Instalatie electrica garaj

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • sorindan88
    Incepator
    • 29.aug.2017
    • 5

    Instalatie electrica garaj

    Buna ziua, am si eu o problema legata de instalatia electrica. Am construit de curand un garaj si m-am apucat sa-i fac instalatia electrica. in garaj vor fi o priza, 3 corpuri de iluminat cu led de 30 W si o usa de garaj rulou. Din tablou am plecat cu 8 fire: F+N+I pt usa de garaj, F+N+I pt priza si F+N pt lumina (impamantarea la lumina vine legata de impamantarea de la priza). Am cumparat 4 disjunctoare: unu general de 20A, unu pt priza de 16A, unu pt usa de 10A si unu pt lumina de 2A. toate monopolare. Intrebarea este urmatoarea: e ok sa trec prin disjunctoare doar faza, nulurile fiind legate toate la un loc la fel si impamantarile? sau trebuie cumparate disjunctoare bipolare? sau alta varianta sa iau cel general bipolar? Alta problema, la intrerupatorul de lumina am dus faza, e ok? Astept ajutorul vostru...Multumesc!
  • cotycla
    Membru
    • 01.nov.2012
    • 130

    #2
    Răspuns la: instalatie electrica

    Ce sectiune au cele 8 fire?

    Comentariu

    • sorindan88
      Incepator
      • 29.aug.2017
      • 5

      #3
      Răspuns la: instalatie electrica

      6 de fy 2,5 si 2 de fy 1,5....daca as ai intrebat

      Comentariu

      • spik1
        Living Legend
        • 20.apr.2012
        • 2271

        #4
        Răspuns la: Instalatie electrica garaj

        E ok si asa, cu monopolare, iar faza musai prin ele si prin intrerupator.
        Exista "sigurante", disjunctoare, de 2A?!

        Comentariu

        • cotycla
          Membru
          • 01.nov.2012
          • 130

          #5
          Răspuns la: Instalatie electrica garaj

          Da...e OK si cu monopolare.....
          Daca aveai si o protectie diferentiala in loc de sig generala de 20a era si mai bine.
          E bine si la intrerupator.

          Comentariu

          • GeorgeTrisina
            Membru marcant
            • 27.sep.2012
            • 748

            #6
            Răspuns la: Instalatie electrica garaj

            Nu prea e ok cu monopolare, dar... ma rog asta e, poate le-ai vazut mai ieftine. Sa dea Dumnezeu sa nu se intample nimic.
            Ce fel de corpuri de iluminat ai? din plastic? sau... alt material? de nu folosesti fir de impamantare? cu economeala asta s-ar putea sa te coste mai mult... sa nu spun intr-un ceas rau, dar chiar si viata. Nu te juca cu curentul electric.

            Comentariu

            • Cherubino
              Living Legend
              • 10.iul.2006
              • 1688

              #7
              Răspuns la: Instalatie electrica garaj

              Daca se folosesc disjunctoare monopolare pentru protectia circuitelor finale, macar disjunctorul general ar trebui sa fie bipolar si obligatoriu cu protectie diferentiala de 30 mA. Trebuie sa existe posibilitatea ca in caz de nevoie sa se poata deconecta nulul de lucru local, fara sa fie nevoie de deplasarea pana la BMP.
              LARGO AL FACTOTUM

              Comentariu

              • spik1
                Living Legend
                • 20.apr.2012
                • 2271

                #8
                Răspuns la: Instalatie electrica garaj

                Ce pericole pot aparea daca se foloseste numai monopolare, bineinteles pe faza?!

                Comentariu

                • puricemarius
                  Incepator
                  • 10.mar.2013
                  • 58

                  #9
                  Răspuns la: Instalatie electrica garaj

                  eu cred ca mergeti mult prea departe cu drobul ala' de sare.
                  daca trece faza prin siguranta e mai mult decat suficient.
                  oricum, fara diferential te coafeaza oricum...
                  Trage cu atentie conductorul prin tub/copex fara sa ciupesti izolatia si e suficient.

