Normative instalatii electrice

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • electricman
    Membru Marcant
    • 26.iul.2009
    • 690

    Răspuns la: Normative instalatii electrice

    Postat în original de IancuMIC
    Iertati-ma ca nu intru in polemica; nu mi-a placut niciodata, in schimb respect orice opinie chiar daca nu sunt de acord cu ea.
    @electricman.
    Astazi m-am "jucat" cu obiectul de la avatar.
    Ar fi bine sa cunosti si sa respecti normativele.
    @Sa nu-l strici.
    Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

    Comentariu

    • IancuMIC
      Membru
      • 27.ian.2013
      • 276

      Răspuns la: Normative instalatii electrice

      Normativul asta a avut si el multe incoerente, la un momentdat a fost depasit in unele privinte; bine ca i-au mai facut un up-date,ca altfel eram de rasu lumii in multe privinte.
      Poate imi aratati si mie unde este stipulata ca obligatorie acea cositorire, daca tot vorbim de obligatii, pana atunci, va invit sa cititi aici, poate va schimbati parerea.http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...necesara/page2
      @electricman
      Il inlocuiesc cu altul; de la Eaton.

      Comentariu

      • RaspoElectric
        Membru Marcant
        • 17.feb.2009
        • 707

        Răspuns la: Răspuns la: Normative instalatii electrice

        Postat în original de IancuMIC
        .........
        Am trecut acum in domeniul automatizarilor, pentru ca nu stiam sa cositoresc in... doza.
        Pana la urma ce avantaj ofere aceasta gaselnita, fata de metoda clasica?
        ........................
        Ce intelegeti dvs prin metoda clasica? Sa inteleg rasucirea firelor si matisate cu banda?
        Daca da,acolo nu exista forta mecanica de realizare a contactului electric,sa nu vorbim de "sudura" realizata prin cositorire.
        Pacat ca in i7/2011 nu se specifica de cositorire.In i7/2002 e urmatorul aliniat,si citez:
        5.1.33. Legăturile pentru îmbinări sau derivaţii între conductoarele de cupru se fac prin răsucire şi matisare, prin cleme speciale sau prin presare cu scule şi accesorii corespunzătoare.
        Legăturile conductoarelor de cupru executate prin răsucire şi matisare trebuie să aibă minimum 10 spire, o lungime a legăturii egală cu de 10 ori diametrul conductorului dar de cel puţin 2 cm şi se cositoresc.
        Pacat ca in cei 32 de ani lucrati in domeniu nu v-au interesat normativele.Nici electricienii care erau colegi cu tatal meu(lacatus mecanic) nu aveau habar ca exista normative desi era in vigoare pe vremea lu Nea Nicu i7/78 parca.Nici nu auzisera de el si ei erau electricieni care renovau magazinele din lantul ICS Alimentara (care va amintiti structura ).
        Intamplator am refacut o instalatie la o casa nemteasca facuta in anii *50.Circuit unic la consumatorii vremii de atunci.Toate legaturile erau cositorite in doze,conductorul fiind cupru argintat cu izolatie de material textil.Legaturile aratau ca cele descrise de colegul @Cherubino.
        "Firmele adevarate" de care pomeniti,nu isi pierd vremea cu lucrari de migala,unde nu pot castiga bani multi pe lucru putin,si selecteaza lucrarile unde e lucru industrial pe bani multi.La alea interesul e sa iasa banul.
        Fiecare are standardul lui de lucru,de care raspunde personal.
        Cu respect ... Ovi
        Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

        Comentariu

        • Cherubino
          Living Legend
          • 10.iul.2006
          • 1687

          Răspuns la: Normative instalatii electrice

          Sper sa nu se supere nimeni ca o sa bat putin campii, legat de discutia de mai sus, povestind o intamplare din toamna anului 2000 :
          Aflandu-ma la serviciu, lucram la executia unei instalatii de iluminat in montaj aparent. Intamplator, simultan cu mine, in spatiul respectiv (o hala agroalimentara) lucra o echipa de la Electrica (actualmente ENEL), care inlocuia niste coloane electrice care deserveau 3 FDCP-uri existente in hala.
          Fiind cocotat pe o scara si cositorind niste legaturi in doze, am observat ca unul dintre electricienii din echipa de la Electrica ma urmarea foarte atent cum ma chinuiam cu ciocanul de lipit intr-o mana si cu fludorul in cealalta, iar cand m-am dat jos de pe scara a venit la mine si m-a intrebat cat castig pe luna la locul de munca. Cand l-am intrebat pentru ce-l intereseaza asta, mi-a zis : "Pentru ca eu nu m-as chinui sa cositoresc nici daca m-ar plati dublu". Atunci i-am replicat : "Vezi tu, asta e diferenta dintre noi doi: eu sunt constient ca, daca aceasta instalatie e executata cu simt de raspundere, eu, care o sa ma ocup si de intretinerea ei, o sa dorm linistit noaptea si n-o sa am altceva de facut la ea decat sa schimb becurile arse. TU insa, daca o faci ca lumea, n-o sa mai existe motive ca sa te cheme beneficiarul din 3 in 3 zile ca nu-i merge ceva, si n-o sa-ti mai iasa banul pentru fiecare interventie". Tipul a facut urgent stanga-mprejur si nici nu s-a mai apropiat de mine.
          Asta a-propos de "firmele adevarate" de care pomenea Ovi mai sus.
          LARGO AL FACTOTUM

          Comentariu

          • gmtiby
            Living Legend
            • 24.oct.2008
            • 1192

            Răspuns la: Răspuns la: Normative instalatii electrice

            Postat în original de electricman
            Aceeasi opinie o am si eu.
            Si eu, asa o am si asa o voi face oriunde voi lucra !

