Becul frigiderului nu se aprinde

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ciureanuc
    Membru
    • 15.iun.2009
    • 178

    Becul frigiderului nu se aprinde

    Salut,

    De-odata, becul din frigider nu se mai aprinde.
    Am crezut ca e ars, l-am schimbat, tot nu merge.
    Am desfacut tot corpul ala cu becul, am desfacut intrerupatorul/contactul, l-am curatat (l-am verificat cu aparatul de masura sa fie ok); l-am montat inapoi, nu merge.
    Am crezut ca poate becul are lipitura mica prea subtire... cu pistolul de lipit am facut o "biluta" de fludor in capatul becului, sa fiu sigur ca e ok si ajunge bine pe dulie.
    Nu merge.

    Ce sa-i mai fac? Cum se s-a oprit din senin?
    Frigiderul merge fara probleme, raceste ok.

    E posibil ca aceasta coincidenta, ca s-a oprit fix in cursul ciclului de dezghetare, sa aiba vreo legatura?
    Ce sa mai incerc?
    Cum sa-l repar?

    Multumesc!
  • GeorgeTrisina
    Membru marcant
    • 27.sep.2012
    • 748

    #2
    Răspuns la: Becul frigiderului nu se aprinde

    Postat în original de ciureanuc
    Salut,

    De-odata, becul din frigider nu se mai aprinde.
    Am crezut ca e ars, l-am schimbat, tot nu merge.
    Am desfacut tot corpul ala cu becul, am desfacut intrerupatorul/contactul, l-am curatat (l-am verificat cu aparatul de masura sa fie ok); l-am montat inapoi, nu merge.
    Am crezut ca poate becul are lipitura mica prea subtire... cu pistolul de lipit am facut o "biluta" de fludor in capatul becului, sa fiu sigur ca e ok si ajunge bine pe dulie.
    Nu merge.

    Ce sa-i mai fac? Cum se s-a oprit din senin?
    Frigiderul merge fara probleme, raceste ok.

    E posibil ca aceasta coincidenta, ca s-a oprit fix in cursul ciclului de dezghetare, sa aiba vreo legatura?
    Ce sa mai incerc?
    Cum sa-l repar?

    Multumesc!
    Banuiesc ca nici compresorul nu se mai aude functionand. De cat timp se manifesta asa?
    Daca compresorul functioneaza, atunci nu dispera, e posibil microintrerupatorul sa fi oxidat sau usa nu se inchide bine.

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      Răspuns la: Becul frigiderului nu se aprinde

      Cum ati verificat mai precis cu aparatul de masura? Vine tensiune la buton? Vine tensiune la bec? Nici nu trebuie sa lucrati sub tensiune puteti masura rezistenta intre pinii stecherului si circuitul care ajunge la bec, buton.
      Daca e un frigider cu mai multa electronica (nu ne-ati spus despre ce vorbim) atunci lucrurile se pot complica.
      Ultima editare de Consultant electrice; 21.iun.2017, 12:38.
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • dmih
        Membru Marcant
        • 05.feb.2007
        • 612

        #4
        Răspuns la: Becul frigiderului nu se aprinde

        Pot sa jur ca am vazut un post in care a raspuns colegul, a rezolvat problema ... O problema de contact in dulie.

        Nu gasesc acum postul..

        Comentariu

        Procesare...