Normative instalatii electrice

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • adrianw140
    a răspuns
    Răspuns la: Normative instalatii electrice

    Alta intrebare: de unde reiese valoarea lui ,,S" in formula caderii de tensiune ?: ΔU=(Radical din 3)*(L)*(Inom)*(CosΦ )/(ρAL)*(S)
    Alta intrebare: ce diferenta este intre ,,s" mic si ,,S" mare in formulele urmatoare: Pt calculul unei coloane monofazice formula este s = ρ*L*2*I/ΔU => S=L*2*I/ΔU*ρ si S=1,73*L*I*cosΦ/ΔU*ρ pt coloana trifazica.

    Lasă un comentariu:


  • adrianw140
    a răspuns
    Răspuns la: Normative instalatii electrice

    Sa o luam cu inceputul. Am gasit formula asta, I=P/1,73*U*cos Φ ; ce se determina cu ea, tinand cont ca eu am un bransament trifazat cu intrerupator de 40 amperi. Cu ajutorul ei aflu cati kw am?

    Am gasit in postul dumneavoastra formula asta ( S=1,73*L*I*cosΦ/ΔU*ρ ), pe care am inteles-o, dar care este relatia cu formula curentului admisibil? cand se foloseste una si cand se foloseste cealalta?
    Ultima editare de adrianw140; 24.iul.2013, 11:37.

    Lasă un comentariu:


  • RaspoElectric
    a răspuns
    Răspuns la: Normative instalatii electrice

    Postat în original de adrianw140
    O alta intrebare: la capitolul 5.2.3.1.10, ni se prezinta formula pentru curentul admisibil, dar nu trebuie sa se tina cont si de lungimea traseului? sau este o alta formula?
    Daca o sa cautati putin prin mesaje postate de mine(coloana subterana,lungime bransament etc) o sa gasiti si formula.
    Cu respect ... Ovi

    Lasă un comentariu:


  • adrianw140
    a răspuns
    Răspuns la: Normative instalatii electrice

    O alta intrebare: la capitolul 5.2.3.1.10, ni se prezinta formula pentru curentul admisibil, dar nu trebuie sa se tina cont si de lungimea traseului? sau este o alta formula?

    Lasă un comentariu:


  • adrianw140
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Normative instalatii electrice

    Postat în original de Cherubino
    La coloana cu 2 conductoare incarcate si, considerand o grupare de 2 circuite cu cate 2 conductoare incarcate, la valoarea determinata din anexa 5.10, aplicati factorul de corectie corespunzator din anexa 5.19.
    Da, e clar.

    Lasă un comentariu:


  • Cherubino
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Normative instalatii electrice

    Postat în original de adrianw140
    Si in acest caz ( trifazic neechilibrat ), cand vreau sa stabiliesc curentul admisibil, pt un conductor de 2.5, la ce coloana ma uit din anexa 5.10, ma refer la nr de conductoare incarcate?.Factorii de corectie stiu sa.i aplic.
    La coloana cu 2 conductoare incarcate si, considerand o grupare de 2 circuite cu cate 2 conductoare incarcate, la valoarea determinata din anexa 5.10, aplicati factorul de corectie corespunzator din anexa 5.19.

    Lasă un comentariu:


  • adrianw140
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Normative instalatii electrice

    Postat în original de Cherubino
    In sistem echilibrat da, dar e cam greu sa obtii un sistem trifazat perfect echilibrat atunci cand sistemul este cu neutrul distribuit. De aceea, in astfel de cazuri (care reprezinta o majoritate covarsitoare), neutrul N se considera conductor incarcat (sau activ) si se ia in calcul la stabilirea numarului de conductoare grupate. In acest caz, cele 3 faze + neutrul N se considera (in litera si spiritul I7-2011) echivalente cu 2 grupari de cate 2 conductoare active (vezi si notele din subsolul anexei 5.19), neluindu-se in calcul conductorul PE.
    Si in acest caz ( trifazic neechilibrat ), cand vreau sa stabiliesc curentul admisibil, pt un conductor de 2.5, la ce coloana ma uit din anexa 5.10, ma refer la nr de conductoare incarcate?.Factorii de corectie stiu sa.i aplic.

    Lasă un comentariu:


  • Cherubino
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Normative instalatii electrice

    Postat în original de GeorgeTrisina
    ...in sistemul trifazat echilibrat N si PE au valoarea curentilor egala cu "0"...
    In sistem echilibrat da, dar e cam greu sa obtii un sistem trifazat perfect echilibrat atunci cand sistemul este cu neutrul distribuit. De aceea, in astfel de cazuri (care reprezinta o majoritate covarsitoare), neutrul N se considera conductor incarcat (sau activ) si se ia in calcul la stabilirea numarului de conductoare grupate. In acest caz, cele 3 faze + neutrul N se considera (in litera si spiritul I7-2011) echivalente cu 2 grupari de cate 2 conductoare active (vezi si notele din subsolul anexei 5.19), neluindu-se in calcul conductorul PE.

