Doresc niste sfaturi pt montarea unui boiler

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gore
    Incepator
    • 03.oct.2006
    • 67

    Doresc niste sfaturi pt montarea unui boiler

    Buna ziua
    Am cumparat un boiler de 80 l putere 1500 W.El nu a fost livrat cu cablu de alimentare si urmeaza sa ii fac instalatia electrica.Am urmatoarele intrebari:
    1 unde pot gasi intrerupator bipolar ?
    2 daca sunt intrerupatoare bipolare care se pot fixa pe tencuiala ?
    3 intrerupatorul este indicat se se fixeze in baie ?
    4 conductoarele electrice de alimentare trebuie protejate de tub metalic sau se poate folosi si sistemul cu jgeab ( instalatie aparenta ) ?
    5 orice sfaturi sunt binevenite !!!
    Casa in care voi monta boilerul este cu pereti din lemn tencuiti si peste tencuiala sunt placi rigips.
    Va multumesc
  • liviu2004
    Membru marcant
    • 03.ian.2007
    • 508

    #2
    Iti trebuie un intrerupator de 10A. Se gasesc la majoritatea magazinelor de electrice. Nu este indicat sa se monteze nici in baie, nici direct pe tencuiala. Se poate introduce intr-o cutiuta cu ochi plastic.
    Despre instalatie: iti trebuie conductor de min. 1,5 mm patrati, poti sa-l tragi in jgheab.

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6886

      #3
      Conductor FY2.5 + cablu impamintare 4 montat in tub etans sau pod cablu etans.
      Cu stima.

      Comentariu

      • TDJ
        Living Legend
        • 10.apr.2006
        • 2398

        #4
        1500:220=6,81 Folosim si un coeficient de siguranta de 1,4 si obtinem un maxim de 10A.
        Din tabelul intensitatii functie de sectiune si numarul conductorilor prin tub, alegem fara probleme Cu cu sectiunea de 1,5mm^2. Putem alege si 2,5, 4 sau 6. Dar nu are rost sa supradimensionam inutil instalatia.
        Important este ca pe tot traseul sa avem Cu cu aceasta sectiune, nu mai mica. Ma refer la faptul ca nu este suficient sa asiguram conditiile numai de la doza la boiler, ci pana la siguranta de la tablou.
        Sa nu uitati de firul de impamantare care trebuie sa aiba aceeasi sectiune cu cele de alimentare.
        Referitor la modalitatea de pozare, pat cablul este suficient, si nici nu necesita o punere in practica greoaie.
        Daca mai aveti neclaritati, va stam la dispozitie.
        Succes!

        Comentariu

        • gore
          Incepator
          • 03.oct.2006
          • 67

          #5
          [
          Daca mai aveti neclaritati, va stam la dispozitie.
          Succes![/quote]
          Instalatia electrica a casei este cu conductoare din aluminiu cu diametrul aproximativ de 3 mm.Pe acest circuit era o priza de unde vechii proprietari alimentau tot un boiler ( fara pamantare).Eu vreu sa leg boilerul direct la cele 2 fire prin intermediul unui intrerupator.
          Cum se procedeaza in acest caz, sa folosesc coductoare de Cu sau Al pt legarea boilerului?Cum se impaca Cu cu Al ?
          Casa nu are fir de impamantare dar am posibilitatea sa ma leg la firul de impamintarea care iasa de la tabloul electric principal - cel cu contorul si siguranta principala - ( tabloul electric este nou si recent schimbat de cei de la Electrica) --> este corect ?

          Comentariu

          • TDJ
            Living Legend
            • 10.apr.2006
            • 2398

            #6
            Sigur aveti Al 2,5mm^2. In acest caz cuplarea cu conductorul din Cu o veti realiza cu ajutorul rigletelor cu suruburi de 10A. Exista cuple speciale pentru sertizarea la un capat al conductorului din Cu si la celalalt capat Al. Din pacate nu se gasesc pentru sectiuni atat de mici. De asemenea nu cred ca gasiti conductori pentru instalatia electrica din Al.
            Aveti grija circuitul de Al ce consumatori mai alimenteaza in acelasi timp cu boilerul.
            Pentru impamantare folositi conductorul de impamantare de la tabloul electric.

            Comentariu

            • liviu2004
              Membru marcant
              • 03.ian.2007
              • 508

              #7
              Am inteles problema. Vrei sa folosesti un intrerupator si vrei sa stii daca exista vreunul cu 2 poli. Da, exista. Dar din pacate trebuie sa cumperi unul de calitate foarte buna. Mai toate zic ca tin 10A, dar experienta dovedeste contrariul.
              Sfatul meu este sa folosesti o priza normala montata aparent iar la boiler poti sa folosesti un cablu la care ii atasezi un stecher. Foloseste si acea impamantare.

              Comentariu

              • gore
                Incepator
                • 03.oct.2006
                • 67

                #8
                Va multumesc este ocapa!

                Comentariu

                • Ogoiogo
                  Incepator
                  • 19.ian.2007
                  • 93

                  #9
                  Conform normativului I7 daca nu ma insel, petnru instalatii electrice, circuitul consumatorilor electrici montati in spatii umede trebuie echipat cu intrerupator bipolar cu protectie diferentiala de 30mA.
                  Este mediu ca pret...undeva la 1 mil insa recomand a fi montat.

                  Pozare cablu in spatii umede...orice varianta de pozare trebuie sa fie etansa...etansa la vaporii de apa...Daca pozati in mai aproape de 5 cm de lemn, prin spatele gipsului, atunci va trebui conductorul pozat in copex sau teava metalica (cum se spunea inainte pantzer)..

                  Comentariu

                  Procesare...