Instalatie el apart 2 camere

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cgabri_ella
    Incepator
    • 23.mar.2007
    • 7

    Instalatie el apart 2 camere

    Buna ziua tuturor!
    Am cumparat de curand un apartament de 2 camere,iar renovarea as dori sa o incep cu instalatia electrica.Ma poate informa cineva (va rog respectuos) cam ce materiale imi sunt necesare pt asta si cam cat ar fi orientativ manopera pt schimbarea instalatiei cu urmatoarele modificari:
    -in bucatarie as dori 2 prize suplimentare pe peretele de 3,34 m(latura de jos din schita)montate la suprafata deoarece bucataria este in faianta deja,pusa recent ,si nu as vrea sa o deteriorez.
    -o priza in baie pt masina de spalat
    -trasa instalatie pt iluminat in balcon.
    Va multumesc!
  • pavel.gabriel
    Membru
    • 25.iul.2006
    • 158

    #2
    SCHIMBARE SAU MODIFICARE

    ce doresti sa faci ? schimbi sau modifici este o diferenta .
    in general un loc de lampa costa aproximativ 50-80 ron,dar se negociaza la fata locului in functie de situatie,
    eu va luminez...imprejurul

    Comentariu

    • DanielF_67
      Membru marcant
      • 22.mar.2007
      • 336

      #3
      Re: Instalatie el apart 2 camere

      Postat în original de cgabri_ella
      Buna ziua tuturor!
      Am cumparat de curand un apartament de 2 camere,iar renovarea as dori sa o incep cu instalatia electrica.Ma poate informa cineva (va rog respectuos) cam ce materiale imi sunt necesare pt asta si cam cat ar fi orientativ manopera pt schimbarea instalatiei cu urmatoarele modificari:
      -in bucatarie as dori 2 prize suplimentare pe peretele de 3,34 m(latura de jos din schita)montate la suprafata deoarece bucataria este in faianta deja,pusa recent ,si nu as vrea sa o deteriorez.
      -o priza in baie pt masina de spalat
      -trasa instalatie pt iluminat in balcon.
      Va multumesc!

      Buna ziua.
      Pentru prize ;conductor FY 2,5, 3culori verde-galben pentru impamantare.si 2 culori diferite de exemplu faza rosu nul albastru.pt. iluminat FY 1,5 2culori tub pvc doze aparat doze de legatura .Nu stiu cantitatea .In bucatarie daca nu mai spargi peretele poti face instalatia aplicata .Pt priza masinii de spalat sa pui siguranta cu diferential 16A DACA AI TABLOU CU SIG AUTOMATE. SPOR LA MUNCA!

      Comentariu

      • cgabri_ella
        Incepator
        • 23.mar.2007
        • 7

        #4
        Concret as vrea sa schimb absolut toate traseele instalatiei,tablou electric...absolut totul.Cele pomenite despre baie,bucatarie si balcon sunt in plus,dar imi sunt si acestea necesare.Apartamentul are 60 mp,am schita,dar din pacate nu pot sa o atasez.

        Comentariu

        • DanielF_67
          Membru marcant
          • 22.mar.2007
          • 336

          #5
          Postat în original de cgabri_ella
          Concret as vrea sa schimb absolut toate traseele instalatiei,tablou electric...absolut totul.Cele pomenite despre baie,bucatarie si balcon sunt in plus,dar imi sunt si acestea necesare.Apartamentul are 60 m

          p,am schita,dar din pacate nu pot sa o atasez.

          Din ce este apartamentul construit/? beton s-au caramida?+Instalatia veche este pe teava[tub pvc]?

          Comentariu

          • cgabri_ella
            Incepator
            • 23.mar.2007
            • 7

            #6
            Bloc din caramida,iar vechiul proprietar spune ca sunt tuburi PVC

            Comentariu

            • pavel.gabriel
              Membru
              • 25.iul.2006
              • 158

              #7
              "schimbare

              .....schimbare,da" sa stim si noi"
              Concret: ceva cablu de CU FY 2,5mmp(prize) si 1,5mmp(becuri),le tragi pe cele vechi si le inlocuiesti cu altele noi,poate si aparatele,la traseele noi poti sa folosesti cablu litat de sectiune adecvata(ositorit la capete) si aparate aplicate pe perete....si ai terminat....dupa ce schimbi si tabloul! :P
              eu va luminez...imprejurul

              Comentariu

              Procesare...