Intrerupatoare, prize, contuar, sigurante - de care?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • xelanoimis
    Membru
    • 19.iul.2006
    • 141

    Intrerupatoare, prize, contuar, sigurante - de care?

    Vreau si eu un sfat despre ce intrerupatoare/prize si ce sigurante/contuar sa cumpar?
    Toata lumea vorbeste despre importanta ca acestea sa fie de calitate, dar as dori sa ma lamuresc mai bine pentru ce anume trebuie sa optez.

    Am intrat la Sf.Gheorghe intr-un magazin care avea produse Legrand (Franta). Pareau super, dar si scumpe: 200mii o priza dubla. In plus trebuia sa iei si dozele de la ei, ca erau mai speciale - insa pareau foarte faine, mai ales sistemul de prindere (40mii doza). Acum, electricianul meu a montat si finisat doze clasice rotunde, asa ca nu l-as mai pune sa le dea jos.

    De asemenea, vanzatorul zicea ca in ziua de azi, marile firme nu mai produc prize/intrereupatoare pe ceramica, ci pe plastic (special). Asta am vazut si eu dar pana sa zica el si sa vad cat costa prizele astea, as fi cautat doar pe ceramica.

    In concluzie ce ar trebui sa cumpar ca sa fac o treaba buna?
    Sunt si alte firme echivalente la calitate, dar cu prindere normala (si eventual mai ieftine)?
    Cam care ar fi clasamentul care il sugerati, si pe unde le gasesc?

    Ce parere aveti de Schnaider ? Am vazut prin magazine cam pe la 100mii si aveau design acceptabil. Tot pe suport de plastic.

    Pe ceramica vazut niste prize cam "no-name" cred, pe care de fapt le folosesc de vre-o 5 ani si nu am avut probleme. Sunt prin toate magazinele (60mii o priza dubla) - cele cu ramele alea verticale care se pot monta in laterale de alte culori. Pe unele scrie "El-Bi" pe altele nu scrie nimic dar par la fel. Au si intrerupatoare si variator, toate in aceasi stil. Ce parere aveti de ele ? Sunt de evitat sau sunt ok?


    Despre contuar si sigurante, am inteles ca si ele tre sa fie de calitate - germania, franta.
    Dar ma poate indruma cineva ce anume sa iau mai exact. Adica la ce magazin sa merg si ce sa cer, ce tip si ce firma. Banuiesc ca si sigurantele sunt de mai multe tipuri (ca putere si parca mai erau ceva parametrii).

    Va multumesc!
    Alex
  • mx81
    Membru Marcant
    • 21.ian.2006
    • 322

    #2
    IN GENERAL FERESTETE DE TURCI , CHINEZI , SI SIGLA CE

    Comentariu

    • Baboo
      Living Legend
      • 09.iul.2006
      • 1682

      #3
      Re: Intrerupatoare, prize, contuar, sigurante - de care?

      Postat în original de xelanoimis
      Am intrat la Sf.Gheorghe intr-un magazin care avea produse Legrand (Franta). Pareau super, dar si scumpe: 200mii o priza dubla. In plus trebuia sa iei si dozele de la ei, ca erau mai speciale - insa pareau foarte faine, mai ales sistemul de prindere (40mii doza). Acum, electricianul meu a montat si finisat doze clasice rotunde, asa ca nu l-as mai pune sa le dea jos.
      Ce fel de dozã de aparat e aceea de 40.000 lei vechi sau 4lei??? Dupã ºtiinþa mea o dozã de aparat se vinde între 0,25-0,55 lei!

      Pãrerea mea e cã la achiziþionarea unei prize, mai ales dacã ºtiþi cã o veþi folosi la un consumator mare, uitaþi-vã la contactele ei: o prizã care are elemente elastice(arcuri) care realizeazã o forþã de stângere pe bornele ºtecherului va funcþiona mai bine decât una care are numai niºte lamele elastice.
      Custimã,...
      Sal'tare!
      E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

      Comentariu

      • Baboo
        Living Legend
        • 09.iul.2006
        • 1682

        #4
        Am uitat sã vã spun cã în privinþa contorului, cel care monteazã BMP-ul,(blocul de mãsurã ºi protecþie) aduce ºi contorul de energie electricã. Oricum toatã instalaþia de alimentare, chiar dacã veþi plãti Dvs. ptr asta va trece în proprietatea Electrica din zona în care locuiþi.

