Alimentare aragaz + instant apa calda de la o singura butelie GPL

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • fanero
    Living Legend
    • 02.aug.2008
    • 2109

    Alimentare aragaz + instant apa calda de la o singura butelie GPL

    Salutari

    Va rog sa imi spuneti daca pot folosi un racord cu 3 cai la 120° pentru a alimenta de la o sigura butelie GPL un aragaz si un instant pentru apa calda.

    Sistemul/montajul va fi format din:
    butelie GPL
    regulator butelie GPL
    racord cu 3 cai la 120°
    aragaz
    instant apa calda
    Legatura intre acestea va fi facuta cu furtun pentru GPL si coliere metalice.

    Mai foloseste cineva acest montaj.
    Cu multumiri pentru raspunsuri
    Fișiere Atașate
    Ultima editare de Consultant electrice; 24.ian.2018, 22:21.
  • mirceaknap
    Living Legend
    • 05.mar.2011
    • 1411

    #2
    Răspuns la: Alimentare aragaz + instant apa calda de la o singura butelie GPL

    Cred ca regulatorul trebuie scos de la butelie.
    Ve-ti avea nevoie de doua regulatoare, montate pt fiecare consumator in parte.

    Comentariu

    • Mircea G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12069

      #3
      Răspuns la: Alimentare aragaz + instant apa calda de la o singura butelie GPL

      https://www.bizoo.ro/firma/lunagaz/v...-2-3-4-butelii / asa ceva se foloseste .
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • draku
        Membru marcant
        • 12.mar.2007
        • 343

        #4
        Răspuns la: Alimentare aragaz + instant apa calda de la o singura butelie GPL

        sistemul din link esste pentru conectarea mai multor butelii la un singur consumator
        @initiatorul vrea sa faca invers, mai multi consumatori la o singura butelie, din cate inteleg

        Comentariu

        • fanero
          Living Legend
          • 02.aug.2008
          • 2109

          #5
          Răspuns la: Alimentare aragaz + instant apa calda de la o singura butelie GPL

          Postat în original de draku
          sistemul din link esste pentru conectarea mai multor butelii la un singur consumator
          @initiatorul vrea sa faca invers, mai multi consumatori la o singura butelie, din cate inteleg
          Da.
          Asta ar fi ideea.
          Conectarea a doi consumatori la o singura butelie.
          Cu derivatia facuta dupa regulator.

          Acum am cate o butelie (cu regulatorul ei) pentru fiecare consumator.

          Comentariu

          • Mircea G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12069

            #6
            Răspuns la: Alimentare aragaz + instant apa calda de la o singura butelie GPL

            Daca n-ati prins ideea , folositi teuri inventate , coliere din sirma ...
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • fanero
              Living Legend
              • 02.aug.2008
              • 2109

              #7
              Răspuns la: Alimentare aragaz + instant apa calda de la o singura butelie GPL

              Nu am prins ideea.
              Lamuriti-ma Dvs.
              Si nu voi folosi colire din sarma sau teuri inventate.

              Imi pare rau sa o spun inca odata.
              Aveti un talent iesit din comun de a spune lucrurile pe jumatate si de a nu da solutia pe care o considerati corecta.
              Mai bine nimic decat ceva de neinteles.

              Comentariu

              • bambucea
                Membru marcant
                • 13.iun.2014
                • 319

                #8
                Răspuns la: Alimentare aragaz + instant apa calda de la o singura butelie GPL

                treaba aia e reversibila
                intra una si ies doua

                Comentariu

                • draku
                  Membru marcant
                  • 12.mar.2007
                  • 343

                  #9
                  Răspuns la: Alimentare aragaz + instant apa calda de la o singura butelie GPL

                  se poate folosi si invers, dar daca racordurile flexibile au filete pe stanga la ambele capete, e cam greu
                  @fanero:
                  poti folosi racorduri metalice flexibile pentru gaz si piese metalice de instalatii (teuri, nipluri, etc), mai scump dar ofera mai multa siguranta
                  sau cum ai zis, racord Y, furtun si coliere, nu cred ca este o problema atat timp cat este facut cu simt de raspundere
                  insa, cum a scris cineva mai sus, problema este daca regulatorul de gaz face fata la doi consumatori, in acelasi timp
                  am vazut ca se gasesc "ceasuri" de butelie cu reglaj, dar nu am folosit si nu stiu ce sa zic...

                  PS
                  nu uita sa verifici de eventuale pierderi dupa ce faci instalatia
                  cu ceva bricheta/lumanare

                  Comentariu

                  • bambucea
                    Membru marcant
                    • 13.iun.2014
                    • 319

                    #10
                    Răspuns la: Alimentare aragaz + instant apa calda de la o singura butelie GPL

                    Postat în original de draku

                    PS
                    nu uita sa verifici de eventuale pierderi dupa ce faci instalatia
                    cu ceva bricheta/lumanare
                    Nu ar fi mai bine cu ceva spuma?
                    Cred ca nu este tocmai indicat cu flacara.

