Despre curent, gaze si legi

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    Despre curent, gaze si legi

    Se vede ca traim in Romania .
    Cine a spus ca toata casa ar trebui facuta asa , si de ce va ginditi numai la circuite de " forta " ?
    Sau critica videoclipului ...ce sa spun , s-a alimentat aplica din priza ???? Asa si ? ce este asa grav ? De ce nu are intrerupator ?????
    Deoarece ginditi in sabloane . Pt ca se poate , dragi fixisti !
    Si eu am o priza care este comandata din intrerupator , cum am si aplice ( destule in toata casa ) , care se alimenteaza pe prize .
    Pt mine , daca descopeream la timp solutia , imi usura munca la renovare, nu spargeam peretii sa trag fire , sau nu lasam aparent undeva unde " nu se vede " . Ar fi fost un ajutor .
    In fine , nu va pune nimeni sa va " upgradati "
    Instalatii verificari-revizii gaze
  • Temelye
    Living Legend
    • 23.apr.2014
    • 1395

    #2
    Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

    Postat în original de Mircea G
    Se vede ca traim in Romania .
    Cine a spus ca toata casa ar trebui facuta asa , si de ce va ginditi numai la circuite de " forta " ?
    Sau critica videoclipului ...ce sa spun , s-a alimentat aplica din priza ???? Asa si ? ce este asa grav ? De ce nu are intrerupator ?????
    Deoarece ginditi in sabloane . Pt ca se poate , dragi fixisti !
    Si eu am o priza care este comandata din intrerupator , cum am si aplice ( destule in toata casa ) , care se alimenteaza pe prize .
    Pt mine , daca descopeream la timp solutia , imi usura munca la renovare, nu spargeam peretii sa trag fire , sau nu lasam aparent undeva unde " nu se vede " . Ar fi fost un ajutor .
    In fine , nu va pune nimeni sa va " upgradati "
    O, daca si colegii dvs.de la gaze ar fi tot atit de permisivi cu unele "stasuri" care in afara Romaniei sunt aberatii, cit sunteti dvs.de receptiv la solutii alternative in domeniul electric, tare simpatici mi-ar fi.
    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

    Comentariu

    • mirceaknap
      Living Legend
      • 05.mar.2011
      • 1412

      #3
      Răspuns la: Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

      Postat în original de Temelye
      O, daca si colegii dvs.de la gaze ar fi tot atit de permisivi cu unele "stasuri" care in afara Romaniei sunt aberatii, cit sunteti dvs.de receptiv la solutii alternative in domeniul electric, tare simpatici mi-ar fi.
      Aici va dau dreptate.
      Avem parte de noutati in mai toate domeniile, dar uneori legile nu sunt permisive cu ce este nou, pacat ca nu vor,nu pot,nu stiu, nu au interes.

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #4
        Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

        Pina in ziua de azi , " legile " curentului se limiteaza la contor ....si tot pina azi , " legile " gazului pina la consumator inclusiv .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • ABBA
          Membru
          • 12.iun.2014
          • 232

          #5
          Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

          Postat în original de Mircea G
          Pina in ziua de azi , " legile " curentului se limiteaza la contor ....si tot pina azi , " legile " gazului pina la consumator inclusiv .
          Dar dincolo de contor?
          Legea junglei?
          Face fiecare ce vrea?

          Comentariu

          • insolventul
            Membru
            • 26.iul.2012
            • 236

            #6
            Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

            Postat în original de Mircea G
            Pina in ziua de azi , " legile " curentului se limiteaza la contor ....si tot pina azi , " legile " gazului pina la consumator inclusiv .
            Frumos spus.
            Intrebare:
            Vi se par legile corecte?
            Au lipsuri, care sunt?