            Comentariu

            • IancuMIC
              Membru
              • 27.ian.2013
              • 276

              Răspuns la: Răspuns la: Normative instalatii electrice

              Postat în original de IancuMIC
              Normativul asta a avut si el multe incoerente, la un momentdat a fost depasit in unele privinte; bine ca i-au mai facut un up-date,ca altfel eram de rasu lumii in multe privinte.
              Gen I7/2002; cap.5.1.33; mai ramanea sa ne spuna si la ce cuplu sa strangem legaturile si cat izolier se foloseste.
              Poate imi aratati si mie unde este stipulata ca obligatorie acea cositorire
              Unii au ramas indragostiti de I7/2002; intre timp avem altul; sau daca nu ne place nu-l luam in seama?

              Postat în original de electricman
              Acest procedeu caruia tu ii spui ,,tiganie" a fost stipulat in I7 de multi ani si este una din cele mai sigure metode de a lega conductoarele in doza,asa ca nu prea cred ca ai legatura cu instalatiile electrice.
              Citat din I7/ ultima editie; adica cea in vigoare;
              Cp. 5.1.6.1.
              Pentru executarea instalatiilor electrice sunt esentiale;
              -o executie corecta de catrte personal calificat.
              Cp. 5.1.6.4.
              Conexiunile conductoarelor intre ele si cu alte echipamente electrice trebuiesc facute astfel incat sa fie asigurata siguuranta si fiabilitatea contactului.

              Tehnica si executia in instalatiile electrice, evolueaza; actele normative inregistreaza cate un up-date periodic, tocmai in acest sens. Inertia unora e inteleasa pana la un punct; dar a sari la gatul cuiva, sa-l faci sa gandeasca ca tine tine de alt domeniu pe care nu doresc sa-l aprofundez.
              Stima.

              Comentariu

              • Cherubino
                Living Legend
                • 10.iul.2006
                • 1687

                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Normative instalatii electrice

                Postat în original de IancuMIC
                Gen I7/2002; cap.5.1.33; mai ramanea sa ne spuna si la ce cuplu sa strangem legaturile si cat izolier se foloseste.

                Unii au ramas indragostiti de I7/2002; intre timp avem altul; sau daca nu ne place nu-l luam in seama?


                Citat din I7/ ultima editie; adica cea in vigoare;
                Cp. 5.1.6.1.
                Pentru executarea instalatiilor electrice sunt esentiale;
                -o executie corecta de catrte personal calificat.
                Cp. 5.1.6.4.
                Conexiunile conductoarelor intre ele si cu alte echipamente electrice trebuiesc facute astfel incat sa fie asigurata siguuranta si fiabilitatea contactului.

                Tehnica si executia in instalatiile electrice, evolueaza; actele normative inregistreaza cate un up-date periodic, tocmai in acest sens. Inertia unora e inteleasa pana la un punct; dar a sari la gatul cuiva, sa-l faci sa gandeasca ca tine tine de alt domeniu pe care nu doresc sa-l aprofundez.
                Stima.
                Stimate domn, faceti-va dumneavoastra instalatiile cum doriti, puneti in doze ce sisteme de interconectare credeti dvs. ca sunt cele mai bune (atentie ! orice "gadget" de felul asta costa, deci rezultatul este o instalatie mai scumpa), pentru ca aceasta discutie deja devine sterila. Probabil sunteti complexat de faptul ca aveti doar 15 posturi la activ in acest forum si vreti neaparat ca la acest capitol sa va indepliniti planul cincinal intr-un singur an, postand mesaje "fara numar".
                Spor la conexiuni.
                LARGO AL FACTOTUM

                Comentariu

                • electricman
                  Membru Marcant
                  • 26.iul.2009
                  • 690

                  Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Normative instalatii electrice

                  Postat în original de IancuMIC
                  Gen I7/2002; cap.5.1.33; mai ramanea sa ne spuna si la ce cuplu sa strangem legaturile si cat izolier se foloseste.
                  Pentru unii cu pregatirea ta era necesar,si tot pentru stiinta ta,afla ca exista un E si un Rpe,in care se precizeaza chiar si cata banda folosesti.
                  Ultima editare de electricman; 01.feb.2013, 14:06.
                  Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                  Comentariu

                  • electricman
                    Membru Marcant
                    • 26.iul.2009
                    • 690

                    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Normative instalatii electrice