        Cu stimã,...
        Sal'tare!
        E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

        Comentariu

        • TDJ
          Living Legend
          • 10.apr.2006
          • 2398

          #5
          In Craiova o doza patrata cu capac prins in suruburi marca Geweiss, costa 2.5lei si arata foarte bine. A trebuit sa decupez cu flexul patratul in perete in locul dozei rotunde, dar efortul a meritat.

          Comentariu

          • xelanoimis
            Membru
            • 19.iul.2006
            • 141

            #6
            Scuze, ma refeream la tabloul de sigurante nu la contuarul de masurat consumul despre care cei de la electrica au zis ca e nou si nu mai trebuie schimbat.

            Deci intrebarea ramane,
            Ce intrerupatoare/prize sugerati sa cumpar, si ce sigurante? Si de unde.

            Consumatorii principali pe circuite (separate) de prize ar fi:
            1. Masina de spalat
            2. Cuptor electric + alte
            3. Cuptor microunde + filtru cafea
            4. Frigider + prajitor paine
            5. Tv + altele
            6. Cada hidromasaj

            Ce fel de sigurante recomandati pe circuitele de mai sus? 10A sau 16A ? Bipolare ? Diferentiale ?
            Dar pe circuitele (2) de lumina? 6A sau 10A ?

            Prizele alea ieftine de care ziceam (EL-BI) sunt turcesti / turcisme ?

            Comentariu

            • TDJ
              Living Legend
              • 10.apr.2006
              • 2398

              #7
              Lumini 10A
              Prize 16A.
              Pentru prizele cu impamantare sigurante diferentiale.
              Ca producatori, ABB, Lovato, Schneider, Legrand etc.

              Comentariu

              • mx81
                Membru Marcant
                • 21.ian.2006
                • 322

                #8
                Lumina ajunge 6A , iar pentru prize daca consumatorii sunt legati pe circuite dedicate uita-te in cartea tehnica a consumatorului ca scrie acolo .

                Comentariu

                • xelanoimis
                  Membru
                  • 19.iul.2006
                  • 141

                  #9
                  Toate prizele au impamantare si sunt destul de multe.
                  Am inteles corect ca sigurante diferentiale sunt mai scumpe?
                  Care este avantajul lor fata de celelalte? Am citit eu ceva pe net, dar nu mi-ar strica si o explicatie mai practica. Adica pentru un necunoscator Sansele sa te curentezi la ele sunt mai mici, sau cum?

                  Am inteles corect ca se practica si monarea unei sigurante principale, care taie curentul in intreaga casa? Daca da, ce fel e asta?

                  Comentariu

                  • TDJ
                    Living Legend
                    • 10.apr.2006
                    • 2398

                    #10
                    Inainte de toate ar trebui mentionat ca este mai bine sa folosesti sigurante automate, nu fuzibile.
                    Sigurantele bipolare intrerup si faza si neutrul, fata de cele unipolare, adica sunt doua sigurante intr-un singur corp.
                    Sigurantele diferentiale au o protectie diferentiala de 30mA, adica in caz de electrocutare cu un curent mai mare decat valoarea mentionata, se decupleaza faza care trece prin siguranta respectiva, electrocutarea trebuie sa fie intre masa si faza pentru a fi detectata de protectia diferentiala.
                    Intradevar, inainte de sigurantele din casa, ai o siguranta generala, diferentiala cel mai bine, de 25A sau 30A.

                    Comentariu

                    • xelanoimis
                      Membru
                      • 19.iul.2006
                      • 141

                      #11
                      Ok, m-am mai lamurit:

                      sigurante automate, bipolare,
                      ABB, Lovato, Schneider, Legrand etc
                      16A prize
                      10A lumina (sunt ceva becuri pe cele 2 circuite de lumina)
                      daca se poate sa fie si diferentiale cu protectie diferentiala de 30mA (pentru a fi eficienta)
                      o siguranta generala de 25A sau 30A (automata, bipoalra), daca se poate diferentiala.

                      Va multumesc pentru raspunsuri.

