Si-a montat cineva sisteme solare pentru iluminatul natural?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Ganesha
    Incepator
    • 21.ian.2007
    • 2

    Si-a montat cineva sisteme solare pentru iluminatul natural?

    Am gasit pe internet niste pagini despre un sistem care ilumineaza cu lumina solara si care nu consuma energie. Am auzit ca in strainatate astfel de sisteme sunt foarte folosite. Acum vreun an, am vazut la stiri (parca pe Antena 1) un reportaj tot despre ele.

    Si-a montat cineva sau stiti pe cineva care si-a montat un astfel de sistem? Este eficient? Merita investitia?
  • dmugurel
    Membru marcant
    • 14.feb.2006
    • 306

    #2
    Ai putea pune un link sa vedem despre ce e vorba. Am vaut niste tuburi prin care vine lumina dar nu in Ro
    Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      Se discuta deja aici: http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...hlight=energie

      Folositi cu incredere functia "cautare" !
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • dmugurel
        Membru marcant
        • 14.feb.2006
        • 306

        #4
        Eu ma gandeam la cu totul altceva. Desi nu trebuie montate de electricieni (sunt curios totusi ce meserie au cei ce monteza asa ceva), putem sa dicutam dupa ce urmati urmatorul link:
        Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

        Comentariu

        • Ganesha
          Incepator
          • 21.ian.2007
          • 2

          #5
          Am fost pe site-ul solaglobal.com si intr-adevar, seamana cu ce stiam eu. Ce am vazut la TV aratau chiar mai bine, pareau mai solide. Mie personal mi se par foarte interesante aceste sisteme si mai ales ideea de a-ti conduce lumina zilei in interiorul casei unde ar fi intuneric.

          Oare si-a montat cineva un astfel de sistem? Doresc sa stiu cum se comporta, daca rezista la intemperii etc.

          Multumesc pentru informatii si pentru pareri despre el.

          Comentariu

          • maiam
            Membru
            • 24.aug.2006
            • 211

            #6
            Un nou tip de panouri solare poate fi vazut la: http://www.motherearthliving.com/iss...art_354-1.html

            Comentariu

            • danhome_52
              Membru Marcant
              • 26.dec.2005
              • 750

              #7
              Salut!
              Cred ca asa ceva ai vazut!
              Skylight Guys offers great prices on VELUX skylights, sun tunnels, roof windows and skylight blinds. Over 20 years sales and service. We know skylights!

              Interesante!

              Comentariu

              Procesare...