Normative instalatii electrice

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Jackelectric
    Incepator
    • 26.nov.2011
    • 1

    #61
    Normative inlocuite

    Postat în original de marinescupaul1
    Pai PE 102,PE 113, PE 124, PE 107..acesta ultimul am gasit ca a fost scos si a aparut NTE 007/08/00 dar nu stiu daca chiar este asa..
    Mai jos este o lista cu cateva normative inlocuite
    NTE 001/03/00 inlocuieste PE 109/92
    NTE 002/03/00 inlocuieste PE 116/2
    NTE 003/04/00 inlocuieste PE 104
    NTE 004/05/00 inlocuieste PE 005/02/99
    NTE 005/06/00 inlocuieste PE 013/94
    NTE 006/06/00 inlocuieste PE 134-2/96
    NTE 007/08/00 inlocuieste PE 107/95
    Ord.ANRE 35/2002 inlocuieste PE 016/96
    NTI-TEL-R-002-2007-00 inlocuieste PE 116/94
    SR 234/08 inlocuieste PE 155/92
    NTE 401/03/00 inlocuieste PE 135/91

    si bineinteles I7-2011 care abroga I7-2002, I.20-2000 si GP052-2000 si I.7/2-2002

    Comentariu

    • ozzyboy
      Incepator
      • 07.iul.2011
      • 57

      #62
      Multumim jackelectric pentru informatii ... Ni le si poti pune la dipozitie normativele amintite?

      Comentariu

      • Cherubino
        Living Legend
        • 10.iul.2006
        • 1688

        #63
        Cand a intrat in vigoare I7-2011, ca n-am auzit de el pana acum?
        Postat în original de Jackelectric
        Mai jos este o lista cu cateva normative inlocuite
        NTE 001/03/00 inlocuieste PE 109/92
        NTE 002/03/00 inlocuieste PE 116/2
        NTE 003/04/00 inlocuieste PE 104
        NTE 004/05/00 inlocuieste PE 005/02/99
        NTE 005/06/00 inlocuieste PE 013/94
        NTE 006/06/00 inlocuieste PE 134-2/96
        NTE 007/08/00 inlocuieste PE 107/95
        Ord.ANRE 35/2002 inlocuieste PE 016/96
        NTI-TEL-R-002-2007-00 inlocuieste PE 116/94
        SR 234/08 inlocuieste PE 155/92
        NTE 401/03/00 inlocuieste PE 135/91

        si bineinteles I7-2011 care abroga I7-2002, I.20-2000 si GP052-2000 si I.7/2-2002
        LARGO AL FACTOTUM

        Comentariu

        • PowerMC
          Administrator
          • 02.mai.2007
          • 2210

          #64
          Postat în original de Cherubino
          Cand a intrat in vigoare I7-2011, ca n-am auzit de el pana acum?
          Postat în original de RaspoElectric
          In 14 noiembrie 2011 a fost publicat în Monitorul Oficial nr. 802 ordinul ministrului dezvoltarii regionale si turismului privind aprobarea reglementarii tehnice „Normativ pentru proiectarea, executia si exploatarea instalatiilor electrice aferente cladirilor”, indicativ I 7—2011.
          Conform prevederilor legislative, dupa 15 zile de la publicare adica din data de 29.11.2011.
          Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

          Community Manager MC

          Comentariu

          • Cherubino
            Living Legend
            • 10.iul.2006
            • 1688

            #65
            Postat în original de PowerMC
            Conform prevederilor legislative, dupa 15 zile de la publicare adica din data de 29.11.2011.
            Da, intre timp am vazut si eu pe net informatia asta. Se poate descarca de undeva, ca eu n-am gasit pana acum?
            LARGO AL FACTOTUM

            Comentariu

            • ozzyboy
              Incepator
              • 07.iul.2011
              • 57

              #66
              Cherubino, vezi o pagina mai inapoi! ...Este foarte stufos, l-am dat jos, l-am printat, n-am avut timp sa-l citesc.
              Ar fi interesanta o discutie, pe tema i7 2002 vs i7 2011 (ce s-a pastrat, ce s-a schimbat, ce ar fi trebuit sa se schimbe si nu s-a facut).

              Comentariu

              • Cherubino
                Living Legend
                • 10.iul.2006
                • 1688

                #67
                Postat în original de ozzyboy
                Cherubino, vezi o pagina mai inapoi! ...Este foarte stufos, l-am dat jos, l-am printat, n-am avut timp sa-l citesc.
                Ar fi interesanta o discutie, pe tema i7 2002 vs i7 2011 (ce s-a pastrat, ce s-a schimbat, ce ar fi trebuit sa se schimbe si nu s-a facut).
                Multumesc de informatie, intre timp (mai exact aseara) l-am gasit si eu, are 474 de pagini!!!!!!
                Inca n-am apucat sa-l citesc, dar din cate "l-am frunzarit", am observat ca este mult diferit de cel vechi.Doar atat am reusit sa retin ca bransamentele monofazate se pot face acum pentru puteri aparente de pana la 11 KVA.
                LARGO AL FACTOTUM

                Comentariu

                • electricman
                  Membru Marcant
                  • 26.iul.2009
                  • 691

                  #68
                  Era si cazul sa se ajunga la o finalizare a diferitelor variante propuse.
                  Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                  Comentariu

                  • raducu_ilie
                    Living Legend
                    • 10.apr.2008
                    • 1043

                    #69
                    Noul I7 / 2011

                    Buna ziua!
                    A aparut acest normativ, a intrat in vigoare si trebuie sa ne conformam lui. Apar o multime de lucruri noi dar si o multime de omisiuni care o sa lase loc la interpretari.
                    Incep cu:

                    3.0.1.5. Instalatiile electrice se executa de catre unitati atestate
                    aici intra in continuare si PFA-urile?

