Cine monteaza dozele si cutiile pentru prize

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • andrei_i
    Incepator
    • 20.iun.2018
    • 4

    Cine monteaza dozele si cutiile pentru prize

    Buna ziua, după cum spune titlul am o nedumerire referitoare la cine este responsabil pentru montarea cutiilor pentru prize, intrerupatoare și doze la o casa în construcție, electricianul sau cel care tencuiește ?
    Etapele la casă au fost în mare zidăria apoi instalația electrică de către electrician cu găurile necesare pentru doze și cutii prize (dar nu au fost fixate cu ipsos decât foarte puțin, multe din ele rămânând puțin în aer ) și acum suntem la tencuială. Băiatul care tencuiește mi-a spus că normal era treaba electricianului să le fixeze cu ipsos sau nu mai știu cum. Eu i-am spus să le tragă la nivelul tencuielii și mă gândeam că tencuiala va bloca cutia la locul ei. Tencuitorul mi-a spus că nu așa se face că se vine după tencuială se face loc împrejurul dozelor/ cutiilor și se fixează atunci.

    Lămuriți-mă și pe mine vă rog cu privire la ordinea operațiilor și cum se fac. Mulțumesc.
  • cotycla
    Membru
    • 01.nov.2012
    • 130

    #2
    Răspuns la: cine monteaza / aseaza dozele si cutiile pentru prize

    Electricianul fixeaza dozele...dar doar dupa ce se tencuieste pt. a sti nivelul tencuielii, si la ce adancime sa le prinda in ipsos

    Comentariu

    • fanero
      Living Legend
      • 02.aug.2008
      • 2107

      #3
      Răspuns la: cine monteaza / aseaza dozele si cutiile pentru prize

      Postat în original de andrei_i
      Băiatul care tencuiește mi-a spus că normal era treaba electricianului să le fixeze cu ipsos sau nu mai știu cum.
      Meseriasii romani sufera de grija altora.
      Putea sa tencuiasca si sa fixeze dozele la nivelul tencuielii, fara alte comentarii.
      Insa, in opinia sa, pierde timp si el nu are timp "sa faca treaba altuia".
      Electricianul nu putea fixa definitiv dozele, pentru ca nu stia cat de groasa o sa fie tencuiala.

      Comentariu

      • tymotyman
        Membru Marcant
        • 01.nov.2009
        • 572

        #4
        Răspuns la: cine monteaza / aseaza dozele si cutiile pentru prize

        Cea mai simpla si buna solutie: electricianul fixeaza doza pe pozitie cu un cui in centru,cel care tencuieste o trage mai afara sau inauntru la fata tencuielii.Alta solutii ar fi:electricianul prinde in ipsos dozele ,tencuitorul ii da bataie peste,dozele ies in afara sau raman astupate in ciment,alta ar fi cel ce tencuieste lasa loc in jurul doselor si apoi vine electricianul si le pune cu ipsos la fata.

        Comentariu

        Procesare...