                    Postat în original de IancuMIC


                    Citat din I7/ ultima editie; adica cea in vigoare;
                    Cp. 5.1.6.1.
                    Pentru executarea instalatiilor electrice sunt esentiale;
                    -o executie corecta de catrte personal calificat.
                    Ia tradu dumneata asta,ce inseamna executie corecta?Ai impresia ca daca I 7actual este evaziv in aceasta privinta,ca de altfel si in altele,nu exista niste manuale de specialitate care stau la baza emiterii acestor normative?
                    Imi mentin opinia ca nu provii din din acest domeniu,acum vrei sa te faci din electronist,altceva.
                    Mi-ar place sa-ti verific o lucrare.
                    Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                    Comentariu

                    • GeorgeTrisina
                      Membru marcant
                      • 27.sep.2012
                      • 748

                      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Normative instalatii electrice

                      Postat în original de electricman
                      Ia tradu dumneata asta,ce inseamna executie corecta?Ai impresia ca daca I 7actual este evaziv in aceasta privinta,ca de altfel si in altele,nu exista niste manuale de specialitate care stau la baza emiterii acestor normative?
                      Imi mentin opinia ca nu provii din din acest domeniu,acum vrei sa te faci din electronist,altceva.
                      Mi-ar place sa-ti verific o lucrare.
                      Buna replica.

                      Comentariu

                      • Cherubino
                        Living Legend
                        • 10.iul.2006
                        • 1687

                        Răspuns la: Normative instalatii electrice

                        Domnilor,
                        Va propun sa ramanem noi asa, in "tigania" noastra plina de mocirla si sa-l lasam pe distinsul nostru proaspat coleg de forum sa-si continue plutirea lina prin cele mai inalte sfere ale stiintelor electrotehnice de "cea mai ultima" generatie. Ce parere aveti?
                        LARGO AL FACTOTUM

                        Comentariu

                        • GeorgeTrisina
                          Membru marcant
                          • 27.sep.2012
                          • 748

                          Răspuns la: Normative instalatii electrice

                          Postat în original de Cherubino
                          Domnilor,
                          Va propun sa ramanem noi asa, in "tigania" noastra plina de mocirla si sa-l lasam pe distinsul nostru proaspat coleg de forum sa-si continue plutirea lina prin cele mai inalte sfere ale stiintelor electrotehnice de "cea mai ultima" generatie. Ce parere aveti?
                          Suntem de aceeasi parere cu tine.

                          Comentariu

                          • IancuMIC
                            Membru
                            • 27.ian.2013
                            • 276

                            Răspuns la: Normative instalatii electrice

                            Eu as propune sa ramanem on si sa discutam despre normative in vigoare, iar asta cu argumente obiective si nu interpretari dupa bunul plac. Credeti-ma e exces de zel chestia cu interpretarea normativelor dupa bunul plac.
                            OFF.
                            Atacul la persoana nu e cea mai corecta atitudine; mi-am cerut scuze daca am suparat pe cineva, dar, credeti-ma, am alta opinie.
                            Ceea ce propui d.ta unor colegi, e contrar liniei unui forum public; sa inteleg ca cei care nu au aceiasi parere cu dvs. nu sunt acceptati?
                            Cred ca multi a-ti intrepretat gresit expresia "tiganie"; in sensul de mestereala, chitibusarie, nu ce a-ti inteles multi; toti tiganim cate un lucru.
                            Stima tuturor.
                            Edit;
                            D.le Trisina, integ faptul ca nici dvs. nu agreati aceasta metoda; a-ti uitat ce a-ti scris?
                            Postat în original de GeorgeTrisina
                            Ma impiedica faptul ca in timpul cositoririi sar lite din conductor si-i micsoreaza sectiunea.
                            Toata afacerea asta mi se pare o tiganie.
                            George Trisina.
                            Ultima editare de IancuMIC; 01.feb.2013, 14:51.

                            Comentariu

                            • electricman
                              Membru Marcant
                              • 26.iul.2009
                              • 690

                              Răspuns la: Răspuns la: Normative instalatii electrice

                              Postat în original de IancuMIC
                              Eu as propune sa ramanem on si sa discutam despre normative in vigoare, iar asta cu argumente obiective si nu interpretari dupa bunul plac. Credeti-ma e exces de zel chestia cu interpretarea normativelor dupa bunul plac.
                              De acord,explica asta ,dar nu dupa bunul plac ,,Pentru executarea instalatiilor electrice sunt esentiale;
                              -o executie corecta de catrte personal calificat." si ce zici de asta ,,afla ca exista un E si un Rpe,in care se precizeaza chiar si cata banda folosesti. " .E si Rpe sunt normative.
                              @Trisina se referea la un conductor litat
                              Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                              Comentariu

                              • IancuMIC
                                Membru
                                • 27.ian.2013
                                • 276

                                Răspuns la: Normative instalatii electrice

                                Accept o discutie, daca ecivilizata.
                                As raspunde in doua cuvinte la intrebarea d.ta. O instalatie sigura si corect dimensionata, e unul din criteriile esentiale.

                                Comentariu

                                Procesare...