Tip Intrerupator

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Austere
    Incepator
    • 01.apr.2018
    • 2

    Tip Intrerupator

    Salutare,

    Vreau sa pun un intrerupator ca sa imi functioneze ambele becuri in baie (tavan si oglinda). In doza am 6 fire (2 fire de intrare - rosu/faza si albastru/nul) si 4 merg in sus (catre baie/becuri, 2 cabluri rosii si 2 albastre). Ce tip de intrerupator imi trebuie sa leg un asemenea circuit?

    Multumesc mult anticipat.
    Alex.

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	intrerupator6fire.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	5,9 KB 
ID:	642395
  • uceniculgica
    Membru Marcant
    • 10.ian.2013
    • 573

    #2
    Răspuns la: Tip Intrerupator

    normal intrerupatorul se monteaza pe faza, nulul mergand direct la bec

    ai nevoie de un intrerupator dublu

    daca situatia din teren este ca si in schema ta, nulurile se leaga impreuna, nu au ce cauta in intrerupator
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      Răspuns la: Tip Intrerupator

      Schema de la Livolo te poate induce un pic in eroare deoarece si nulul si faza sunt marcate ca ajungand pe filet la unul dintre becuri. De principiu e buna cand stii ce ai de facut.
      Practic la dvs ar trebui unite toate conductoarele albastre intre ele in doza de la intreruptor si sa folositi un intreruptor dublu daca doriti sa se aprinda becurile separat. Daca doriti sa aprindeti becurile dintr-un singur intreruptor va trebui sa uniti pe langa conductoarele albastre si pe cele rosii care pleaca spre lampi si ulterior sa le cuplati la unul din cei doi poli ai intreruptorului simplu, la celalalt pol montand conductorul pe care va vine faza in doza. Daca nu m-am facut inteles revin cu o schema.
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • Austere
        Incepator
        • 01.apr.2018
        • 2

        #4
        Răspuns la: Tip Intrerupator

        Multumesc pentru rapsuns, am sa leg un intrerupator dublu pentru cele 2 becuri actionate individual si cele 3 cabluri albastre (nul) le leg intre ele in doza.

        O zi buna!

        Comentariu

        Procesare...