Normative instalatii electrice

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Highlander
    Incepator
    • 18.feb.2011
    • 91

    #46
    Nu m-ai inteles. Vorbesc de stalpii din beton standard, aia vechi, cu fire pe izolatori, cat si de noile cabluri pe acelasi stalp. E vorba de acel manunchi cat o mana de copil, care contine 5 fire, cele 3 faza, N si iluminatul public.
    Cat este sectiunea standard in ambele situatii? Vorbesc de reteaua de la tara, nu de retele specifice, unde dimensionarea e in cauza?

    De asemena care este factorul de simultaneitate existent in cartile electrica.

    Nu te supara, incerc sa-mi explic omeneste de ce curentul este atat de prost in unele regiuni, defapt in majoritatea zonelor rurale, altfel decat prin hotia sefilor si incompetenta subalternilor.

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3235

      #47
      Eu am exemple clare pe care le-am mai amintit pe acest forum in orase sau la marginea lor legate de aceaste probleme cu retelele subdimensionate, la tara Dumnezeu cu mila.
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • vimp
        Incepator
        • 29.mai.2007
        • 65

        #48
        De vina mai sunt si oamenii care nu declara puterea instalata la locuinta, dar si angajatii distribuitorului sau firmelor agreate care baga sigurante supradimensionate in bransamente.

        Comentariu

        • Highlander
          Incepator
          • 18.feb.2011
          • 91

          #49
          Postat în original de vimp
          De vina mai sunt si oamenii care nu declara puterea instalata la locuinta
          Pierdut siguranta de 16A declar nula. gasit si instalat 40A

          Cu ce este de vina ca electrica nu ofera decat puteri infime? Pt puteri adevarate, solutia recomandata e trafo sau redimensionarea retelei "din banii tai".
          Chiar si cu trafo, daca nu esti atent, electrica il trece pe numele ei, si le imbogatesti patrimoniu.
          Solutia practicata pe scara larga este; instalezi cat iti da, cand vine mesteru ii bagi cateva sute la salopeta, si iti pune in bmpt;m fara numar. 32 sau 40A.

          Daca nu iti mai ajunge puterea, la fel faci. Chemi interventia, le dai dreptu si te upgradeaza.

          Pentru cine vrea sa dea cu caramida in mesteri, situatia asta este tolerata la varf! Gigolo italiano CEZ nu are bani pentru sarantoci.

          Comentariu

          • bogd
            Membru Marcant
            • 16.aug.2009
            • 546

            #50
            Postat în original de Highlander
            Nu m-ai inteles. Vorbesc de stalpii din beton standard, aia vechi, cu fire pe izolatori, cat si de noile cabluri pe acelasi stalp. E vorba de acel manunchi cat o mana de copil, care contine 5 fire, cele 3 faza, N si iluminatul public.
            Cat este sectiunea standard in ambele situatii? Vorbesc de reteaua de la tara, nu de retele specifice, unde dimensionarea e in cauza?

            De asemena care este factorul de simultaneitate existent in cartile electrica.

            Nu te supara, incerc sa-mi explic omeneste de ce curentul este atat de prost in unele regiuni, defapt in majoritatea zonelor rurale, altfel decat prin hotia sefilor si incompetenta subalternilor.
            Conductorul este de obicei 5*16mm,dubla manta.Cat priveste situatia cu caderile de tensiune in mediul rural,sant cel putin 3 cauze.1 vina companiei de electricitate,2 fiecare satean s_a nascut electrician,3 furtul foarte mare de energie pe timpul noptii.
            PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

            Comentariu

            • raduleanovici
              Incepator
              • 24.apr.2008
              • 86

              #51
              Postat în original de Highlander
              Nu m-ai inteles. Vorbesc de stalpii din beton standard, aia vechi, cu fire pe izolatori, cat si de noile cabluri pe acelasi stalp. E vorba de acel manunchi cat o mana de copil, care contine 5 fire, cele 3 faza, N si iluminatul public.
              Cat este sectiunea standard in ambele situatii? Vorbesc de reteaua de la tara, nu de retele specifice, unde dimensionarea e in cauza?

              De asemena care este factorul de simultaneitate existent in cartile electrica.

              Nu te supara, incerc sa-mi explic omeneste de ce curentul este atat de prost in unele regiuni, defapt in majoritatea zonelor rurale, altfel decat prin hotia sefilor si incompetenta subalternilor.
              O problema pe care o vad in situatia enuntata mai sus este ca de fapt in mediul rural nu exista posturi de transformare pentru a satisface cerinta din zona, si probabil nici retele 20 KV care sa le acopere. Asa ca pe banii tai iti poti face rost de o retea de medie tensiune si apoi sa o donezi E_on sau etc si sa-ti amplasezi si un PT si ala sa-l donezi tot lor, ca doar ai nevoie de mentenanta si presupun ca nu ai o firma autorizata ANRE cu gradele respective (nu are rost sa le enumeram) si asa smecherii castiga, companiile fac bani, pe o retea de "rahat" (scuzati expresia) si servicii idem.

