Problema ciudat intrerupator

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • faraonu
    Membru
    • 23.oct.2005
    • 207

    #31
    iar spui ineptii.
    se pare ca nu intelegi ce vreau eu sa zic.
    ce-am vrut sa zic este ca nu izolatia genereaza problema in cauza. izolatia poate sa lipseasca complet din schema, si tot nu s-ar genera problema de care discutam aici.

    simt nevoia sa ma repet.

    esti dork, in sensul amuzant al cuvantului

    Comentariu

    • geny
      Membru
      • 30.ian.2007
      • 149

      #32
      Postat în original de faraonu
      iar spui ineptii.
      se pare ca nu intelegi ce vreau eu sa zic.
      ce-am vrut sa zic este ca nu izolatia genereaza problema in cauza. izolatia poate sa lipseasca complet din schema, si tot nu s-ar genera problema de care discutam aici.

      simt nevoia sa ma repet.

      esti dork, in sensul amuzant al cuvantului
      Daca tu crezi ca doua conductoare pozate in tub stau distantate fara sa se atinga macar intr-un punct pe tot traseul, inseamna ca ti se potriveste de minune acea expresie.

      Comentariu

      • dmugurel
        Membru marcant
        • 14.feb.2006
        • 306

        #33
        Eu cred ca problema e mult mai simpla, sigur a gresit undeva la legaturi, ganditiva totusi ce "electrician"poate fi cel care pune doza de deviatie sub vana ? Sunt curios sa vad daca functioneaza cada si ce tensiuni apar pe fire in acel moment, si daca a montat protectie diferentiala pe acel circuit, daca nu cred ca ar trebui sa urmarim stirile de la ora 5
        Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

        Comentariu

        • eugen.nicula
          Incepator
          • 10.mar.2007
          • 60

          #34
          Re: Problema ciudat intrerupator

          [quote="geny"]
          Postat în original de sixone
          Acest fenomen apare datorita rezistentei de izolatie scazuta a unuia sau a ambelor conductoare ( pe rtaseul acestora) intre conductorul de faza si cel nealimentat. Acest aspect nu se poate masura cu Ohmetrul deoarece valoarea rezistentei de izolatie este de ordinul Megaohmilor. Deci, datorita rezistentei de izolatie scazuta, in conductorul nealimentat se induce un camp electromagnetic din cel de faza, astfel apare o diferenta de potential intre cel doua. Astfel se explica de ce apare diferente de potential diferite in punctele de masurare. Pentru remedierea defectiunii este necesar fie inlocuirea celor doua conductoare , cu conductoare ce au izolatia corespunzatoare, fie verificarea legaturilor in doza si refacerea izolatiei acestora.
          Diferenta de potential apare datorita rezistentei de izolatie care implica trecerea unui curent.Inducerea unui cimp electromagnetic intr-unul din conductoare,presupune trecerea unui curent destul de intens prin celalalt conductor;diferenta de potential e destul de ridicata asa ca....

          Comentariu

          • eugen.nicula
            Incepator
            • 10.mar.2007
            • 60

            #35
            Re: Problema ciudat intrerupator

            Postat în original de sixone
            Am vrut sa montez mai devreme ventilatorul in baie dar cand am masurat care-i faza am observat ceva ciudat, pe care in momentul asta nu pot sa mi-o explic, poate ati mai patit voi.
            In doza din imagine ajunge o faza, un nul si o impamantare, care se duc la cada (hidromasaj) si la masina de spalat.
            Dupa cum se vede, o faza se duce la un intrerupator din perete, dupa care se intoarce si se duce la ventilator (intrerupatorul l-am pus dupa ce am tras firele la ventilator, de aia se intoarce tot prin doza)
            Problema e urmatoarea, la inceput cand am facut traseul, a mers totul ok, acum cand am pus creionul de tensiune pe intrerupator aveam faza pe ambele fire.
            Masuratori facute:
            1. cu creionul de tensiune: la intrerupator faza pe ambele fire, sus la ventilator faza pe un fir
            2. aparatul de masura: la intrerupator 80vac; firele nu sunt in scurt
            la ventilator: 124vac, iar cand inchid intrerupatorul sunt 220vac
            In celelalte 2 parti care ies din doza sunt 220vac, totul e ok.
            Accesul la doza e foarte dificil deci nu prea am cum sa verific acolo, probabil ca acolo e buba.
            Dar eu nu inteleg ce poate sa fie?!
            Carcasa ventilatorului este legata la pamint?
            Masuratoarea cu aparatul o faceti la bornele intrerupatorului?

            Comentariu

            Procesare...