Normative instalatii electrice

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • liviu2004
    Membru marcant
    • 03.ian.2007
    • 508

    #91
    Răspuns la: Normative instalatii electrice

    Ceva de genul?
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • RaduCA
      Living Legend
      • 09.oct.2005
      • 6360

      #92
      Răspuns la: Normative instalatii electrice

      Posibil. Dar eu eram curios ce anume foloseşte concret Dl. raducu_ilie, nu care ar fi recomandările. Mulţumesc oricum.
      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

      Comentariu

      • komy
        Membru Marcant
        • 22.iul.2008
        • 444

        #93
        Răspuns la: Normative instalatii electrice

        Si eu tot myf folosesc, iar in doze folosesc contectori terminali cu surub. Conectori rapizi folosesc din gama celor prezentati mai sus doar daca folosec conductor masiv, de exemplu cyy-f.
        Imi place lumina!

        Comentariu

        • electricman
          Membru Marcant
          • 26.iul.2009
          • 692

          #94
          Răspuns la: Normative instalatii electrice

          Sunt mai multe variante
          Fișiere Atașate
          Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

          Comentariu

          • GeorgeTrisina
            Membru marcant
            • 27.sep.2012
            • 748

            #95
            Răspuns la: Normative instalatii electrice

            Postat în original de komy
            Si eu tot myf folosesc, iar in doze folosesc contectori terminali cu surub. Conectori rapizi folosesc din gama celor prezentati mai sus doar daca folosec conductor masiv, de exemplu cyy-f.
            MYF-ul il folosesc numai in tablouri de distributie cand trebuie sa amplasez aparataj pe usa. In rest numai FY sau CYY-F. Asta din cauza ca n-am incredere in conectori. (numai chinezarii)
            Nu cred ca fac contact mai bun decat cositorirea legaturilor in doze.

            Comentariu

            • Cherubino
              Living Legend
              • 10.iul.2006
              • 1649

              #96
              Răspuns la: Răspuns la: Normative instalatii electrice

              Postat în original de GeorgeTrisina
              MYF-ul il folosesc numai in tablouri de distributie cand trebuie sa amplasez aparataj pe usa. In rest numai FY sau CYY-F. Asta din cauza ca n-am incredere in conectori. (numai chinezarii)
              Nu cred ca fac contact mai bun decat cositorirea legaturilor in doze.
              Si cine va impiedica sa cositoriti? Nici eu n-am incredere in gadget-urile astea moderne, dar asta nu inseamna ca am renuntat la confortul de a lucra cu Myf. Dimpotriva, cositoresc "tot ce prind".
              LARGO AL FACTOTUM

              Comentariu

              • GeorgeTrisina
                Membru marcant
                • 27.sep.2012
                • 748

                #97
                Răspuns la: Răspuns la: Normative instalatii electrice

                Postat în original de Cherubino
                Si cine va impiedica sa cositoriti? Nici eu n-am incredere in gadget-urile astea moderne, dar asta nu inseamna ca am renuntat la confortul de a lucra cu Myf. Dimpotriva, cositoresc "tot ce prind".
                Ma impiedica faptul ca in timpul cositoririi sar lite din conductor si-i micsoreaza sectiunea.
                Toata afacerea asta mi se pare o tiganie.
                Ma bucur intr-un fel ca fac repede lucrarea si in final am batai de cap. Daca sunt nevoit sa inlocuiesc un conductor din acel circuit sunt sigur ca-mi blestem zilele. Asta ma impiedica stimati colegi. Am simtit-o pe pielea mea situatia asta si din aceasta cauza sunt un dusman al utilizarii conductoarelor flexibile in instalatiile fixe. Fac pariu pe cat vreti ca daca faceti un proiect si scrieti asa ceva acolo, dupa care mergeti cu el la verificat, vi se respinge proiectul in mod sigur. Am destui ani de experienta in spate si stiu ce spun.
                Daca va aduceti aminte de normativul I7/98 care s-a abrogat, cand intr-un paragraf se specifica: "Este interzisa utilizarea cablurilor/conductoarelor flexibile in instalatii fixe"
                De ce oare?
                Ei bine poate vi se pare ciudata intrebarea si veti spune ca erau dupa legile vechi, dar nu e asa. Legile vechi au fost inainte de '89 probabil pt preturi mai mici. Vi s-a intamplat vreodata ca in locul unde e conexiunea sa se rupa vreo lita? (chiar neobservata?); "Ei mare lucru o lita". Ei bine lita aia poate duce la catastrofe.
                Asta micsoreaza sectiunea si duce la supraincalzirea circuitului. Cablurile / conductoarele litate au si ele destinatia lor, nu se folosesc oriunde si oricand. Ce ar fi in loc de cablu CYY 3x1,5mmp sa folosim RG 3x1,5mmp in cazul unei instalatii de iluminat.
                Viceversa: In cazul unei instalatii de alimentare a unui pod rulant sa folosim CYY 5x16 mmp in loc de RG 5x16 mmp, sau cand avem un tablou de distributie cu aparataj pe usa (butoane, lampi sau AMC-uri. Este in regula?
                Va rog sa nu va suparati pt contradictie, dar asta e opinia mea.

