Montare priza modulara

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Cherubino
    Living Legend
    • 10.iul.2006
    • 1685

    #16
    Răspuns la: Răspuns la: Montare priza modulara

    Postat în original de Aleale
    Multumesc Cherubino, totul mi-e mult mai clar acum.

    Mi-a atras atentia remarca ta referitor le protectia circuitului de max 16A. Din cele spuse de domnul electrician care a verificat instalatia, exista o singura protectie diferentiala (daca asta inseamna protectia circuitului) pentru toate circuitele, de 16A. Am inteles ca exista montata in tablou cel putin o siguranta de 25A (sper ca am retinut corect, in orice caz, mai mare de 16) pentru circuit de prize, motiv pentru care mi s-a recomandat sa schimb protectia diferentiala existenta de 16A cu una de 25A. (in tabloul general de afara e siguranta de 32A) Sunt in ceata acum, trebuie sa aprofundez acest subiect.
    Schimbarea valorii diferentialei principale de la 16 la 25A este buna, dar ea trebuie insotita si de schimbarea sigurantelor de 25A de la circuitele de prize cu unele de 16A.
    LARGO AL FACTOTUM

    Comentariu

    • RaspoElectric
      Membru Marcant
      • 17.feb.2009
      • 702

      #17
      Răspuns la: Montare priza modulara

      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1501498453003482662445.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	132,0 KB 
ID:	628779
      O poza face cat 1000 de cuvinte.
      Cu respect. ... Ovi
      Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

      Comentariu

      • RaspoElectric
        Membru Marcant
        • 17.feb.2009
        • 702

        #18
        Răspuns la: Montare priza modulara

        La prize unde vin alimentati consumatori mici merge si din modul in modul.
        Dar sa fie doar o sosire in doza.
        Daca pleaca circuitul mai departe eu folosesc morsete.
        La consumatori din bucatarii sau prize dedicate pt consumatori ce depasesc 500-600W prefer sa le leg ca in ultimul exemplu.
        Cu respect. ... Ovi
        Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

        Comentariu

        • RaspoElectric
          Membru Marcant
          • 17.feb.2009
          • 702

          #19
          Răspuns la: Montare priza modulara

          De retinut!!!
          Daca in priza conectati un singur conductor,montati-l in partea dreapta sa fie pe strangerea surubului.(vezi postarea #17)
          Am patit cand l-am pus in stanga conductorul, sa arunce surubul conductorul afara cand l-am strans,
          si a fost nevoie sa-l tin fortat cu mana conductorul pana la strangerea finala a surubului.
          Cu respect ... Ovi
          Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

          Comentariu

          • RaspoElectric
            Membru Marcant
            • 17.feb.2009
            • 702

            #20
            Răspuns la: Montare priza modulara

            Postat în original de spik1
            .......
            Pana la urma cat suporta cuprul pe mmp ?!
            Aproximativ 7A/mp.
            Conteaza si lungimea circuitului cand faci socotile de sectiuni.
            La o masina de spalat la care scrie pe tablita 2200W e cablu standard de 3x1,5 mmp pentru ca e scurt.Maxim 1,8 ml.
            Formula de calcul pentru un circuit monofazat.Unde DU e valoarea tensiunii maxime admise in volti ca si cadere la curentul maxim I,iar L lungimea data a circuitului 1/57 fiind ro la cupru.1/34 aluminiu
            s =L*2*I/DU[V]x57 mono
            s=1,73*L*In* cos fi / (57*DU[V]) trifazic

            Cu respect ... Ovi

            Ultima editare de RaspoElectric; 01.aug.2017, 23:08.
            Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

            Comentariu

            • Loganrosu
              Incepator
              • 28.sep.2019
              • 2

              #21
              Buna ziua.Pot monta o priza modular simpla intr-o doza unde sunt cunductori de aluminiu?

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                #22
                Daca doza accepta aceasta priza modulara iar bornele prizei pot acomoda grosimea conductorilor de Al , da.
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                • Loganrosu
                  Incepator
                  • 28.sep.2019
                  • 2

                  #23
                  Mulțumesc frumos

                  Comentariu

                  Procesare...