                    2. se vorbeste de:

                    5.2.1.6.2. Sisteme de jgheaburi (SJ) si tuburi profilate (STP)

                    tubul profilat este copexul? adica i se confera legalitate?

                    3. in cadrul capitolului Conexiuni electrice:

                    5.2.6. Conexiuni electrice
                    in cadrul acestui capitol nu se mai face nicio referire la cum se realizeaza legaturiel. Sa inteleg ca este acuma bine sa folosim conectori terminali, cleme wago, etc? Este o scapare sau se da liber si la celelalte solutii de legare?

                    4.apare in executarea instalatiei:

                    5.4.7. Puterea instalata pe un circuit monofazat de prize din cladirile de locuit si social - culturale este
                    de 2kW.
                    În locuinte, pentru receptoare cu puteri de peste 2 kW (de ex. masini de spalat, aparate de climatizare
                    etc.), trebuie prevazute circuite de priza separate.
                    Sectiunile conductoarelor se dimensioneaza corespunzator puterii receptorului /receptoarelor dar nu
                    vor fi mai mici decât cele din anexa 5.32.

                    Deci de acuma se renunta la 2,5kw si se coboara la 2 kw.

                    Aceste lucruri le-am observat eu pana acuma. Discutia ramane deschisa si poate dvs observati si alte aspecte de care ne intalnim in viata de zi cu zic de electrician.
                    O zi buna!
                    Sanatate maxima si efort minim!

                    Comentariu

                    • Cherubino
                      Living Legend
                      • 10.iul.2006
                      • 1688

                      #70
                      O modificare majora este la paragraful 3.1.5.3, pag.26 :
                      "Consumatorii alimentati direct din reteaua furnizorului de energie electrica, pot fi (daca nu se stabileste altfel prin contractul de furnizare):
                      - cu bransament monofazat pentru puteri de pana la 11 KVA sau
                      - cu bransament trifazat pentru puteri peste 11 KVA si sub 30 KVA."
                      Asadar se renunta la cei 30 A pentru monofazat din vechiul normativ. Oricum, aceasta prevedere priveste in principiu doar bransamentele noi, executate dupa intrarea in vigoare a noului normativ.
                      In ceea ce priveste "legalizarea" copexului, si eu sunt de parere ca s-a produs, la fel ca si lasarea la latitudinea proiectantului a stabilirii modului de executare a conexiunilor. Eu zic ca e bine, desi personal nu ma afecteaza, ca eu voi folosi tot "batrana" cositorire.
                      LARGO AL FACTOTUM

                      Comentariu

                      • raducu_ilie
                        Living Legend
                        • 10.apr.2008
                        • 1043

                        #71
                        Eu unul desi sunt impotriva folosirii copexului ma refer la cel gri care lasat doar zile in soare e casant 100% as fi vrut sa fie stipulate anumite conditii si metode in care e voie sa fie folosit. Citind din nou acel paragraf am observat ca se vorbeste de :

                        2.2. Sistem de tuburi profilate (STP): Ansamblu format din tuburi profilate si eventual alte componente care formeaza o carcasa pentru pozarea conductoarelor izolate, a cablurilor si a cordoanelor flexibile si în care se pot monta si diferite echipamente electrice

                        2.5. Tub profilat: Element principal al unui sistem de tuburi profilate caracterizat de o sectiune transversala închisa necirculara

                        Deci, teoretic nu cred ca e vorba de copex. Dat find ca noul regulament nu spune nimica in aceasta privinta ca si despre modul in care o sa fie executate legaturile ma lasa sa cred c se vrea o jungla totala in domeniu. Fiecare face cum vrea , sa aiba documentatia necesara si sa raspunda pentru ce a facut. Stima!
                        Sanatate maxima si efort minim!

                        Comentariu

                        • Cherubino
                          Living Legend
                          • 10.iul.2006
                          • 1688

                          #72
                          Avand in vedere ca exista multi producatori (si importatori) de materiale utilizate in executia instalatiilor electrice, care pun la dispozitia pietei o multitudine de sisteme de protectie si de pozare a conductelor electrice, precum si "n" gadgeturi de executare a conexiunilor, poate ca si in realizarea acestui nou normativ s-au simtit unele presiuni exercitate de acesti producatori si importatori pentru intrarea in "legalitate" a produselor lor.
                          LARGO AL FACTOTUM

                          Comentariu

                          • RaduCA
                            Living Legend
                            • 09.oct.2005
                            • 6359

                            #73
                            Postat în original de raducu_ilie
                            [...] ma lasa sa cred c se vrea o jungla totala in domeniu. Fiecare face cum vrea [...]
                            Păi cum altfel?!? Nu acesta este spiritul legislaţiei noastre? să nu fie explicită, să dea cît mai multe posibilităţi de interpretare care, la rîndul lor, să ofere celor care vin în control maximul de spaţiu de manevră pentru a strînge cît mai mulţi bani pentru bugetul ţării (asta doar aşa, de ochii lumii, pentru că grosul se va revarsa la următoarele categorii)/campanii electorale/spăgi/"băieţi deştepţi" ş.a.m.d.
                            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                            Comentariu

                            • raducu_ilie
                              Living Legend
                              • 10.apr.2008
                              • 1043

                              #74
                              Inclin sa fiu de acord cu dvs. Uneori, uit in ce tara taiesc.
                              Sanatate maxima si efort minim!

                              Comentariu

                              • liviu2004
                                Membru marcant
                                • 03.ian.2007
                                • 508

                                #75
                                Lasand la o parte un plastic ce nu rezista la UV, de ce ar trebui inhibat progresul tehnologic prin astfel de limitari?

                                Comentariu

                                Procesare...