Sistem fotovoltaic de 10 kw din china

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • provilla
    Membru marcant
    • 23.mar.2010
    • 647

    Sistem fotovoltaic de 10 kw din china

    doresc sa achizitionez un sistem fotovoltaic de 10 kw din china, pentru o casa cu 4 dormitoare , locuita de 4 persoane , ce sfaturi imi dati?

    ce ar trebui sa iau in consideratie ?

    ce pret ar fi cel mai bun , calitate pret / kw ?

    de ce marci sa ma feresc ?

    merci anticipat
    Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.
  • lmacsen
    Membru
    • 26.sep.2015
    • 298

    #2
    Răspuns la: Sistem fotovoltaic de 10 kw din china

    Uita-te la invertoarele Voltronic. Sunt foarte bune, bobinajul de calitate. Un prieten foloseste de 2 ani in sistem mixt on/off-grid si merge brici. La firma, am unul din seria Voltronic Axpert ce este folosit ca UPS la un Datacenter. Nu am avut probleme cu el. Cand o sa-mi termin casa o sa-mi pun si eu.

    Vezi ca sunt multi in lume care vand invertoarele Voltronic, e acelasi produs dar cu brandul lor si un adaos comercial destul de mare. Anul trecut cand ma uitam, cel mai ieftin ieseai daca cumparai de pe Aliexpress.

    Ultima editare de lmacsen; 16.iun.2017, 06:53.

    Comentariu

    • provilla
      Membru marcant
      • 23.mar.2010
      • 647

      #3
      Răspuns la: Sistem fotovoltaic de 10 kw din china

      multumesc pt recomandare .

      este cineva pe aici care foloseste panouri solare fotovoltaice si ne poate spune cat de rentabile sunt si cat de eficiente ?
      Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

      Comentariu

      • lmacsen
        Membru
        • 26.sep.2015
        • 298

        #4
        Răspuns la: Sistem fotovoltaic de 10 kw din china

        Pai rentabil nu prea are cum sa fie. Cel putin momentan. Iti pui panouri daca nu ai acces la reteaua de curent electric, vrei sa fii independent (discutabil) sau vreo pasarica-n cap ca tu folosesti energie regenerabila.

        La panouri nu e problema, au randament bun, sunt relativ ieftine. Principala problema este la acumulatori, ca acestia costa mult si nu poti folosi din ei decat vreo 20% fara sa-i omori prea repede. Deci iti dai seama cat trebuie sa supradimensionezi acumulatorii.

        Comentariu

        • provilla
          Membru marcant
          • 23.mar.2010
          • 647

          #5
          Răspuns la: Sistem fotovoltaic de 10 kw din china

          eu am retea trasa de 380 , problema este ca energia este intr-o continua crestere , iar posibilitatile financiare scad odata cu varsta .

          o alta problema ar fi calitatea curentului din instalatiile noastre , faptul ca iti poate taia curentul cand vor ei , contracte de tot rahatul cu pretul pe kw super unflat .......pene de curent ne anuntate ....

          un asa sistem complect hibrid , sa mearga si pe baterii 2-4 zile dar si la retea cand sau consumat bateriile costa inclus transport si taxe undeva la 11-13 mii de euro , cu panouri , invertor , cabluri , etc de calitate f buna conform specificatiilor lor .
          Ultima editare de provilla; 18.iun.2017, 13:50.
          Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            #6
            Răspuns la: Sistem fotovoltaic de 10 kw din china

            Voltronic sau Votronic? Cei din urma (Votronic) va pot garanta ca au produse deosebite si sunt din Europa.

            Referitor la acumulatori, pentru instalatiile solare se folosesc tehnologii dedicate care rezista la ciclare mare, nu e dracu chiar asa de negru.

            Mi-a placut afirmatia cu "pene de curent neanuntate" Daca sunt "pene" e cam greu sa le anunti. Acum depinde care este frecventa lor.
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            • lmacsen
              Membru
              • 26.sep.2015
              • 298

              #7
              Răspuns la: Sistem fotovoltaic de 10 kw din china

              Eu ma refeream la Voltronic, este o firma din Taiwan. Produsele lor sunt folosite foarte mult in Australia, Noua Zeelanda dar am vazut comunitati si in Europa, in tarile occidentale.

