Aviz de racordare la curent

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • crivas
    Incepator
    • 30.nov.2011
    • 19

    Aviz de racordare la curent

    De la anul vreau sa-mi iau o rulota si sa o pun pe un teren pe care il detin intr-o comuna, sa stau acolo pe timp de vara. Pe teren nu e nimic si nici nu am de gand sa construiesc ceva acum, cel mult o copertina pentru rulota si o magazioara, daca nu o fi complicat cu avize de constructie si alte alea, o sa vorbesc la primarie sa vad. In situatia asta as putea sa obtin aviz si sa ma racordez la reteaua de curent? Am citit undeva ca printre altele, ar trebui sa depun datele tehnice si energetice ale locului de consum si certificatul de urbanism eliberat in vederea autorizatiei de construire, pe care nu am cum sa-l obtin pentru ca nu construiesc. In zona e curent, e un stalp pe drum la vreo 20m de teren, daca are vreo importanta.
  • mbostangiu
    Membru marcant
    • 31.dec.2011
    • 595

    #2
    Răspuns la: Aviz de racordare la curent

    Chiar si cu o rulota veti avea nevoie de un put pentru apa si o fosa. Obtineti AC pentru astea, eventual si o magazie si puteti avea si curent.
    “Quality means doing it right when no one is looking.”

    Comentariu

    • crivas
      Incepator
      • 30.nov.2011
      • 19

      #3
      Răspuns la: Aviz de racordare la curent

      Am inteles. M-am gandit si eu ca mi-ar trebui o fosa si apa curenta, desi e o fantana aproape. As fi vrut sa evit complicatii cu autorizatii pentru nimica toata de stat pe un teren.

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #4
        Răspuns la: Aviz de racordare la curent

        Ce consumatori ati avea nevoie sa alimentati? Pentru lumina si alti consumatori mai mici puteti merge pe o instalatie solara.
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • crivas
          Incepator
          • 30.nov.2011
          • 19

          #5
          Răspuns la: Aviz de racordare la curent

          Cel mai probabil ca o sa pun si instalatie solara la rulota, insa din ce mai citesc (nu am experienta cu rulota) dar chiar si la bunul simt, vara e cam nasol fara aer conditionat. Iar instalatia solara nu duce AC, nici macar unul mai mititel de rulota. Iar cu instatatia solara e cam de-andoaselea. Ai nevoie de soare dar la soare te coci in rulota. Ramane varianta cu montarea pe un stativ mobil, separat de rulota, pe care cand mergi cu rolota la plimbare trebuie sa-i gsesti loc sa-l cari, sau sa-l lasi acasa. Unii rulotisti mai folosesc grupuri electrogene, care poate ar duce AC, dar trebuie sa ma documentez despre puteri, consum, si nu mai zic, zgomot.

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12200

            #6
            Răspuns la: Aviz de racordare la curent

            La ce vrei tu sa faci , partea de racoare vara , este relativ simpla .
            O bolta de " ceva " sau un copac , iti poate asigura umbra necesara , sa nu stai cu rulota direct in soare .
            O poti chiar proteja din toate partile .
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • mbostangiu
              Membru marcant
              • 31.dec.2011
              • 595

              #7
              Răspuns la: Aviz de racordare la curent

              Parerea mea e ca independenta energetica nu exista si nici nu e o idee buna daca o gandim pe termen lung. Avand in vedere faptul ca energia nu poate fi stocata cea mai buna varianta este sa-ti minimizezi dependenta de bransamentul electric dar eu nu vad cu ochi buni ideea de a nu face deloc bransament electric cu atat mai mult cu cat oamenii in general au tendinta de a locui in localitati si acestea sunt electrificate deja.
              Nu neg ca se poate ca cineva sa isi doreasca sa traiasca "ca ursu" insa daca se pune problema aerului conditionat, atunci avem deja frigider, tv, computer, internet, ...
              Si atunci, ma intreb daca vorbim despre costurile energiei sau despre confortul pe care il dorim si raspunsul cred ca este undeva la mijloc in functie de pretentiile si posibilitatile fiecaruia.
              “Quality means doing it right when no one is looking.”

              Comentariu

              • fanero
                Living Legend
                • 02.aug.2008
                • 2467

                #8
                Răspuns la: Aviz de racordare la curent

                Nu mai asteptati sfaturi de de Forum.
                Contactati furnizorul de electricitate din zona, expuneti situatia concreta si veti obtine detaliile pentru realizarea unui bransament la retea.
                Costurile pentru un bransament monofazat undeva la 2.000 lei.

                Comentariu

                • cornolio
                  Incepator
                  • 18.aug.2016
                  • 6

                  #9
                  Răspuns la: Aviz de racordare la curent

                  Brnsamentul nu se poate realiza fara autorizatie asa ca luati legatura cu furnizorul din zona dar treceti si pe la primarie sa aflati ce aveti nevoie.

                  Comentariu

                  Procesare...