tablou de sigurante

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mihaiela1977
    Incepator
    • 28.ian.2007
    • 84

    tablou de sigurante

    la un apartament cu 3 camere ce sigurante se monteaza intrun tablou care urmeaza sal schimbam? noi ne-am gandit la o siguranta de 10 amperi pt iluminat si 3 sigurante de 16 amperi pt prize.Se mai pune si alta siguranta diferentiala inainte de astea?
  • Ghitaoprea
    Membru
    • 24.mai.2006
    • 132

    #2
    Sigurante

    In apartament nu deoarice este amplasata siguranta pe casa scari

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 12977

      #3
      Cred ca tabloul existent nu are doar 4 sigurante?

      Sigurantele deservesc cate un circuit iar dvs. spuneti ca pentru iluminat o singura siguranta.

      Spre exemplu, la mine tabloul - original - are 8 sigurante la un apartament cu 3 camere decomandate.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • dmugurel
        Membru marcant
        • 14.feb.2006
        • 306

        #4
        Eu recomand sigurante bipolare pe toate circuitele, ceva de firma nu din alea de 2 lei. Daca aveti siguranta diferentiala pe casa scarii sa stiti ca NU va protejeaza deoarece operatorul de retea pune sigurante cu delta I de 0,3 A. Pentru siguranta dv si a copiilor, trebuie sigurante cu delta I de 0,03 A. Nu recomand punerea unei sigurante diferentiare la intrare in tablou cu delta I de 0,03a pentru ca pierdeti din selectivitate, in caz de defect ramaneti fara curent in toata casa. Le recomand montate pe circuitul de la baie daca aveti cada cu hidromasaj sau priza in baie, si in special pe circuitul care deserveste prizele din camera copiilor, sau pe toate circuitele daca va permite bugetul. Totusi nu mie clar cate circuite aveti in apartament, dar ca valori mi se par corecte, 6-10A pe iluminat, 16-20 A pe prize, depinde ce consumatori aveti pe fiecare circuit in parte.
        Atentie, aceste sigurante cu protectie diferentiala trebuie testate lunar.
        Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

        Comentariu

        Procesare...