Schimbarea lustrei: cum conectez firele?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • calin.diaconu
    Administrator
    • 21.nov.2005
    • 395

    Schimbarea lustrei: cum conectez firele?

    Bună dimineața tuturor!

    Un pasionat DIY din Pitești - Domnul T.O., ne-a transmis urmatorul mesaj. Ne-a plăcut în mod deosebit modalitatea de exprimare a problemei, scrisă în limbaj matematic. De aceea, ne-am propus să o postăm spre rezolvare, aici.


    Va rog sa ma ajutati in solutionarea urmatoarei probleme pe care o intampin.

    Am avut aceasta aplica - vezi ”lustra veche”:
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	lustra veche.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	9,7 KB 
ID:	642673


    Aceasta lustra s-a defectat in sensul ca nu se mai aprindeau becurile la ea desi au fost schimbate toate becurile cu unele noi.
    Am hotarat schimbarea acestei lustre cu lustra aceasta - vezi ”lustra noua”:
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	lustra noua.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	6,4 KB 
ID:	642674

    Am scos dat jos de pe tavan lustra veche - dupa ce am scos lustra veche am vazut ca din tavan ieseau 3 fire de culoare neagra toate.

    Am testat toate aceste fire cu un creion de tensiune si am vazut ca pe doua fire vine curent si pe unul nu.

    Am considerat ca firul pe care nu vine curent este nul-ul si celelalte sunt lumina si impamantarea.

    Mentionez ca lustra noua are doua fire principale:

    - unul negru gros - impartit in doua fire: rosu si albastru - lumina si nul-ul

    - unul de culoare galben cu verde - impamantarea

    Am testat lustra noua la o priza si se aprind becurile la ea - nu sunt probleme.

    Am legat lustra noua in tavan cu firele de acolo astfel: firul galben cu verde de la lustra cu unul din firele de pe care venea curent, firul de pe care nu venea curent in mufa unde scria nul de la lustra si celalalt fir pe care venea curent la mufa unde scria lumina de la lustra.

    Nu s-a aprins lustra..

    Am facut schimbari intre firele pe care venea curent din tavan cu mufele pe care scria lumina sau impamantare de la lustra si nu s-a aprins lustra.

    Inainte de a afla pe care fire vine curent din tavan cu ajutorul creionului de tensiune am facut o permutare intre firele din tavan si firele de la lustra.

    Nici asa nu s-a aprins lustra.

    Am mai testat functionalitatea firelor din tavan cu un bec insurubat intr-o dulie cu cablu pentru a vedea daca se aprinde becul. #

    Nici asa nu a mers.

    Va rog sa-mi spuneti cum s-ar putea remedia aceasta problema ?

    Unde am gresit eu ?

    Cum am mai spus - lustra e functionala, pe 2 din cele 3 cabluri din tavan vine curent.

    Va multumesc mult.
    www.calindiaconu.com
  • 10000
    Membru
    • 18.ian.2007
    • 118

    #2
    Răspuns la: Schimbarea lustrei: cum conectez firele?

    O lustra se monteaza relativ simplu daca avemo imagine a modului initial de alimentare cu energie, ma refer la intrerupatorul existent si numarul de circuite de iluminat deservite. Nu este normal sa toate firele de aceeasi culoare pe tavan. Daca doriti sa aveti o imagine corecta a cricuitelor existente desfaceti intrerupatorul, verificati daca faza intra in el si daca cele doua iesiri corespund cu firele de la tavan ce prezinta tensiune. La doua cirucite (schema clasica) aveti 2 Faze si 1 Nul pe tavan.
    Posibil ca ca noua lustra sa aiba 1 singur circuit, sa se aprinda toate becurile o singura data si in acest caz utilizati un singur buton de la intrerupatorul existent, deci folositi 1 faza si nulul. Firul de impamantare de la lustra noua (galben- verde) nu poate fi utilizat pentru ca nu se cerea asa ceva pana acum cativa ani. Nu aveti fir de impamantare tras p etavan, deci este inutil si se va izola.
    Puteti posta foto cu firele de la tavan, de la lustra veche si nou? Ar fi mai usor de discutat aplicat.

    Comentariu

    • Teodor Olteanu
      Incepator
      • 04.aug.2018
      • 3

      #3
      Răspuns la: Schimbarea lustrei: cum conectez firele?

