Refacere instalatie - cablu CYY ingropat direct in tencuiala

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • liviu2000
    Incepator
    • 16.mar.2014
    • 8

    Refacere instalatie - cablu CYY ingropat direct in tencuiala

    Vreau sa refac instalatia electrica la apartamentul vechi deoarece cea existenta este din aluminiu
    Electricianul mi-a propus sa traga cablu CYY ingropat direct in tencuiala (fara copex).. Este ok? Pe specificatii am vazut ca se poate folosi direct in beton..
  • fanero
    Living Legend
    • 02.aug.2008
    • 2467

    #2
    Răspuns la: Refacere instalatie - cablu CYY ingropat direct in tencuiala

    Exista INTENC

    special pentru asa ceva

    Comentariu

    • Cherubino
      Living Legend
      • 10.iul.2006
      • 1687

      #3
      Răspuns la: Refacere instalatie - cablu CYY ingropat direct in tencuiala

      Se poate folosi și CYY-f. Am făcut și eu două astfel de instalații mai demult, la cererea expresă a clientului. Deși d.p.d.v. al normativului este permisă această execuție, ar fi mai bine să se meargă pe varianta cu conductoare introduse în tub de protecție.
      Există însă și situații în care este imposibilă executarea unor șlițuri suficient de adânci pentru a îngropa în ele tuburi și atunci varianta cablului îngropat direct este mai adecvată (de exemplu, dacă pereții sunt din plăci de beton, armăturile metalice sunt prea apropiate de exteriorul plăcii, iar un șliț mai adânc ar presupune tăierea acestor armături, operațiune ce este interzisă cu strictețe).
      LARGO AL FACTOTUM

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12202

        #4
        Răspuns la: Refacere instalatie - cablu CYY ingropat direct in tencuiala

        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        Procesare...