                      PS. Daca aleg ca si siguranta generala sa fie si diferentiala, cat trebuie sa aiba protectia diferentiala? Tot 30mA ?

                      Comentariu

                      • TDJ
                        Living Legend
                        • 10.apr.2006
                        • 2398

                        #12
                        Acum referitor la siguranta de lumini, valoarea de 10A este una maxima, ganditi-va ca pentru 10 becuri de 100W curentul este de aprox. 5A, daca gasiti sigurante de 7.5A este foarte bine, dar oricum ar fi sa nu depasiti 10A.
                        Sigurantele bipolare se folosesc in cazul in care tabloul trebuie sa includa multe sigurante, iar lungimea tabloului limiteaza prezenta acestora.
                        Protectia diferentiala de 30mA a fost aleasa in functie de rezistenta electrica a corpului uman, deci orice protectie diferentiala pentru om trebuie sa decupleze la aceasta valoare. Daca memoria nu ma inseala valoarea curentului care strabate organismul nu trebuie sa depaseasca 10mA.
                        Mult succes!

                        Comentariu

                        • VictorMihai
                          Incepator
                          • 29.mai.2006
                          • 52

                          #13
                          Salut ,
                          Am si eu o completare la ce aspus Traian: sigurantele se pun in tablou pentru protectia circuitului deci dupa parerea mea nu este chiar atat de important ca siguranta de pe circuitul de iluminat sa fie de 7,5A. Cablurile sunt de 1.5mmp deci poti utiliza fara probleme sigurante de 10 sau 16A.
                          Va rog sa ma corectati daca nu am dreptate.
                          Multumesc.

                          Comentariu

                          • Baboo
                            Living Legend
                            • 09.iul.2006
                            • 1682

                            #14
                            Gama standardizatã de curenþi în care se fabricã fuzibilele peste un amper este de: 2, 4, 6 (6,3), 10, 16, 20, 25, 32A.(mã opresc aici).
                            Un fuzibil ptr un circuit, se alege în funcþie de de suma curenþilor tuturor consumatorilor de pe acel circuit. Se are în vedere un anume coeficient de cerere (de simultaneitate în funcþionare) a consumatorilor care este întotdeauna subunitar. Se va alege întotdeauna un fuzibil care sã fie în treapta imediat superioarã curentului rezultat din calcul.


                            DECI: ptr o putere instalatã de 10 becuri a câte 100 de waþi 4,(5)A, având în vedere cele arãtate mai sus, eu aº alege un fuzibil de 6A.

                            Cu stimã,...
                            Sal'tare!
                            E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                            Comentariu

                            • Baboo
                              Living Legend
                              • 09.iul.2006
                              • 1682

                              #15
                              Postat în original de xelanoimis
                              Deci intrebarea ramane,
                              Ce intrerupatoare/prize sugerati sa cumpar, si ce sigurante? Si de unde.

                              Consumatorii principali pe circuite (separate) de prize ar fi:
                              1. Masina de spalat
                              2. Cuptor electric + alte
                              3. Cuptor microunde + filtru cafea
                              4. Frigider + prajitor paine
                              5. Tv + altele
                              6. Cada hidromasaj
                              1. Dacã o montaþi în baie, =circuit separat cu protecþie diferenþialã în funcþie de puterea instalatã a maºinii de spãlat.Cred cã 10 A e acoperitor.
                              6. Despe jacuzi am mai arãtat pe forum cum am montat un jacuzi.
                              2+3+4+1 (dacã e cazul) =circuit separa de 20A
                              5. Tv+alte(electronice, presupun) = e bine un circuit separat cu siguranþã diferenþialã de 6 A.

                              Dacã puneþi puterile instalate revenim cu un calcul.
                              La prize v-am arãtat la ce sã fiþi atent.
                              La intrerupãtoare... ,,se ascultã" mecanismul de sacadare, de basculare a întrerupãtorului, caci toate sunt fãcute pe "A.
                              Am uitat sã vã spun cã dacã tot alegeþi siguranþe automate sã le alegeþi duble pe care scrie ,,2P" ºi nu ,,1P+N"!
                              Sal'tare!
                              Cu stimã,...
                              Sal'tare!
                              E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                              Comentariu

                              Procesare...