Intrerupatoare touch switch si radiofrecventa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dalton
    Incepator
    • 26.ian.2017
    • 10

    Intrerupatoare touch switch si radiofrecventa

    Buna ziua ...


    Am schimbat in toata casa intrerupatoarele normale in intrerupatoare tip Touch Switch. Perfect ...le pot aprinde de pe telefon, de pe internet ...pe toate sau doar pe anumite camere, zone...etc. Ba chiar se pot creea scenarii ...in care se aprind singure la anumite intervale...dupa o schema prestabilita ...lasand impresia ca e cineva in casa. In combinatie cu alti senzori ... rezultatul e multumitor.
    Toate luminile din curte/ casa sunt LED

    Acum problema .... am doua circuite Cap-scara ...in instalatia initiala.

    Deoarece n-am gasit touch-switch speciale pentru cap scara ...am folosit intrerupatoare normale... Si nu mai functioneaza cap scara...am ramas cu cate un fir in plus in fiecare doza de aparataj. De pe telefon le pot aprinde si stinge fara probleme ...dar de pe ele ... prin "touch" nu mai merge decat dintr-o parte nu si din cealalta.

    Intrebare...se poate face ceva in sensul asta? Vreo schema...vreo modificare la instalatie/intrerupator sa-l fac cap scara sau sa le leg altfel? Vreo idee?

    Va multumesc
  • Marius-Ciprian
    Incepator
    • 31.mai.2015
    • 60

    #2
    Răspuns la: Intrrupatoare touch switch + radiofrecventa

    Ce producator?
    Ai un cod de produs?

    Comentariu

    • provilla
      Membru Marcant
      • 23.mar.2010
      • 681

      #3
      Răspuns la: Intrrupatoare touch switch + radiofrecventa

      daca nu a luat foc instalatia , ce mai conteaza ca nu functioneaza ? sunteti norocos ....

      un electrician ati intrebat ? sau schema in cutiuta cu intrerupatorul ati studiat-o ?
      Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

      Comentariu

      • dalton
        Incepator
        • 26.ian.2017
        • 10

        #4
        Răspuns la: Intrrupatoare touch switch + radiofrecventa



        Broadlink


        Cat despre foc ... de ce-ar lua foc? Pentru cei cativa wati pe care-i consuma un bec cu led?
        Nu doream o mostra de inteligenta (vad ca sunteti foarte potent)... voiam un sfat daca va pricepeti ...
        Multumesc

        Comentariu

        • dalton
          Incepator
          • 26.ian.2017
          • 10

          #5
          Răspuns la: Intrrupatoare touch switch + radiofrecventa

          Va multumesc foarte frumos


          Am sa studiez procedura ... o zi frumoasa

          Comentariu

          • Jan
            Membru
            • 06.iul.2006
            • 176

            #6
            Răspuns la: Intrrupatoare touch switch + radiofrecventa

            Cred ca cea mai buna solutie ar fi achizitionarea si montarea comutatoarelor „touch“ cap-scara ... in cazul in care nu e posibil acest lucru, a-ti putea lua in calcul o combinatie intre comutatoarele cap scara clasice si un intrerupator „touch“. Avantajul ar fi ca veti putea comanda iluminatul din zona respectiva atat de la distanta – (prin telefon de exemplu) cat si cu ajutorul comutatoarelor clasice. Dezavantaj- odata cuplat iluminatul din telefon sau din intrerupatorul „touch“ si decuplarea se va putea face tot numai din aceste puncte, la fel si in cazul actionarii iluminatului cu ajutorul comutatoarelor clasice.
            Va atasez o schita orientativa:

            Comentariu

            • GeorgeTrisina
              Membru marcant
              • 27.sep.2012
              • 748

              #7
              Răspuns la: Intrrupatoare touch switch + radiofrecventa

              Postat în original de dalton
              Buna ziua ...


              Am schimbat in toata casa intrerupatoarele normale in intrerupatoare tip Touch Switch. Perfect ...le pot aprinde de pe telefon, de pe internet ...pe toate sau doar pe anumite camere, zone...etc. Ba chiar se pot creea scenarii ...in care se aprind singure la anumite intervale...dupa o schema prestabilita ...lasand impresia ca e cineva in casa. In combinatie cu alti senzori ... rezultatul e multumitor.
              Toate luminile din curte/ casa sunt LED

              Acum problema .... am doua circuite Cap-scara ...in instalatia initiala.

              Deoarece n-am gasit touch-switch speciale pentru cap scara ...am folosit intrerupatoare normale... Si nu mai functioneaza cap scara...am ramas cu cate un fir in plus in fiecare doza de aparataj. De pe telefon le pot aprinde si stinge fara probleme ...dar de pe ele ... prin "touch" nu mai merge decat dintr-o parte nu si din cealalta.

              Intrebare...se poate face ceva in sensul asta? Vreo schema...vreo modificare la instalatie/intrerupator sa-l fac cap scara sau sa le leg altfel? Vreo idee?

              Va multumesc
              Daca le-ai luat de pe electrizant inseamna ca ai fost mare norocos. Eu am luat teapa cu astea ca am nimerit unul defect si n-au vrut sa primeasca marfa retur

              Comentariu

              Procesare...