Tipul instalatie electrica, TN-S sau TT

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Abu
    Incepator
    • 13.aug.2009
    • 6

    Tipul instalatie electrica, TN-S sau TT

    Buna seara,

    imi cer scuze dar nu am reusit sa gasesc informatia de care am nevoie cu ajutorul search-ului. Locuiesc la casa si am un bransament monofazat. De curand mi s-a defectat DPSM-ul iar cei de la Enel i-ai facut bypass. Am facut sesizare si au revenit, greu convinsi, sa-l schimbe cu un altul spunandu-mi ca sunt puse degeaba si ca mai bine imi fac eu protectie la supratensiuni in casa. Am inceput sa citesc despre acest subiect, sa incerc sa inteleg ce echipamente as avea nevoie, insa m-am lovit de o problema. Cum pot afla daca instalatia electrica a casei este de tip TT sau TN-S? Mentionez ca din BMP pleaca doua fire catre casa, iar langa casa am o impamantare care duce un fir in tabloul principal din locuinta. Tinand cont ca descarcatoarele de tensiune se conecteaza diferit in functie de tipul instalatiei, cum as putea sti de care e ca sa stiu cum sa-l conectez? Inca nu am cumparat nimic, sunt la stadiul de documentare.

    Multumesc frumos pentru rabdarea de a-mi raspunde.
    Ultima editare de Abu; 30.mar.2018, 20:20.
  • mbostangiu
    Membru marcant
    • 31.dec.2011
    • 595

    #2
    Răspuns la: Tipul instalatie electrica, TN-S sau TT

    Reteaua de distributie de joasa tensiune este TN-C. Daca de la BMP pleaca 2 fire catre casa (faza si nul), la casa apare si impamantarea (care va ramane separata in toata casa) se cheama ca aveti o retea TN-C-S.
    DPS-ul este intradevar o componenta delicata in general, cu fiabilitate mica, iar pentru operatorul de distributie reprezinta o bataie de cap astfel incat evita sa-l mai monteze. Cred ca cea mai buna varianta este sa va faceti in casa protectia de supratensiune. Aici sunt 2 tipuri de protectie:
    - supratensiuni de frecventa industriala (Dorel sau intreruperea accidental a nulului in reteaua de distributie) - pentru asta se monteaza DPS
    - supratensiuni atmosferice (traznet) - pentru asta se monteaza descarcator (este de montat in special in cazul retelelor de distributie atat de medie cat si joasa tensiune aeriene)
    “Quality means doing it right when no one is looking.”

    Comentariu

    • Abu
      Incepator
      • 13.aug.2009
      • 6

      #3
      Răspuns la: Tipul instalatie electrica, TN-S sau TT

      Multumesc frumos pentru lamuriri. Am cautat pe un site care vinde produse de protectie, ptr a-mi face o idee despre costuri, iar la descarcatoarele T1+T2 se prezinta 2 modele: ptr TNS/TT sau TNC. Nu am gasit nici un descarcator pentru TNC-S. Banuiesc ca modelul care trebuie ales este TNC iar schema de legare tot TNC? Din pacate lipseste TNC-S.

      Comentariu

      • mbostangiu
        Membru marcant
        • 31.dec.2011
        • 595

        #4
        Răspuns la: Tipul instalatie electrica, TN-S sau TT

        Inteleg ca ati ajuns la concluzia ca este necesar descarcatorul. TN-C-S inseamna ca aveti TN-C pana la BMP dupa care trece in TN-S. Deci daca montati descarcator in tabloul din casa trebuie TN-S.
        Mai este foarte important de masurat rezistenta de dispersie a prizei de pamant, daca aveti paratraznet si daca acesta e legat la aceiasi priza de pamant sau la alta.
        “Quality means doing it right when no one is looking.”

        Comentariu

        • Abu
          Incepator
          • 13.aug.2009
          • 6

          #5
          Răspuns la: Tipul instalatie electrica, TN-S sau TT

          Multumesc.

          Am ajuns la concluzia ca un descarcator este necesar, insa imi este greu sa ma decid de care. Paratraznet nu am, insa casa mea este mai mica cu un etaj decat a vecinului meu care mai are si cos de fum peste acoperis. Asta ma face sa cred ca un descarcator Tip2 ar trebui sa fie suficient, insa mi-e aproape imposibil sa inteleg de care. As fi vrut ceva de la Schneider, gen Quick PF, insa nu gasesc ce intrerupator merge asociat (eu am 32A siguranta generala) iar in catalog gasesc doar 25A sau 40A din gama celor care se imperecheaza.

          Legat de priza de pamant, nu cred ca mai pot masura ceva fiindca a fost acoperita de pavele (dale) iar in tablou, din cate stiu, nu se poate masura impedanta.