                Cu repect,
                George Trisina.
                Ultima editare de GeorgeTrisina; 28.sep.2012, 22:16. Motiv: comple3tare

                Comentariu

                • IancuMIC
                  Membru
                  • 27.ian.2013
                  • 273

                  #98
                  Răspuns la: Normative instalatii electrice

                  Chiar daca domeniul meu nu il reprezinta instalatiile interioare, nu pot sa nu remarc cu surprindere preocuparea obsesiva a unor colegi pentru cositorirea legaturilor in doze; sincer mi se pare o "gaselnita" , tiganie mai pe romaneste, in goana de a impresiona si acapara eventualii clienti.
                  Au fost expuse inconvenientele acestei metode asa ca nu tin sa mai repet, doar adaug ca exista riscul fie executata o lipitura rece, superficiala si atunci...in fine, pe unii chiar nu-i mai intereseaza si ce se intampla dupa. Pana la urma conductorul masiv, face sa fie posibila cea mai corecta conectare, prin metoda standard. Eu am o vorba; "orice "piesa" pe care o folosesti in plus intr-o instalatie, poate deveni sursa unui posibil defect." .
                  Stima.

                  Comentariu

                  • Cherubino
                    Living Legend
                    • 10.iul.2006
                    • 1649

                    #99
                    Răspuns la: Normative instalatii electrice

                    Postat în original de IancuMIC
                    Chiar daca domeniul meu nu il reprezinta instalatiile interioare...
                    E "bine" totusi ca va dati cu presupusul intr-un domeniu care nu va este familiar. Tipic romanesc...
                    Oricum, doar din ceea ce ati postat cineva care e "in domeniu" poate sa-si dea seama ca nu stiti ce spuneti.
                    Multumesc si pentru "apreciere". Fara sa ne cunoasteti si fara sa aveti un minim habar despre lucrarile noastre, ale celor care utilizeaza cositorirea, ne-ati etichetat munca drept "tiganie".
                    Atunci va spun si eu sa va luati "stima" din finalul mesajului si sa faceti hartie igienica din ea.

                    P.S. Utilizez cositorirea de foarte multi ani tocmai pentru ca-mi pasa extraordinar de mult de "ce se intampla dupa", si pot sa afirm cu mandrie ca in toate instalatiile facute intr-o viata de munca nu s-a intamplat "dupa" nimic din ceea ce ati incercat sa sugerati "subliminal".
                    LARGO AL FACTOTUM

                    Comentariu

                    • IancuMIC
                      Membru
                      • 27.ian.2013
                      • 273

                      Răspuns la: Normative instalatii electrice

                      Chestia asta cu tigania, a mai spus-o si alt coleg mai sus, dar n-ati fost atat de vehement; ma rog, nu ma deranjeaza. imi cer scuze celor care s-au simtit lezati.
                      Dupa 32 de ani de munca efectiv in bransa, mi-am permis sa am o parere si despre aceasta metoda de conectare. Am vazut sute de lucrari si instalatii, dar n-am vazut asa ceva; probabil inca n-am vazut destul, sau poate firmele adevarate care lucreaza in domeniu nu se ocupa cu asa ceva.
                      Am trecut acum in domeniul automatizarilor, pentru ca nu stiam sa cositoresc in... doza.
                      Pana la urma ce avantaj ofere aceasta gaselnita, fata de metoda clasica?
                      Multumesc.

                      Comentariu

                      • electricman
                        Membru Marcant
                        • 26.iul.2009
                        • 692

                        Răspuns la: Normative instalatii electrice

                        Postat în original de IancuMIC
                        Chiar daca domeniul meu nu il reprezinta instalatiile interioare, nu pot sa nu remarc cu surprindere preocuparea obsesiva a unor colegi pentru cositorirea legaturilor in doze; sincer mi se pare o "gaselnita" , tiganie mai pe romaneste, in goana de a impresiona si acapara eventualii clienti..
                        Stima.
                        Acest procedeu caruia tu ii spui ,,tiganie" a fost stipulat in I7 de multi ani si este una din cele mai sigure metode de a lega conductoarele in doza,asa ca nu prea cred ca ai legatura cu instalatiile electrice.
                        Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                        Comentariu

                        • Cherubino
                          Living Legend
                          • 10.iul.2006
                          • 1649