      Va multumesc pentru raspunsul dumneavoastra. Mai jos va trimit fotografiile cu:

      - firele din tavan

      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG-3406.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	328,9 KB 
ID:	631163

      Sunt 3 fire de culoare neagra - pe cele doua de jos vine curent si pe cel de sus nu. Am marcat firul de sus pe care nu vine curent cu putin schotch pentru a face diferenta.

      - firele lustra veche

      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG-3411.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	332,7 KB 
ID:	631164

      Cand am desfacut lustra veche - am dorit sa-mi fac o imagine cum erau facute legaturile pentru a le putea aplica la lustra noua. Din pacate nu am putut face acest lucru - firele erau rasfirate - nu stranse intr-o camasa ca la lustra noua pentru a-ti face o idee despre pozitionarea firelor, iar sistemul de prindere era prin legarea firelor si apoi izolarea lor cu banda izolatoare nu cu cleme (cleme sir). In fotografie am strans firele pentru a se intelege despre ce e vorba.

      - firele lustra noua

      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG-3412.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	292,9 KB 
ID:	631165

      Va rog sa-mi spuneti cum trebuie procedat in continuare ?
      Ultima editare de Teodor Olteanu; 04.aug.2018, 11:39.

      Comentariu

      • 10000
        Membru
        • 18.ian.2007
        • 118

        #4
        Răspuns la: Schimbarea lustrei: cum conectez firele?

        1. Firele de la tavan, cele existente.
        Opriti intrerupatorul, masurati prezenta curentului pe fiecare fir. Notati firele care au curent. Ar trebui sa nu aveti curent pe niciunul din cele 3 fire negre.
        Apasati un buton de la intrerupatorul camerei si refaceti masuratoarea, ar trebui sa aveti curnt pe 1 singur fir - o faza. Apasati al doilea buton si masurati din nou, ar trebui sa identificati a doua faza. Firul ramas este nul. Acest scenariu este valabil daca faza este trecuta prin intrerupator. In caz contrar o sa aveti curent pe doua fire in permanenta, indiferent cum manevrati intrerupatorul.
        2. Noua lustra are alimentarea pe cele doua fire, maro si albastru. Celalalt fir (galben-verde) este impamantarea si nu poate fi utilizat la dvs., asigura protectia pe partea metalica a lustrei.
        Lustra functioneaza cu toate becurile deodata. Legati nulul si o faza, identificate la punctul 1 la cele doua fire - maro si albastru. Ar trebui sa legati faza la firul maros si nulul la albastru.

        Cam aceasta este situatia la acest moment, daca sunt alte legaturi facute la instalatia dvs., ramane sa le discutam dar principiile de mai sus raman valabile.
        Spor la lucru!

        Comentariu

        • Teodor Olteanu
          Incepator
          • 04.aug.2018
          • 3

          #5
          Răspuns la: Schimbarea lustrei: cum conectez firele?

          Ce se va intampla cu firul care vine din tavan si nu va fi legat la lustra ?

          Pe el va veni curent - cum poate fi izolat pentru a nu face contact cu lustra care este metalica ?

          Daca acest fir, fiind lasat neizolat (pe el trece curent) - se va atinge de lustra - lustra fiind de fier - exista riscul de electrocutare pentru o persoana care va atinge lustra ?

          Din cate imi aduc aminte - cand am desfacut vechea lustra - toate cele 3 fire de la lustra erau legate de firele din tavan - nu era niciun fir din tavan care sa fie liber.

          Voi incerca montarea lustrei - va rog sa-mi spuneti cum pot izola firul din tavan (pe care vine curent si nu va fi legat la firele lustrei) pentru a nu face contact cu lustra si daca firul galben - verde (impamantarea) al lustrei va fi lasat liber fara niciun fir din tavan in el ?

          Va multumesc mult ca ma ajutati.
          Ultima editare de Teodor Olteanu; 04.aug.2018, 14:30.

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 12977

            #6
            Răspuns la: Schimbarea lustrei: cum conectez firele?

            Impamantarea prezenta la lustra ramane asa. Firul in plus de la tavan se va izola cu banda izolatoare si cam atat.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • Teodor Olteanu
              Incepator
              • 04.aug.2018
              • 3

              #7
              Răspuns la: Schimbarea lustrei: cum conectez firele?

              Buna ziua,

              Va multumesc din suflet tuturor pentru ajutor.

              Problema a fost rezolvata - unul din firele din tavan era rupt - a fost chemat un electrician care a remediat problema si a facut modificari in cadrul lustrei pentru a nu se aprinde toate becurile o data.

              Va multumesc pentru tot.

              Numai bine.

              Comentariu

              Procesare...