            Comentariu

            • mbostangiu
              Membru marcant
              • 31.dec.2011
              • 595

              #7
              Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

              In domeniul tehnic legile, normativele, prescriptiile si toate aceste aparent ingradiri sunt "nascocite" de predecesorii si contemporanii nostri in ale meseriei si au rolul de a asigura o instalatie buna si siguranta utilizatorilor. Chestiile noi care apar (materiale, tehnologii, solutii, ...) trebuie verificate inainte de punerea in practica. Banda respectiva nu prezinta siguranta in exploatare si eu personal nu vad decat aplicabilitate redusa si asta va spun nu pentru ca am reticenta pentru noutati ci pentru ca, in acest domeniu am cat de cat unele cunostinte si pot judeca. Unde nu pot judeca ma las pe legi si normative si va sfatuiesc sa procedati la fel pentru ca avem suficiente contra-exemple.
              “Quality means doing it right when no one is looking.”

              Comentariu

              • insolventul
                Membru
                • 26.iul.2012
                • 236

                #8
                Răspuns la: Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

                Postat în original de mbostangiu
                Unde nu pot judeca ma las pe legi si normative si va sfatuiesc sa procedati la fel pentru ca avem suficiente contra-exemple.
                Am vazut, vedem, si vom vedea, legi in Romania.
                Avem destule exemple.
                Stam bine cu dreptul, dar nu stam drept.
                Unde nu puteti judeca-gandi?
                In Romania?
                Ii lasam pe ei sa gandeasca pt noi.
                Urat a iesit fraza asta, de parca am fi in epoca ".urului".

                Comentariu

                • Temelye
                  Living Legend
                  • 23.apr.2014
                  • 1395

                  #9
                  Răspuns la: Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

                  [QUOTE=insolventul;626708]Am vazut, vedem, si vom vedea, legi in Romania.
                  Avem destule exemple.
                  Stam bine cu dreptul, dar nu stam drept.
                  Unde nu puteti judeca-gandi?
                  In Romania?
                  Ii lasam pe ei sa gandeasca pt noi.
                  Urat a iesit fraza asta, de parca am fi in epoca ".urului".[/QUTE]


                  Din pacate, aveti dreptate. Au fost si sunt din ce in ce mai multe "legi" strimbe care pt neintiati par una dar scopul final e altul. Din acest motiv nu e indicat sa mergem pe ideea ca ii putem lasa pe alti sa gindeasca in locul nostru. Dvs.probabil va exprimati la modul general dar colegul mbostangiu (care dupa parerea mea e un tip corect si bine intentionat)se refera strict din punct de vedere tehnic si antiDorei, probabil, si privind lucrurile din acest unghi nu e gresit ce sustine. Orcum, apreciez afirmatia" Stam bine cu dreptul, dar nu stam drept" Parca ar fi o sinteza a unor legi emise in ultimele luni.
                  Ultima editare de Temelye; 01.ian.2018, 18:20.
                  Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                  Comentariu

                  • Cherubino
                    Living Legend
                    • 10.iul.2006
                    • 1688

                    #10
                    Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

                    Postat în original de Mircea G
                    Pina in ziua de azi , " legile " curentului se limiteaza la contor ....si tot pina azi , " legile " gazului pina la consumator inclusiv .
                    GREȘIT! Și legile curentului „se duc” până la conumator. Că nu se respectă, asta-i altă poveste.
                    LARGO AL FACTOTUM

                    Comentariu

                    • Mircea G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12085

                      #11
                      Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

                      Postat în original de Cherubino
                      GREȘIT! Și legile curentului „se duc” până la conumator. Că nu se respectă, asta-i altă poveste.
                      Bine astept ziua sa mi se ceara actele de la bec , asa cum pot eu sa cer actele de la aragaz ....
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • Cherubino
                        Living Legend
                        • 10.iul.2006
                        • 1688

                        #12
                        Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

