Normative instalatii electrice

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mesteru'
    Incepator
    • 09.ian.2013
    • 39

    Răspuns la: Normative instalatii electrice

    Postat în original de FilipT
    Pt a realiza legaturile in doze am vazut ca sunt pe piata conectori wago, desi sunt putin cam scumpi. Ce parere aveti , a folosit cineva asa ceva? Rezista bine in timp?
    Acesti conectori rezista pana la 400V/24A. Electricienii de la noi vad ca au o retinere in a-i utiliza.
    Eu i-am folosit la cateva instalatii casnice, sunt cam scumpi, ce-i drept, si am convingerea ca nu vor fi probleme.
    In acest pdf, undeva in josul paginii, se mentioneaza ca sunt conform cu reglementările tehnice aprobate prin “Normativul pentru proiectarea,
    execuţia şi exploatarea instalaţiilor electrice aferente clădirilor” Indicativ I7-2011.
    Mai mult de atat... este deja thread pe acest subiect
    Ultima editare de mesteru'; 24.apr.2013, 15:24.

    Comentariu

    • adrianw140
      Incepator
      • 12.sep.2011
      • 79

      Răspuns la: Normative instalatii electrice

      Intrebare: ma uit pe normativul din I7-2011 la anexa 5.10 si alte anexe si am o nelamurire. Am observat ca se prezinta moduri de pozare numai pt 2 sau 3 conductoare. 2 conductoare banuiesc ca se refera la faza si nul de lucru, iar 3 conductoare la 3 faze, fara nul de lucru. Dar intr-un sistem trifazat sunt 3 faze si nulul de lucru care sunt incarcate, nu? De ce nu avem mod de pozare si pt 4 conductoare ?

      Comentariu

      • GeorgeTrisina
        Membru marcant
        • 27.sep.2012
        • 748

        Răspuns la: Normative instalatii electrice

        Postat în original de adrianw140
        Intrebare: ma uit pe normativul din I7-2011 la anexa 5.10 si alte anexe si am o nelamurire. Am observat ca se prezinta moduri de pozare numai pt 2 sau 3 conductoare. 2 conductoare banuiesc ca se refera la faza si nul de lucru, iar 3 conductoare la 3 faze, fara nul de lucru. Dar intr-un sistem trifazat sunt 3 faze si nulul de lucru care sunt incarcate, nu? De ce nu avem mod de pozare si pt 4 conductoare ?
        Pentru sistemul monofazat care este F+N+PE, se ia de baza doua conductoare.
        Pentru sistemul trifazat (3 faze+nul de lucru+PE) se ia in consideratie 3 conductoare active. Chiar la baza anexei se da o explicatie pt ca este prevazuta cu "*" . Pentru circuitele cu 4 conductoare in tub, pot fi doua circuite monofazate, iar pt cele cu 5 conductoare in tub, poate fi un circuit trifazat si unul monofazat. Este admis ca intr-un tub sa fie pozate doua circuite, cu conditia sa aiba aceiasi tensiune.

        Comentariu

        • Cherubino
          Living Legend
          • 10.iul.2006
          • 1688

          Răspuns la: Răspuns la: Normative instalatii electrice

          Postat în original de GeorgeTrisina
          Este admis ca intr-un tub sa fie pozate doua circuite, cu conditia sa aiba aceiasi tensiune.
          Cu conditia ca la determinarea curentilor maxim admisibili sa se tina cont si de factorul de corectie pentru doua sau mai multe circuite grupate (vezi anexa 5.19).
          LARGO AL FACTOTUM

          Comentariu

          • GeorgeTrisina
            Membru marcant
            • 27.sep.2012
            • 748

            Răspuns la: Răspuns la: Normative instalatii electrice

            Postat în original de Cherubino
            Cu conditia ca la determinarea curentilor maxim admisibili sa se tina cont si de factorul de corectie pentru doua sau mai multe circuite grupate (vezi anexa 5.19).
            Inevitabil. Mai précis cu 4 sau 5 conductoare in tub se gasesc in I7/2002, acolo e mai explicit.

            Comentariu

            • adrianw140
              Incepator
              • 12.sep.2011
              • 79

              Răspuns la: Răspuns la: Normative instalatii electrice

              Postat în original de GeorgeTrisina
              Pentru sistemul monofazat care este F+N+PE, se ia de baza doua conductoare.
              Pentru sistemul trifazat (3 faze+nul de lucru+PE) se ia in consideratie 3 conductoare active. Chiar la baza anexei se da o explicatie pt ca este prevazuta cu "*" . Pentru circuitele cu 4 conductoare in tub, pot fi doua circuite monofazate, iar pt cele cu 5 conductoare in tub, poate fi un circuit trifazat si unul monofazat. Este admis ca intr-un tub sa fie pozate doua circuite, cu conditia sa aiba aceiasi tensiune.
              Spuneti ca ,, pentru circuite cu 4 conductoare in tub, pot fi 2 circuite monofazate"; vreti sa spuneti ca 4 sunt incarcate sau sunt doar 4 conductoare, ca daca sunt 2 circuite monofazate nu ar trebui sa fie 2 F +2N + 2PE? Corectati-ma unde gresesc.