                    Comentariu

                    • Mircea G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12069

                      #11
                      Răspuns la: Alimentare aragaz + instant apa calda de la o singura butelie GPL

                      Ideea este sa se incerce a face o instalatie fixa pe cit posibil , nu n furtune , coliere ...
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • fanero
                        Living Legend
                        • 02.aug.2008
                        • 2109

                        #12
                        Răspuns la: Alimentare aragaz + instant apa calda de la o singura butelie GPL

                        Postat în original de Mircea G
                        Ideea este sa se incerce a face o instalatie fixa pe cit posibil, nu cu furtune, coliere ...
                        Multumesc pentru raspuns.

                        O instalatie fixa trebuia gandita de la inceput.
                        Si nu era fixa in totalitate.
                        Pentru ca tot trebuia introdus in montaj un racord flexibil pentru a putea monta butelia.
                        Racorduri flexibile metalice pentru butelii de aragaz nu am gasit.
                        Nu am gasit nici unul flexibil metalic care sa aiba un reductor de presiune inclus.
                        Iar centraline care sa permita alimentarea a doi consumatori, de la o butelie, nu prea se comercializeaza.
                        Centralinele comercializate sunt pentru montarea mai multor butelii care alimenteaza un singur consumator (centrala termica).

                        Am postat doua fotografii ca sa vedeti si locul unde vreau sa fac montajul (in corpul de mobilier de sub instant sunt doua butelii).
                        In prezent merg pe doua buteii (cu reductor si furtun de alimentare).
                        Cate una pentru aragaz si instant apa calda.
                        Functioneaza fara probleme din 2014.
                        Furtunul il schimb o data la doi ani. Reductoarele nu le-am schimbat (am gasit ca ar avea garantate 4.000 de ore de functionare).

                        Problema, pe care vreau sa o elimin, este ca daca se consuma butelia care este montata in spate, pentru a o schimba, trebuie demontate/montate ambele butelii.

                        O instalatie fixa nu prea merge, iar pentru un "flexibila" nu am gasit pe net alti "conectori" decat racordul cu 3 cai la 120°.
                        Si, cu exceptia reductoarelor pentru butelie aragaz clasice, nu am gasit reductoare pentru GPL/aragaz care sa aiba piulite de legatura la ambele capete.

                        Ca si o concluzie, cu ce gasesti pe piata, pentru un montaj de genul celui in discutie, parerea mea, nu ramane decat varianta montajului flexibil, cu furtun.

                        Postat în original de draku
                        nu uita sa verifici de eventuale pierderi dupa ce faci instalatia cu ceva bricheta/lumanare
                        Te rog sa nu faci asta niciodata.
                        Majoritatea accidentelor se intampla din aceasta cauza.
                        Exista spray detector pierderi gaz.
                        Spray detector pierderi gaz disponibil la Utilul. Cumpara Spray detector pierderi gaz cu numai 34,90 lei.
                        Fișiere Atașate
                        Ultima editare de fanero; 28.ian.2018, 11:12.

                        Comentariu

                        • uceniculgica
                          Membru marcant
                          • 10.ian.2013
                          • 557

                          #13
                          Răspuns la: Alimentare aragaz + instant apa calda de la o singura butelie GPL

                          se poate face ce vrei tu, daca respecta normele de siguranta

                          am avut asa ceva, instalatie gaz la apartament la bloc, cu butelia in debara, nu in Romania, dupa vreo cativa ani, la renovare, am refacut instalatia cu tevi de cupru ingropate si butelia in dulapul tehnic de la intrare

                          instalatia functiona cu un singur regulator

                          Comentariu

                          • fanero
                            Living Legend
                            • 02.aug.2008
                            • 2109

                            #14
                            Răspuns la: Răspuns la: Alimentare aragaz + instant apa calda de la o singura butelie

                            Postat în original de uceniculgica
                            se poate face ce vrei tu, daca respecta normele de siguranta

                            am avut asa ceva, instalatie gaz la apartament la bloc, cu butelia in debara, nu in Romania, dupa vreo cativa ani, la renovare, am refacut instalatia cu tevi de cupru ingropate si butelia in dulapul tehnic de la intrare

                            instalatia functiona cu un singur regulator
                            Cum ai facut legatura (cu ce - furtun de cauciuc sau cu ce) de la butelie la instalatia de cupru.
                            Me refer la legatura dintre regulator si intrarea in instalatia de cupru.
                            Multumiri pentru raspuns

                            Comentariu

                            • uceniculgica
                              Membru marcant
                              • 10.ian.2013
                              • 557

                              #15
                              Răspuns la: Alimentare aragaz + instant apa calda de la o singura butelie GPL

                              la inceput era clasic cu furtun de cauciuc si coliere, dupa am pus racord , dar si cu coliere este conform

                              repet, este bine sa faci totul respectand normele de siguranta

                              Comentariu

                              Procesare...