                        Postat în original de Mircea G
                        Bine astept ziua sa mi se ceara actele de la bec...
                        Și eu o aștept. Ca unul care conștientizează pericolele pe care le prezintă utilizarea curentului, dar și a gazului, mă bucur foarte mult că în ceea ce privește gazul s-a reușit să se pună o oarecare ordine în domeniu.Mie niciodată nu mi-e frică de ce am eu în casă, dar mi-e frică de ce poate avea vecinul meu în casă, motiv pentru care consider că acea verificare obligatorie a instalației de gaze naturale ar trebui să se facă mai des, nu doar o dată la doi ani, având în vedere că, chiar și în aceste condiții, mai scapă câte un descreierat cu improvizațiile sale casnice și pe urmă vedem urmările la știrile de la ora 5.
                        Amărăciunea mea este că, deși cadrul legislativ există, în domeniul electric nu s-a reușit disciplinarea „vitejilor satului” care trăiesc cu impresia că s-au născut cu indicatorul de tensiune și patentul în mâini. Dacă s-ar reuși asta, pentru mine personal ar fi o dublă victorie: în primul rând m-aș simți mai în siguranță trăind zi de zi printre vecinii mei (despre care nu știu ce „ghidușii” au prin instalațiile lor), iar în al doilea rând, din punct de vedere financiar, va fi extrem de rentabil să fiu un electrician cu peste 30 de ani de experiență profeională la activ, care-și respectă „blazonul” și clienții.
                        LARGO AL FACTOTUM

                        Comentariu

                        • insolventul
                          Membru
                          • 26.iul.2012
                          • 236

                          #13
                          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

                          Postat în original de Temelye


                          Din pacate, aveti dreptate. Au fost si sunt din ce in ce mai multe "legi" strimbe care pt neintiati par una dar scopul final e altul. Din acest motiv nu e indicat sa mergem pe ideea ca ii putem lasa pe alti sa gindeasca in locul nostru. Dvs.probabil va exprimati la modul general dar colegul mbostangiu (care dupa parerea mea e un tip corect si bine intentionat)se refera strict din punct de vedere tehnic si antiDorei, probabil, si privind lucrurile din acest unghi nu e gresit ce sustine. Orcum, apreciez afirmatia" Stam bine cu dreptul, dar nu stam drept" Parca ar fi o sinteza a unor legi emise in ultimele luni.
                          Nu am nimic cu nimeni,normal ca nici cu @ mbostangiu, din pacate, realitatea bate fictiunea, sf-ul, visul de a fi mai frumosi,mai corecti, mai iubitori fata de semeni.
                          Realitatea este cruda,adevarul nemilos, legislatia de multe ori este criminala, ne "sugruma" copiii dinainte sa se nasca, ne ia scara de la picioare, am ramas vara viitor, traim prezentul, dar cu gandul la trecut,pacat.
                          Am inceput un an nou,eu gandesc ca va fi bine?
                          Sper.

                          Comentariu

                          • ABBA
                            Membru
                            • 12.iun.2014
                            • 232

                            #14
                            Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

                            Postat în original de Mircea G
                            Bine astept ziua sa mi se ceara actele de la bec , asa cum pot eu sa cer actele de la aragaz ....
                            Dvs cu ce scop cereti actele de la aragaz?
                            Daca aragazul are 35-45ani, ce acte mai cereti?
                            Nu cumva trebuie sa verificati daca este functional chiar si dupa atatia ani?
                            Dati avizele dupa factura sau dupa rezultatele verificarilor?
                            Aveti un "coleg" pe la Magurele care a ajuns la stiri- mafiot mare,il cunoasteti?
                            Asa merg lucrurile in tara asta,pacat si vai de noi astia care lucram cinstit, alti dau spaga ca sa li se dea dreptul ce li se cuvin, si alti isi iau drepturi necuvenite
                            Sper ca nu aveti legatura cu smecherasii astia?

                            Comentariu

                            • Ervin
                              Membru
                              • 07.ian.2016
                              • 154

                              #15
                              Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

                              Referitor la acte,am un client proprietar de case de schimb valutar (4 sau 5 la numar) care a fost nevoit sa cumpere seifuri noi,nu stiu ce grad de protectie care sunt mai slabe decat cele pe care le detinea deja (de fonta sau ce metal,cateva sute de kg fiecare) pentru simplu fapt ca are nevoie,citez: -"tedula".

                              Comentariu

                              Procesare...