              Pai bateriile am vazut ca pot avea cateva mii de cicle cu un nivel de descarcare destul de redus (depth of discharge). Cele cu litiu au durata mai mare, dar sunt mult mai scumpe decat cele cu acid. Putem face un calcul teoretic sa vedem in cat timp s-ar putea amortiza investitia. Aveti niste exemple de acumulatori?

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                #8
                Răspuns la: Sistem fotovoltaic de 10 kw din china

                Exide Solatubular sau mai accesibile ca pret Caranda/BSB. Baterii cu electrolit dizolvat in gel in general.
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                • GeorgeTrisina
                  Membru marcant
                  • 27.sep.2012
                  • 748

                  #9
                  Răspuns la: Sistem fotovoltaic de 10 kw din china

                  Postat în original de provilla
                  multumesc pt recomandare .

                  este cineva pe aici care foloseste panouri solare fotovoltaice si ne poate spune cat de rentabile sunt si cat de eficiente ?
                  Eficienta 15%, baterii foarte scumpe (4 baterii - 8000 lei) durata de viata baterii - 10 ani
                  Pret panouri China: cca 1 euro/W adica 150 euro pt panou de 150W sau 200 euro pt panou de 200 - 250W
                  Inverter 48Vcc - 230V / 5KW - 2000 euro

                  Comentariu

                  • lmacsen
                    Membru
                    • 26.sep.2015
                    • 298

                    #10
                    Răspuns la: Sistem fotovoltaic de 10 kw din china

                    Am vorbit zilele astea cu cunostinta despre care va spuneam mai sus, si imi spunea ca el are baterii LifePO4. E tehnologie noua, sunt performante si foarte scumpe. Vine cam 400 Euro / KW.

                    Pe el l-a costat asa: 18 KW - 7000 euro, invertor - 1000 euro, panouri 7000 euro. Dar sunt convins ca exemplul lor nu se potriveste tuturor, el are o casa de dimensiuni foarte mari.

                    O parte din panouri
                    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Screen Shot 2017-06-23 at 09.22.35.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	17,0 KB 
ID:	628656

                    Comentariu

                    • provilla
                      Membru marcant
                      • 23.mar.2010
                      • 647

                      #11
                      Răspuns la: Sistem fotovoltaic de 10 kw din china

                      deci ?

                      astia din china cu panouri bune , invertor bun , baterii bune ATS bun , iese undeva la un euro pe kw cu toate componentele incluse nu doar pe panou .

                      cu vama , taxe tva ,transport , sa sicem ca iese la 1,2 euro / kw , inclus montaj maxim 1,5 euro pe kw .


                      sunt oferte mai bune pe piata ?
                      Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

                      Comentariu

                      • GeorgeTrisina
                        Membru marcant
                        • 27.sep.2012
                        • 748

                        #12
                        Răspuns la: Sistem fotovoltaic de 10 kw din china

                        Postat în original de provilla
                        deci ?

                        astia din china cu panouri bune , invertor bun , baterii bune ATS bun , iese undeva la un euro pe kw cu toate componentele incluse nu doar pe panou .

                        cu vama , taxe tva ,transport , sa sicem ca iese la 1,2 euro / kw , inclus montaj maxim 1,5 euro pe kw .


                        sunt oferte mai bune pe piata ?
                        Wooow... 1 euro / watt cred ca ai vrut sa scrii, pai asa n-ar mai sta nimeni pe ganduri

                        Comentariu

                        • coby
                          Living Legend
                          • 21.feb.2012
                          • 6701

                          #13
                          Răspuns la: Sistem fotovoltaic de 10 kw din china

                          Postat în original de provilla
                          deci ?

                          astia din china cu panouri bune , invertor bun , baterii bune ATS bun , iese undeva la un euro pe kw cu toate componentele incluse nu doar pe panou .

                          cu vama , taxe tva ,transport , sa sicem ca iese la 1,2 euro / kw , inclus montaj maxim 1,5 euro pe kw .


                          sunt oferte mai bune pe piata ?
                          Zi- mi si mie de unde iei cu 1,5 euro/Kw ca mi-ar trebuii macar vo' 500kw ...
                          Si din nimicuri poti face ceva bun .

                          Comentariu

                          • provilla
                            Membru marcant
                            • 23.mar.2010
                            • 647

                            #14
                            Răspuns la: Sistem fotovoltaic de 10 kw din china

                            pe watt , scuze
                            Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

                            Comentariu

                            Procesare...