                  Comentariu

                  • Cherubino
                    Living Legend
                    • 10.iul.2006
                    • 1688

                    #10
                    Răspuns la: Instalatie electrica garaj

                    Postat în original de spik1
                    Ce pericole pot aparea daca se foloseste numai monopolare, bineinteles pe faza?!
                    In cazul unei interventii care necesita decuplarea tensiunii in instalatia respectiva este obligatoriu ca aceasta decuplare sa se poata face pe toti polii. Asta este o obligatie legala. Bransamentele moderne, executate in BMP-uri prevazute cu disjunctoare permit aceasta manevra, dar ce ne facem daca garajul respectiv este alimentat dintr-un bransament vechi, prevazut doar cu un patron fuzibil pe faza, si ala prevazut cu un cui in loc de firul fuzibil original?
                    Daca tot ne apucam sa ne facem singuri instalatiile electrice (desi legal ne este interzis acest lucru), atunci macar sa le facem naibii asa cum trebuie, nu pe modelul "da' cine vine sa ma controleze pe mine"? Pana la urma este in joc siguranta noastra si a celor dragi noua.
                    LARGO AL FACTOTUM

                    Comentariu

                    • spik1
                      Living Legend
                      • 20.apr.2012
                      • 2271

                      #11
                      Răspuns la: Instalatie electrica garaj

                      Este bine sa fim macar informati corect...ca nu facem intocmai e altceva...
                      La instalatiile casnice s-a mers 100 de ani cu sigurante numai pe faza...acu' s-a mai complicat treaba...

                      Comentariu

                      • Cherubino
                        Living Legend
                        • 10.iul.2006
                        • 1688

                        #12
                        Răspuns la: Instalatie electrica garaj

                        Postat în original de spik1
                        La instalatiile casnice s-a mers 100 de ani cu sigurante numai pe faza...
                        Daca mergem pe acest tip de gandire, ar fi trebuit ca si automobilele pe care le conducem sa ramana ca in urma cu 100 de ani, ca doar mergeau bine si alea, la ce bun sa le modernizam si sa le imbunatatim in permanenta?
                        LARGO AL FACTOTUM

                        Comentariu

                        • spik1
                          Living Legend
                          • 20.apr.2012
                          • 2271

                          #13

                          Comentariu

                          • GeorgeTrisina
                            Membru marcant
                            • 27.sep.2012
                            • 748

                            #14
                            Răspuns la: Instalatie electrica garaj

                            Postat în original de sorindan88
                            Buna ziua, am si eu o problema legata de instalatia electrica. Am construit de curand un garaj si m-am apucat sa-i fac instalatia electrica. in garaj vor fi o priza, 3 corpuri de iluminat cu led de 30 W si o usa de garaj rulou. Din tablou am plecat cu 8 fire: F+N+I pt usa de garaj, F+N+I pt priza si F+N pt lumina (impamantarea la lumina vine legata de impamantarea de la priza). Am cumparat 4 disjunctoare: unu general de 20A, unu pt priza de 16A, unu pt usa de 10A si unu pt lumina de 2A. toate monopolare. Intrebarea este urmatoarea: e ok sa trec prin disjunctoare doar faza, nulurile fiind legate toate la un loc la fel si impamantarile? sau trebuie cumparate disjunctoare bipolare? sau alta varianta sa iau cel general bipolar? Alta problema, la intrerupatorul de lumina am dus faza, e ok? Astept ajutorul vostru...Multumesc!
                            Eu nu inteleg de ce te complici cu inca un tablou in garaj, cand puteai foarte bine sa vii cu doua cabluri armate din casa un 3x1,5 si un 3x2,5 cu care alimentai becul si prizele. Din circuitul de la prize te legai si la usa garajului. Cati bani dadeai pe disjunctoarele alea (vai de mama lor) si pe tablou, dadeai pe inca un cablu.
                            Trebuia sa fi intrebat inainte sa incepi.
                            Acuma.... asta e.

                            Comentariu

                            Procesare...