Protectie supratensiune atmosferica si protectie tensiune retea trifazica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ORCASA
    Incepator
    • 18.mai.2011
    • 6

    Protectie supratensiune atmosferica si protectie tensiune retea trifazica

    Intre BMP-ul (operatorului de distribuţie) si subcontorizarea pt 4 case (instalatie existenta), doresc sa instalez un tablou de Protectie (tip 2) la supratensiune atmosferica (fulgere) si Protectie tensiune retea trifazica cu utilizatori monofazici.

    * In vederea si la locul instalarii acestui tablou de protectie (in curte) am executat o pamantare "sanatoasa" rezistenta sub 4ohmi.

    m-am orientat pe Schneider, deoarece are foarte multa informatie pe net, si distributie in mai toate magazinele de specialitate.

    * Pentru Protectie la supratensiune datorata descarcarilor atmosferice (fulgere) ma gandesc sa instalez:
    Descarcator (cu cartuse) iPRD40_40kA_350V_3P+N_"Schneider A9L40600" impreuna cu un Siguranta automata iC60N_3P_40A_C_“Schneider A9F73340”

    * Pentru Protectie tensiune retea am in vedere 2 variante (una cu Contactor modular la releu, alta cu Bobina declansatoare la intrerupatorul automat:
    Varianta 1- Releu de supraveghere a nivelelor de subtensiune si supratensiune “Finder 71.31.8.400.1010”
    - Contactor modular iCT_4P_40A_4ND_230V_ACTi9_“Schneider A9C20844”
    - Siguranta automata iC60N_4P_40A_C_ACTi9_“Schneider A9F74440”
    - Bloc suplimentar protectie diferentiala 4P_40A_300mA_“Schneider A9V44440”
    Varianta 2- Releu de supraveghere a nivelelor de subtensiune si supratensiune “Finder 71.31.8.400.1010”
    - Bobina declansare la prag de tensiune “Schneider A9A26500” x 3 buc. (cate una pt. ficare faza)
    - Siguranta automata iC60N_4P_40A_C_ACTi9_“Schneider A9F74440”
    - Bloc suplimentar protectie diferentiala 4P_40A_300mA_“Schneider A9V44440”

    Pentru protectie tensiune retea nu am idee care din cele doua versiuni este mai buna, sau daca cele doua versiuni sunt corecte.
    Totodata nu sunt lamurit cu urmatorul exemplu: de la acest viitor tablou de protectie pana la cea mai indepartata casa din subcontorizare sunt aprox. 50mL de cablu 4x10mmp, in cazul in care pierderea nulului apare dupa (in aval) acest tablou de protectie, mai precis la tabloul electric din casa, se pune intrebarea daca protectia bobinei de declansare din amonte ma ajuta sau nu???.
    Daca aveti ceva sugestii, sau observatii va rog sa ma ajutati. Nu sunt de meserie, si inainte de a contacta electricienii as dorii sa stiu si parerea voastra.

    Multumesc anticipat
    Fișiere Atașate
  • ORCASA
    Incepator
    • 18.mai.2011
    • 6

    #2
    Răspuns la: Protectie supratensiune atmosferica si protectie tensiune retea trifazica

    LaterEdit:
    adaug jpg cu schema ceva mai mare, descarcator atmosferic, coordonare descarcator si sig.aut 3P, contactor modular
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      Răspuns la: Protectie supratensiune atmosferica si protectie tensiune retea trifazica

      In BMP-ul furnizorului nu exista deja o protectie diferentiala de 300mA? Subcontorizarea asta la care faceti referire este facuta de dvs. banuiesc ca furnizorii nu sunt de acord cu asa ceva.

      Revenind la discutie, in locatii exista si consumatori trifazici sau doar consumatori monofazici impartiti pe faze?


      Atentie la aparatajul folosit, daca echipamentele sunt plasate in mediul exterior trebuie sa va asigurati ca respectati domeniul temperaturilor de functionare.
      La varianta - ce veti comanda cu releul Finder?
      Bobinele MSU cate una pe faza nu sunt o solutie daca aveti consumatori trifazici in locatii.

      Puteti expune problema dvs. celor de la Schneider daca doriti sa lucrati cu echipamentele lor si prin serviciul de suport va pot oferi solutia optima.

      Un astfel de echipament ati luat in calcul:
      Iarna aceasta, la fel ca si celelalte dinaintea ei, ne-a adus perioade cu ger prelungit si, implicit, un consum mai mare de electricitate pentru incalzire. De la resouri bagate in priza si pana la instalatii complexe de degivrare a jgheaburilor sau aleilor, fiecare dintre noi contribuim la cresterea consumului de energie electrica.
      Ultima editare de Consultant electrice; 17.sep.2018, 12:45.
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • ORCASA
        Incepator
        • 18.mai.2011
        • 6

        #4
        Răspuns la: Protectie supratensiune atmosferica si protectie tensiune retea trifazica

        Nu, in BMP-ul furnizorului nu exista nici un fel de protectie, le-am cerut si mi-au precizat ca ei nu mai monteaza nici macar protectiile acelea de la Comtec, pe care mai nou chiar le scot din BMP, iar daca doresc protectie pot sa-mi fac in interiorul proprietatii.
        In locatie exista doar consumatori monofazici impartiti pe faze.
        Releul “Finder 71.31.8.400.1010” am inteles ca este compatibil cu contactorul modular iCT_4P_40A_4ND_230V_ACTi9_“Schneider A9C20844”, sper ca nu gresesc.

        Comentariu

        Procesare...