Cablaje instalatie electrica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • DUDUDINCA
    Incepator
    • 26.aug.2018
    • 7

    Cablaje instalatie electrica

    Buna ziua
    M-am apucat singur sa schimb tabloul electric al apartamentuluisi m-am incurcat incabluri.Asa ca rog pe cineva amabil cu nepriceputii,sa-mi raspunda la urmatoarele intrebari:
    -cate cabluri intra in apartament,o faza,un nul si inca un nul pt impamantare?
    - am doua circuite,fiecare are si prize si becuri,,cate faze si cate nuluri pleaca de la tablou in instalatie?
    -e posibil sa plece doua faze,pt cele doua circuite , si un singur nul , care sa fie comun ambelor circuite?
    -cate cabluri pt impamantare pleaca de la tablou,doua,adica cate unul pentru fiecare circuit,sau unul singur comun ambelor circuite?
    -cablurile pt impamantare mai trec prin sigurante,sau direct,fara sigurante?
    Multumesc mult
  • tymotyman
    Membru Marcant
    • 01.nov.2009
    • 572

    #2
    Răspuns la: cablaje instalatie electrica

    - de obicei nul,faza si impamantare
    -daca sunt 2 circuite ar pleca pentru prize 3 fire nul faza si impamantare si pentru becuri 2 fire faza si nul. Daca ati avut 4 busoane aveti doar un circuit prize si unul becuri
    -de obicei fiecare circuit are nulul si faza lui
    -impamantarea la tablorile vechi este legata la acel cadru metalic,si cea care vine de afara si cele care pleaca la prize. vechile circuite nu prevad impamantare la linia becuri

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      Răspuns la: cablaje instalatie electrica

      O poza cu situatia de la fata locului ne-ar ajuta.
      Tabloul nou cum l-ati echipat? Cate circuite aveati? Cum arata fostul tablou?
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • Cherubino
        Living Legend
        • 10.iul.2006
        • 1688

        #4
        Răspuns la: cablaje instalatie electrica

        DUDUDINCA
        Daca tot ati postat acelasi mesaj si pe topicul "Tabloul electric pentru locuinta", aruncati o privire si pe raspunsul pe care vi l-am dat acolo, nu de alta, dar am consumat vreo 15 minute din viata mea ca sa-l scriu.
        LARGO AL FACTOTUM

        Comentariu

        • DUDUDINCA
          Incepator
          • 26.aug.2018
          • 7

          #5
          Răspuns la: cablaje instalatie electrica

          Multumesc mult

          Comentariu

          • DUDUDINCA
            Incepator
            • 26.aug.2018
            • 7

            #6
            Răspuns la: cablaje instalatie electrica

            Fostul tablou avea 4 sigurante fuzibile si impamantarea legata la un cadru metalic.
            Tabloul nou are sigurante automate(eu am folosit 3,doua pt faze si una pt nuluri).
            Impamantarea este, practic,un al doilea nul.Tabloul nu mai are rama metalica,si atunci trec impamantarea printr-o alta siguranta?
            Multumesc

            Comentariu

            • tymotyman
              Membru Marcant
              • 01.nov.2009
              • 572

              #7
              Răspuns la: Cablaje instalatie electrica

              Daca vechiul tablu avea 4 sigurante fuzibile dv aveati doar circuit prize si circuit becuri,toate cablurile plecand de la aceste busoane. pentru siguranta dv ar trebui sa montati un intrerupator diferential sensibilitate 30 miliamperi.se monteaza primul inaintea celorlalte sigurante. Noul tablou ar trebui sa aibe in cutie o bareta cupru cu suruburi care se monteaza in interior,pe aceasta conectati firul de impamantare care vine de afara( este diferit de faza si nul) si celelalte impamantari. nu treceti prin siguranta firele de impamantare,mai bine le uniti pe toate le rasuciti si le izolati sau le prindeti cu o regleta.De obicei vechile tabluri aveau instalata si o sonerie la interior. e posibil ca 2 fire sa mearga la intrare la intrerupator sau in hol langa intrare sa fie o priza care merge direct la contor. Ideal ar fi fost sa lasati impreuna toate firele care erau conectate la acelasi punct. Incercam sa va ajutam dar fara sa vedem sau sa se probeze firele este greu sa faci afirmatii la distanta care pot sa coste viata.
              Ultima editare de tymotyman; 27.aug.2018, 21:39.

              Comentariu

              • DUDUDINCA
                Incepator
                • 26.aug.2018
                • 7

                #8
                Răspuns la: Cablaje instalatie electrica

                Cele 2 circuite ale mele au,fiecare,si prize si becuri.Asta inseamna faza, nul si impamantare pentru fiecare circuit,nu?
                Acum am tensiune in tot apartamentul si la prize si la becuri.
                E posibil sa fi legat impamantarea, care "vine"din coloana,pe post de nul care "vine"din coloana?

                Comentariu

                Procesare...