              A fost un program chiar national. Se numea "Electrificare 2007".si rezultatul a fost 00000.
              E o mare minciuna nationala, se depun asa zise proiecte pe la consilile judetene, nu le evalueaza nici o comisie tehnica si totul e uitat intr-un sertar de functionar plictisit cu covrigul in mana.

              Comentariu

              • hot
                Membru
                • 12.nov.2010
                • 196

                #52
                Detin un teren si doresc sa fac bransament la electrica pentru a alimenta rulota care se afla acolo.Am reteaua la limita proprietatii si vreau sa pun acolo o priza pe stalp.Aveti idee daca e posibil asa ceva si care sunt costurile pentru acest tip de bransament.
                merg ca melcul cu casa dupa mine

                Comentariu

                • RaspoElectric
                  Membru Marcant
                  • 17.feb.2009
                  • 709

                  #53
                  Este posibil.Aveti nevoie de Certificat de Urbanism pt terenul dvs,extras CF (maxim de 1 luna),contract spatiu,act identitate.Se depune o cerere la distribuitor,care costa aprox 60-70 lei,si vi se va elibera un aviz de racordare.Aveti nevoie de o firma atestata ANRE care sa va execute lucrarea,si intre 1300-1500 lei ar trebui sa va incadrati cu tot ce inseamna racordare la retea pt un bransament monofazic.Este obligatorie executarea unei prize de impamantare <4 Ω (ohmi) la rulota.
                  Cu respect ... Ovi
                  Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                  Comentariu

                  • RaspoElectric
                    Membru Marcant
                    • 17.feb.2009
                    • 709

                    #54
                    Cred ca aveti nevoie si de act pt rulota.Nu stiu sigur.
                    Cu respect ... Ovi
                    Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                    Comentariu

                    • hot
                      Membru
                      • 12.nov.2010
                      • 196

                      #55
                      Va multumesc pt lamuriri,am contract de vanzare,am certificat de urbanism eliberat de primarie si am si extras de cf(tocmai ce am achizitonat terenul respectiv).
                      Rulota este inmatriculata,are toate actele
                      merg ca melcul cu casa dupa mine

                      Comentariu

                      • marinescupaul1
                        Incepator
                        • 25.oct.2011
                        • 2

                        #56
                        Normative

                        Buna ziua tuturor..Sunt nou pe forum si cam nu stiu despre ce e vorba asa detaliat pe aici..Eu sunt student la bucuresti in ultimul an si imi dau licenta despre cablurile electrice,variante de montaj si as asvea putin nevoie de ajutorul vostru ..cum pot verifica daca un anumit normativ mai este in vigoare si nu s-a schimbat cu altul? exista site-uri care arata aceste lucruri? multumesc anticipat..

                        Comentariu

                        • PowerMC
                          Administrator
                          • 02.mai.2007
                          • 2210

                          #57
                          Re: Normative

                          Postat în original de marinescupaul1
                          Buna ziua tuturor..Sunt nou pe forum si cam nu stiu despre ce e vorba asa detaliat pe aici..Eu sunt student la bucuresti in ultimul an si imi dau licenta despre cablurile electrice,variante de montaj si as asvea putin nevoie de ajutorul vostru ..cum pot verifica daca un anumit normativ mai este in vigoare si nu s-a schimbat cu altul? exista site-uri care arata aceste lucruri? multumesc anticipat..
                          Despre ce normativ discutam?
                          Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                          Community Manager MC

                          Comentariu

                          • marinescupaul1
                            Incepator
                            • 25.oct.2011
                            • 2

                            #58
                            Normative

                            Pai PE 102,PE 113, PE 124, PE 107..acesta ultimul am gasit ca a fost scos si a aparut NTE 007/08/00 dar nu stiu daca chiar este asa..

                            Comentariu

                            • leon
                              Membru Marcant
                              • 19.sep.2006
                              • 906

                              #59
                              Postat în original de leon
                              obo-bettermann.com/ro/tbs_ueberspannungsschutzsysteme.shtml

                              Protectia la supratensiuni (interactive learning):
                              http://www. phoenixcontact.co.uk/surge-protection/66913_66915.htm English
                              http://www. phoenixcontact.de/ueberspannungsschutz/66913_66915.htm Deutsch

                              Protectie combinata VAL-CP-RCD:

                              Comentariu

                              • RaspoElectric
                                Membru Marcant
                                • 17.feb.2009
                                • 709

                                #60
                                i7/2011

                                In 14 noiembrie 2011 a fost publicat în Monitorul Oficial nr. 802 ordinul ministrului dezvoltarii regionale si turismului privind aprobarea reglementarii tehnice „Normativ pentru proiectarea, executia si exploatarea instalatiilor electrice aferente cladirilor”, indicativ I 7—2011.
                                Il puteti descarca de AICI .
                                Am incercat sa-l atasez dar nu am reusit.Are 22,21 MB.
                                Cu respect ... Ovi
                                Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                                Comentariu

                                Procesare...