Surse de lumina

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • aiurel
    Membru
    • 05.ian.2005
    • 168

    Surse de lumina

    Am si eu o problemuta.
    Am un chisoc de lem in curte si as vrea sa-i montez doua surse de lumina.
    Una dintre ele la lumina interiorul chiscului iar celalalta va trebui sa lumineze restul curtii pana la poarta (distanta aproximativa este de 50 metri).
    Ce tipuri de corpuri de iluminat imi recomandati?
    Una dintre surse va sta prinsa pe tavanul interior al chiscului iar cealalta va sta pe unul dintre stalpi pentru a putea lumina gradina.
    Ma gandisem initial ca sursa le lumina pentru gradina sa fie un reflector dar va trebui sa stea mult timp aprins si am observat ca, la cele pe care le-am avut montate pe casa, becul a suferit unele modificari de forma (acestea nu au functionat continuu deoarece au senzori de miscare atasati).
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    In interiorul chioscului va recomand un bec economic mai puternic sa zicem unul echivalent cu un bec cu incandescenta de 120W. Exista chiar niste becuri economice pentru exterior care au si o protectie dintr-o sticla mai groasa. Pentru a lumina curtea un reflector de 500W cu halogenuri metalice cred ca si-ar face treaba. Reflectorul va lumina puternic in directia in care este indreptat; daca doriti o lumina mai difuza va recomand un corp de iluminat din gama celor cu descarcare cu vapori de sodiu sau cu mercur(becurile mari care se folosesc si la iluminatul stradal). Acestea sunt eficiente avand o stralucire puternica in raport cu energia consumata si au viata lunga. Problemele care apar sunt ca aceste becuri necesita balast, igniter si ajung la stralucirea maxima dupa un anumit timp (1-2 minute). Deasemenea daca le stingeti si le aprindeti imediat dupa va fi din nou nevoie de un timp pentru a ajunge la stralucirea maxima.

    La celelalte corpuri de iluminat de care aminteati becul a suferit modificari de forma sau lampa in care era montat? In general daca sunt lampi de calitate proasta se deterioreaza de la umezeala, raze solare sau inclzire excesiva.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • aiurel
      Membru
      • 05.ian.2005
      • 168

      #3
      La acele reflectoare s-a deteriorat becul.
      Carcasa nu a suferit mari modificari.

      Ma intereseaza si ce tipuri/marci de corpuri as putea folosi.

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #4
        Luxten, Osram, Philips
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        Procesare...