    Lasă un comentariu:


  • adrianw140
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Normative instalatii electrice

    Da, am inteles, multumesc

    Lasă un comentariu:


  • GeorgeTrisina
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Normative instalatii electrice

    Postat în original de adrianw140
    Spuneti ca ,, pentru circuite cu 4 conductoare in tub, pot fi 2 circuite monofazate"; vreti sa spuneti ca 4 sunt incarcate sau sunt doar 4 conductoare, ca daca sunt 2 circuite monofazate nu ar trebui sa fie 2 F +2N + 2PE? Corectati-ma unde gresesc.
    Da. 4 conductoare incarcate in tub. Adica 2x(F si N). PE-urile nu sunt luate in considerare. Sunt considerate conductoare active F+N prin care pot circula curenti.
    In cazul celor 5 conductoare, cu 3F+N+PE sunt considerate doar 3 active:3F, iar N+PE nu sunt considerate active, deoarece in sistemul trifazat echilibrat N si PE au valoarea curentilor egala cu "0". Se mai pot instala in acelasi tub si un grup de F+N+PE.
    Chiar scrie in I7/2002 sau 2011, in subsolul acelei anexe.

    Lasă un comentariu:


  • adrianw140
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Normative instalatii electrice

    Postat în original de GeorgeTrisina
    Pentru sistemul monofazat care este F+N+PE, se ia de baza doua conductoare.
    Pentru sistemul trifazat (3 faze+nul de lucru+PE) se ia in consideratie 3 conductoare active. Chiar la baza anexei se da o explicatie pt ca este prevazuta cu "*" . Pentru circuitele cu 4 conductoare in tub, pot fi doua circuite monofazate, iar pt cele cu 5 conductoare in tub, poate fi un circuit trifazat si unul monofazat. Este admis ca intr-un tub sa fie pozate doua circuite, cu conditia sa aiba aceiasi tensiune.
    Spuneti ca ,, pentru circuite cu 4 conductoare in tub, pot fi 2 circuite monofazate"; vreti sa spuneti ca 4 sunt incarcate sau sunt doar 4 conductoare, ca daca sunt 2 circuite monofazate nu ar trebui sa fie 2 F +2N + 2PE? Corectati-ma unde gresesc.

    Lasă un comentariu:


  • GeorgeTrisina
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Normative instalatii electrice

    Postat în original de Cherubino
    Cu conditia ca la determinarea curentilor maxim admisibili sa se tina cont si de factorul de corectie pentru doua sau mai multe circuite grupate (vezi anexa 5.19).
    Inevitabil. Mai précis cu 4 sau 5 conductoare in tub se gasesc in I7/2002, acolo e mai explicit.

    Lasă un comentariu:


  • Cherubino
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Normative instalatii electrice

    Postat în original de GeorgeTrisina
    Este admis ca intr-un tub sa fie pozate doua circuite, cu conditia sa aiba aceiasi tensiune.
    Cu conditia ca la determinarea curentilor maxim admisibili sa se tina cont si de factorul de corectie pentru doua sau mai multe circuite grupate (vezi anexa 5.19).

    Lasă un comentariu:


  • GeorgeTrisina
    a răspuns
    Răspuns la: Normative instalatii electrice

    Postat în original de adrianw140
    Intrebare: ma uit pe normativul din I7-2011 la anexa 5.10 si alte anexe si am o nelamurire. Am observat ca se prezinta moduri de pozare numai pt 2 sau 3 conductoare. 2 conductoare banuiesc ca se refera la faza si nul de lucru, iar 3 conductoare la 3 faze, fara nul de lucru. Dar intr-un sistem trifazat sunt 3 faze si nulul de lucru care sunt incarcate, nu? De ce nu avem mod de pozare si pt 4 conductoare ?
    Pentru sistemul monofazat care este F+N+PE, se ia de baza doua conductoare.
    Pentru sistemul trifazat (3 faze+nul de lucru+PE) se ia in consideratie 3 conductoare active. Chiar la baza anexei se da o explicatie pt ca este prevazuta cu "*" . Pentru circuitele cu 4 conductoare in tub, pot fi doua circuite monofazate, iar pt cele cu 5 conductoare in tub, poate fi un circuit trifazat si unul monofazat. Este admis ca intr-un tub sa fie pozate doua circuite, cu conditia sa aiba aceiasi tensiune.

    Lasă un comentariu:


  • adrianw140
    a răspuns
    Răspuns la: Normative instalatii electrice

    Intrebare: ma uit pe normativul din I7-2011 la anexa 5.10 si alte anexe si am o nelamurire. Am observat ca se prezinta moduri de pozare numai pt 2 sau 3 conductoare. 2 conductoare banuiesc ca se refera la faza si nul de lucru, iar 3 conductoare la 3 faze, fara nul de lucru. Dar intr-un sistem trifazat sunt 3 faze si nulul de lucru care sunt incarcate, nu? De ce nu avem mod de pozare si pt 4 conductoare ?

    Lasă un comentariu:

Procesare...