Automatizare instalatie iluminat living

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • eduard07
    Incepator
    • 10.aug.2017
    • 2

    Automatizare instalatie iluminat living

    Salutare.Am si eu o rugaminte daca ma poate ajuta cineva cu o schema ,daca se poate realiza ce dorec eu.
    Vreau sa montez in living o aplica care sa fie actionata de un senzor Pir,pana aici totul ok,in living mai am inca doua corpuri de iluminat care au fiecare intrerupatorul lui.Vreau ca atunci cand sunt in living si aprind oricare din cele doua becuri indiferent care sa tai alimentarea la senzor.dupa ce sting becurile sa revina senzorul in actiune.
    Ex: noaptea trec prin living senzorul da comanda se aprinde aplica de pe perete cat sa am lumina cat trec si dupa se stinge,daca am treaba in living si merg si aprind unul din cele doua becuri, senzorul e inervant s amai activeze aplica inutil.
    Ultima editare de Consultant electrice; 10.aug.2017, 09:24.
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Răspuns la: Instalatie iluminat living

    Puteti folosi un senzor de prezenta care sa monitorizeze si lumina ambientala. Atunci cand este lumina in incapere nu mai aprinde aplica. Ca sa realizam montajul propus de dvs. si sa se taie la propriu alimentarea senzorului ar trebui sa trageti niste cabluri in plus si sa "ascundeti" pe undeva doua module ca niste sigurante de panou.
    Fișiere Atașate
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • Jan
      Membru
      • 06.iul.2006
      • 176

      #3
      Montati pur si simplu, un comutator pe circuitul senzorului..... http://der-elektriker.org/wp-content...nimation-1.gif - ( E1= lampa; X1= doza de ramificatie; Q1= senzor de miscare) astfel incat sa puteti cupla sau decupla aceasta actionare a iluminatului:


      Sau:

      daca alimentarea- (L;N;PE)- acestor circuite de iluminat este una comuna
      Ultima editare de Consultant electrice; 10.aug.2017, 13:12.

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #4
        Răspuns la: Automatizare instalatie iluminat living

        Asta ar presupune doua actiuni, una de aprindere a luminii una de oprire a senzorului.
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • Mircea_G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12202

          #5
          Răspuns la: Automatizare instalatie iluminat living

          Daca vrei ca lumina pe senzor sa fie numai pt uzul tau , cind te misti noaptea , nu ai nevoie de o aplica care iti da lumina multa , prea multa , pt ochii tai adormiti . Ar fi suficienta una mica ambientala .
          Ce vrei tu acolo , eu folosesc intr-un mic hol de trecere , un senzor de miscare care stie zi/ noapte , si un mic spot led .
          Am un senzor ceva de genul https://www.netvolt.ro/automatizari-...051100090.html
          ....
          sau daca aplica , aplica ! un simplu bec dedicat . https://www.emag.ro/bec-led-odosun-s.../pd/DNG193BBM/
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6865

            #6
            Răspuns la: Automatizare instalatie iluminat living

            Pui o lampa de veghe si iesi cel mai simplu si ieftin ; poti sa alegi si cu senzor de lumina desi la consumul insignifiant nu merita .
            Eu am pe fiecare hol si bai cate o lampa de veghe cu led de 0,1 w si e perfect noaptea cand bantui ...
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • eduard07
              Incepator
              • 10.aug.2017
              • 2

              #7
              Răspuns la: Automatizare instalatie iluminat living

              Multumesc pt raspunsuri,dar am gasit solutia.Voi folosi acest senzor de prezenta fabricat de Steinel.Are tot ce am nevoie ,poate fi setat cum vrei,folosind doar un intrerupator poti sa-l anulezi sau sa stea aprins cat vrei,(daca apesi o data pe intrerupator se inchide pt 4 ore senzorul dupa care revine singur,daca apesi de 2 ori va sta aprins 4 ore,mai are multe setari ,etc.


              STEINEL - The inventors' company. Wir sind Ihr Spezialist für Sensorik, Sensorlicht und Thermowerkzeuge.

              Comentariu

              Procesare...