                          Răspuns la: Răspuns la: Normative instalatii electrice

                          Postat în original de IancuMIC
                          Pana la urma ce avantaj ofere aceasta gaselnita, fata de metoda clasica?
                          Multumesc.
                          Cositorirea ESTE o metoda clasica, nu o "gaselnita".
                          N-o sa ma refer la lucrarile proprii pentru ca nu e cazul sa ma laud singur, dar o sa va povestesc o intamplare pe care, daca nu ma insel, am mai povestit-o mai demult (si cred ca tot in acest forum):
                          Lucrez intr-o institutie publica ce-si are sediul social intr-o cladire construita intre anii 1948-1952. In urma cu niste ani, s-au executat aici niste lucrari ample de modernizare si renovare (inclusiv niste recompartimentari), care au impus si refacerea instalatiilor electrice interioare (mai exact inlocuirea instalatiilor vechi cu unele noi in montaj aparent). Mare parte din instalatiile vechi dezafectate au ramas in pereti, dar la incaperile recompartimentate, prin demolarea unor pereti s-au dezafectat si circuite vechi, care erau functionale la momentul inceperii renovarilor. Am avut astfel ocazia sa vad circuite interioare executate cu conductoare din cupru izolate cu cauciuc si panza (asa se lucra in acei ani). M-a frapat faptul ca sectiunea conductoarelor era 1 mmp (!) atat pe circuitele de lumini, cat si pe cele de prize, iar acestea din urma nu aveau conductor de protectie. Conductoarele erau introduse in tuburi metalice in montaj ingropat. Datorita sectiunii mici a circuitelor de prize si a suprasolicitarii acestora cu tot felul de consumatori in decursul atator zeci de ani de functionare, in momentul in care s-au extras aceste conductoare din tuburi, izolatiile lor s-au spart efectiv in bucati (izolatiile fiind din cauciuc, nu mai erau elastice, ci se intarisera complet din cauza incalzirii excesive a conductoarelor). Ce m-a frapat insa a fost faptul ca in dozele de derivatie legaturile erau intacte. Metoda de interconectare era "clasica" rasucire, matisare si cositorire. Banda de izolat textila aplicata pe conexiuni era complet uscata dupa atatia ani, DAR NU PREZENTA NICIUN SEMN DE SUPRAINCALZIRE. Mai mult, tronsoanele de conductoare din interiorul dozelor nu prezentau aceleasi semne de supraincalzire ca cele din tuburi. Dupa desfacerea benzilor izolatoare uscate si o curatire cu alcool tehnic a conexiunilor cositorite, am putut constata ca, dupa mai bine de 50 de ani de la executarea lor, acestea aveau inca acel luciu metalic specific, fara nicio urma de supraincalzire sau de topire.
                          Concluzia este una singura : daca sunt executate cu grija pentru "ce se intampla dupa", conexiunile cositorite din dozele de derivatie NU AU MOARTE.
                          LARGO AL FACTOTUM

                          Comentariu

                          • electricman
                            Membru Marcant
                            • 26.iul.2009
                            • 692

                            Răspuns la: Răspuns la: Normative instalatii electrice

                            Postat în original de IancuMIC
                            Chestia asta cu tigania, a mai spus-o si alt coleg mai sus, dar n-ati fost atat de vehement; ma rog, nu ma deranjeaza. imi cer scuze celor care s-au simtit lezati.
                            Dupa 32 de ani de munca efectiv in bransa, mi-am permis sa am o parere si despre aceasta metoda de conectare. Am vazut sute de lucrari si instalatii, dar n-am vazut asa ceva; probabil inca n-am vazut destul, sau poate firmele adevarate care lucreaza in domeniu nu se ocupa cu asa ceva.
                            Am trecut acum in domeniul automatizarilor, pentru ca nu stiam sa cositoresc in... doza.
                            Pana la urma ce avantaj ofere aceasta gaselnita, fata de metoda clasica?
                            Multumesc.
                            Si ce anume ai facut in astia 32 de ani in bransa?Ai intins cabluri pe stalpi,ca doar cositorirea e tiganie pt tine,si fiindca vad ca ai trecut la automatizari, te-as intreba ceva,dar ...poate alta data
                            Apropo, cositoritul in doze reprezinta metoda clasica..
                            Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                            Comentariu

                            • electricman
                              Membru Marcant
                              • 26.iul.2009
                              • 692

                              Răspuns la: Răspuns la: Normative instalatii electrice

                              Postat în original de Cherubino
                              Cositorirea ESTE o metoda clasica, nu o "gaselnita".ramas in pereti, dar la incaperile recompartimentate, Ce m-a frapat insa a fost faptul ca in dozele de derivatie legaturile erau intacte. Metoda de interconectare era "clasica" rasucire, matisare si cositorire.supraincalzire sau de topire.
                              Concluzia este una singura : daca sunt executate cu grija pentru "ce se intampla dupa", conexiunile cositorite din dozele de derivatie NU AU MOARTE.
                              Aceeasi opinie o am si eu.
                              Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                              Comentariu

                              • IancuMIC
                                Membru
                                • 27.ian.2013
                                • 273

                                Răspuns la: Normative instalatii electrice

                                Iertati-ma ca nu intru in polemica; nu mi-a placut niciodata, in schimb respect orice opinie chiar daca nu sunt de acord cu ea.
                                @electricman.
                                Astazi m-am "jucat" cu obiectul de la avatar.

                                Comentariu

                                Procesare...