          Comentariu

          • Cherubino
            Living Legend
            • 10.iul.2006
            • 1688

            #6
            Răspuns la: Tipul instalatie electrica, TN-S sau TT

            Descărcătorul nu poate funcționa corect decât cu o priză de pământ corespunzătoare. Asupra acestui aspect ar trebui să lucrați înainte de orice alt demers.
            LARGO AL FACTOTUM

            Comentariu

            • mbostangiu
              Membru marcant
              • 31.dec.2011
              • 595

              #7
              Răspuns la: Tipul instalatie electrica, TN-S sau TT

              Exista diverse metode si aparate pentru masurarea prizei de pamant. Aceasta in mod normal trebuie masurata periodic.
              “Quality means doing it right when no one is looking.”

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                #8
                Răspuns la: Tipul instalatie electrica, TN-S sau TT

                Nu aveti pe cladire montata o caseta de separatie pentru priza de pamant? In ce zona este situata casa? Considerati ca este favorizata aparitia unei supratensiuni de natura atmosferica in zona dvs.?
                Un descarcator nu va poate proteja de supratensiunea de frecventa industriala adica de acele deranjamente din retea produse de o eroare umana sau un incident tehnic.
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                • Abu
                  Incepator
                  • 13.aug.2009
                  • 6

                  #9
                  Răspuns la: Tipul instalatie electrica, TN-S sau TT

                  Multumesc tuturora pentru raspunsuri. Pe langa acest descarcator voi monta si un releu de protectie tensiune de la Digitop.
                  Am gasit caseta de impamantare de care mentionati, am desfacut-o de curiozitate si intr-adevar e un fir acolo pe care l-am identificat in tabloul principal
                  Din pacate nu cunosc pe nimeni care sa aiba un aparat de masura ptr impedanta impamantarii si nici nu-mi permit sa chem o firma autorizata. Merg pe principiul, decat nimic mai bine ceva acolo care "poate" functiona in caz de lovitura de traznet indirecta. De stricat, nu vad cum ar putea sa dauneze mai ales ca am gasit schema de montaj.

                  Lovitura directa de traznet mai putin probabil tinand cont ca vecinul meu are casa mai inalta si mai are si cos de la centrala care depaseste acoperisul cu mai mult de 1m. Casa e situata intr-un sat din jud Ilfov.

                  Comentariu

                  • mbostangiu
                    Membru marcant
                    • 31.dec.2011
                    • 595

                    #10
                    Răspuns la: Răspuns la: Tipul instalatie electrica, TN-S sau TT

                    Postat în original de Abu
                    ...Merg pe principiul, decat nimic mai bine ceva acolo care "poate" functiona ...
                    Proasta alegere, si nu cred ca suntem atat de bogati incat sa ne permitem alegeri de acest gen. Dar asa suntem noi Romanii, nu avem inca educatie corecta si facem unele alegeri incredibil de proaste.
                    Sunt convins ca jumatate dintre noi vom face acum de Paste pregatiri supradimensionate, vom manca ca si cum ar fi ultima masa, vom lua medicamente pentru digestie si in final, pe langa inconfort vom arunca o gramada de mancare. Paradoxal totusi nu gasim 2-300 lei sa platim pentru siguranta noastra si a casei. Acolo unde vrem sa traim bine si sa dormim linistiti.
                    Sa fie ceva acolo nu mergea nici la scoala cand picai pe langa subiect dar scriai totusi ceva, sa nu ramana foaia goala si poate ii e mila profesorului... Din pacate, curentul electric este incoruptibil si urmeaza mereu aceleasi legi.
                    Sper ca nu m-am abatut tare de la subiect.
                    “Quality means doing it right when no one is looking.”

                    Comentariu

                    • Abu
                      Incepator
                      • 13.aug.2009
                      • 6

                      #11
                      Am mai multa incredere in mine decat in oricine altcineva pe care nu-l cunosc. Nu consider ca pun in pericol in nici un fel siguranta mea sau a familei mele, stiu exact ce trebuie sa fac, m-am documentat temeinic inainte.
                      Am trait multe in viata si stiu ce fel de meseriasi exista. Asa ca prefer sa ma informez bine inainte si sa rezolv singur.
                      Daca as fi avut un apropiat de meserie, cu siguranta nu m-as fi uitat la bani. 200 de lei nu inseamna mare lucru, in conditiile in care am investit 1500 pe componente.

                      P.S. am cerut o ferta unui electrician autorizat ANRE, sunt curios sa vad ce spune.
                      Mesajul trimis mai jos.

