ati folosit si v-au impresionat placut?
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            Procesare...