              Comentariu

              • GeorgeTrisina
                Membru marcant
                • 27.sep.2012
                • 748

                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Normative instalatii electrice

                Postat în original de adrianw140
                Spuneti ca ,, pentru circuite cu 4 conductoare in tub, pot fi 2 circuite monofazate"; vreti sa spuneti ca 4 sunt incarcate sau sunt doar 4 conductoare, ca daca sunt 2 circuite monofazate nu ar trebui sa fie 2 F +2N + 2PE? Corectati-ma unde gresesc.
                Da. 4 conductoare incarcate in tub. Adica 2x(F si N). PE-urile nu sunt luate in considerare. Sunt considerate conductoare active F+N prin care pot circula curenti.
                In cazul celor 5 conductoare, cu 3F+N+PE sunt considerate doar 3 active:3F, iar N+PE nu sunt considerate active, deoarece in sistemul trifazat echilibrat N si PE au valoarea curentilor egala cu "0". Se mai pot instala in acelasi tub si un grup de F+N+PE.
                Chiar scrie in I7/2002 sau 2011, in subsolul acelei anexe.

                Comentariu

                • adrianw140
                  Incepator
                  • 12.sep.2011
                  • 79

                  Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Normative instalatii electrice

                  Da, am inteles, multumesc

                  Comentariu

                  • Cherubino
                    Living Legend
                    • 10.iul.2006
                    • 1688

                    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Normative instalatii electrice

                    Postat în original de GeorgeTrisina
                    ...in sistemul trifazat echilibrat N si PE au valoarea curentilor egala cu "0"...
                    In sistem echilibrat da, dar e cam greu sa obtii un sistem trifazat perfect echilibrat atunci cand sistemul este cu neutrul distribuit. De aceea, in astfel de cazuri (care reprezinta o majoritate covarsitoare), neutrul N se considera conductor incarcat (sau activ) si se ia in calcul la stabilirea numarului de conductoare grupate. In acest caz, cele 3 faze + neutrul N se considera (in litera si spiritul I7-2011) echivalente cu 2 grupari de cate 2 conductoare active (vezi si notele din subsolul anexei 5.19), neluindu-se in calcul conductorul PE.
                    LARGO AL FACTOTUM

                    Comentariu

                    • adrianw140
                      Incepator
                      • 12.sep.2011
                      • 79

                      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Normative instalatii electrice

                      Postat în original de Cherubino
                      In sistem echilibrat da, dar e cam greu sa obtii un sistem trifazat perfect echilibrat atunci cand sistemul este cu neutrul distribuit. De aceea, in astfel de cazuri (care reprezinta o majoritate covarsitoare), neutrul N se considera conductor incarcat (sau activ) si se ia in calcul la stabilirea numarului de conductoare grupate. In acest caz, cele 3 faze + neutrul N se considera (in litera si spiritul I7-2011) echivalente cu 2 grupari de cate 2 conductoare active (vezi si notele din subsolul anexei 5.19), neluindu-se in calcul conductorul PE.
                      Si in acest caz ( trifazic neechilibrat ), cand vreau sa stabiliesc curentul admisibil, pt un conductor de 2.5, la ce coloana ma uit din anexa 5.10, ma refer la nr de conductoare incarcate?.Factorii de corectie stiu sa.i aplic.

                      Comentariu

                      • Cherubino
                        Living Legend
                        • 10.iul.2006
                        • 1688

                        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Normative instalatii electrice

                        Postat în original de adrianw140
                        Si in acest caz ( trifazic neechilibrat ), cand vreau sa stabiliesc curentul admisibil, pt un conductor de 2.5, la ce coloana ma uit din anexa 5.10, ma refer la nr de conductoare incarcate?.Factorii de corectie stiu sa.i aplic.
                        La coloana cu 2 conductoare incarcate si, considerand o grupare de 2 circuite cu cate 2 conductoare incarcate, la valoarea determinata din anexa 5.10, aplicati factorul de corectie corespunzator din anexa 5.19.
                        LARGO AL FACTOTUM

                        Comentariu

                        • adrianw140
                          Incepator
                          • 12.sep.2011
                          • 79

                          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Normative instalatii electrice

                          Postat în original de Cherubino
                          La coloana cu 2 conductoare incarcate si, considerand o grupare de 2 circuite cu cate 2 conductoare incarcate, la valoarea determinata din anexa 5.10, aplicati factorul de corectie corespunzator din anexa 5.19.
                          Da, e clar.

                          Comentariu

                          • adrianw140
                            Incepator
                            • 12.sep.2011
                            • 79

                            Răspuns la: Normative instalatii electrice

                            O alta intrebare: la capitolul 5.2.3.1.10, ni se prezinta formula pentru curentul admisibil, dar nu trebuie sa se tina cont si de lungimea traseului? sau este o alta formula?

                            Comentariu

                            • RaspoElectric
                              Membru Marcant
                              • 17.feb.2009
                              • 707

                              Răspuns la: Normative instalatii electrice

                              Postat în original de adrianw140
                              O alta intrebare: la capitolul 5.2.3.1.10, ni se prezinta formula pentru curentul admisibil, dar nu trebuie sa se tina cont si de lungimea traseului? sau este o alta formula?
                              Daca o sa cautati putin prin mesaje postate de mine(coloana subterana,lungime bransament etc) o sa gasiti si formula.
                              Cu respect ... Ovi
                              Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                              Comentariu

                              • adrianw140
                                Incepator
                                • 12.sep.2011
                                • 79

                                Răspuns la: Normative instalatii electrice

                                Sa o luam cu inceputul. Am gasit formula asta, I=P/1,73*U*cos Φ ; ce se determina cu ea, tinand cont ca eu am un bransament trifazat cu intrerupator de 40 amperi. Cu ajutorul ei aflu cati kw am?

                                Am gasit in postul dumneavoastra formula asta ( S=1,73*L*I*cosΦ/ΔU*ρ ), pe care am inteles-o, dar care este relatia cu formula curentului admisibil? cand se foloseste una si cand se foloseste cealalta?
                                Ultima editare de adrianw140; 24.iul.2013, 11:37.

                                Comentariu

                                Procesare...