                      Buna seara,


                      as dori sa solicit o oferta de pret ptr efectuarea urmatoarelor operatii. Mentionez ca locuiesc in Ilfov, Comuna Copaceni, la o casa construita in anul 2010. Am un bransament monofazat.
                      - doresc inlcouirea tabloului existent cu 18 locasuri cu unul pe 2 nivele, cu 24 de locasuri. In viitor voi dori echiparea tuturor prizelor cu intreruptoare diferentiale si de aceea am nevoie de spatiu.
                      - montajul unui descarcator tip T2
                      - montajul unui releu de protectie la supratensiune
                      - inlocuirea unei sigurante automate cu o diferentiala in camera tehnica

                      Am piesele deja cumparate:
                      - 1 bucata tablou electric aparent cu 24 locasuri pe 2 nivele
                      - 1 bucata descarcator Schneider Quick PF
                      - 1 bucata releu protectie Digitop VP-50A
                      - 1 bucata diferential Schneider 30mA
                      - bareta contacte bipolara (40cm)
                      - conductor cupru 4mmp (3m din fiecare culoare)

                      As vrea sa va spun ca exista priza de impamantare a locuintei insa nu am posibilitatea masurarii impedantei, si de aceea as dori obligatoriu ca inainte de montarea descarcatorului sa se masoare caltatea impamantarii.

                      Spune-ti-mi va rog o estimare de cost si daca ma puteti ajuta.

                      Multumesc,

                      Am trimis la 3 adrese diferite, deja am primit raspuns de la una din ele: Buna seara. Cu masurarea prizei de pamant nu va pot ajuta...

                      Sunt chiar curios ce problema poate fi daca montez un descarcator pe o impamantare care nu respecta norma de <4ohm, imi poate explica cineva?
                      Ultima editare de Consultant electrice; 05.apr.2018, 23:00.

                      Comentariu

                      • Consultant electrice
                        Moderator
                        • 08.nov.2005
                        • 3240

                        #12
                        Răspuns la: Tipul instalatie electrica, TN-S sau TT

                        Va explic eu simplu - aveti sanse sa nu functioneze descarcatorul
                        Un link la intamplare al unei firme specializate care va poate ajuta: https://servicii-pram.ro/
                        Curentul nu iarta!

                        Comentariu

                        • mbostangiu
                          Membru marcant
                          • 31.dec.2011
                          • 595

                          #13
                          Răspuns la: Tipul instalatie electrica, TN-S sau TT

                          Postat în original de Abu
                          Am mai multa incredere in mine decat in oricine altcineva pe care nu-l cunosc. Nu consider ca pun in pericol in nici un fel siguranta mea sau a familei mele, stiu exact ce trebuie sa fac, m-am documentat temeinic inainte.
                          Am trait multe in viata si stiu ce fel de meseriasi exista. Asa ca prefer sa ma informez bine inainte si sa rezolv singur.
                          Daca as fi avut un apropiat de meserie, cu siguranta nu m-as fi uitat la bani. 200 de lei nu inseamna mare lucru, in conditiile in care am investit 1500 pe componente.

                          P.S. am cerut o ferta unui electrician autorizat ANRE, sunt curios sa vad ce spune...
                          Apreciez pozitia dvs. desi este periculos de aroganta si sper sa nu faca tranzitia catre un lucru bine documentat dar prost facut. Poate dati ceva inapoi acestui forum (informatii despre ce ati facut, cat a costat, poze, concluzii, ...) sa nu va mai suspectez de aroganta nejustificata.
                          “Quality means doing it right when no one is looking.”

                          Comentariu

                          • Cherubino
                            Living Legend
                            • 10.iul.2006
                            • 1688

                            #14
                            Răspuns la: Tipul instalatie electrica, TN-S sau TT

                            Vise, domnule mbostangiu, vise...
                            LARGO AL FACTOTUM

                            Comentariu

                            • Abu
                              Incepator
                              • 13.aug.2009
                              • 6

                              #15
                              Răspuns la: Tipul instalatie electrica, TN-S sau TT

                              Am schimbat tabloul singur cu unul de 36 de pozitii pana la urma (initial luasem unul cu 24 insa s-a dovedit mult prea mic). Scopul este sa pot schimba in viitor toate automatele cu diferentiale (pe prize). Operatiunea a durat 5h timp in care am schimbat toate puntle dintre sigurante cu altele facute de mine urmand un articol publicat pe un alt blog. Nu am intampinat nici un fel de probleme sau dificultati.
                              Poze nu am facut fiindca nu ma consider in masura sa sfatuiesc pe altii.

                              Legat de masurarea prizei de pamant, din 3 firme contactate nici una nu a revenit cu un raspuns... Asta ca sa-mi intareasca convingerea ca meseriasi de calitate nu se gasesc asa usor. Am sunat eu o a patra firma care mi-au zis ca revin dupa Pasti... exact ca ceilalti au facut-o.
                              Un electrician din sat imi cerea 400 de lei ptr aceasta operatiune, insa in lumina efortului depus acum mi se pare extrem de mult. Eu sunt foarte multumit, am facut totul asa cum mi-am dorit si ma simt mai in siguranta decat inainte.

                              Inca nu am renuntat la masurarea prizei de pamant, voi mai cauta pana voi gasi pe cineva dispus sa vina ptr o suma decenta.

                              Inca ceva: releul de tensiune deja functioneaza, am avut la un moment dat un varf peste 252V si a intrerupt curentul prompt. Eu l-m reglat la 252V supratensiune si 200V subtensiune.

                              Comentariu

                              Procesare...