Normative instalatii electrice

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • gagoi
    a răspuns
    buna

    salut. am o nedumerire in legatura cu instalatia electrica. mi-am construit casa (la rosu) si trebuie sa fac instalatia electrica. pe terenul meu este deja construit un garaj, care este bransat la electrica. am contract cu eon. distanta dintre casa si garaj este de 40 m. intrebarea este: pot sa fac instalatia in casa si sa trag curentul de la garaj?

    Lasă un comentariu:


  • leon
    a răspuns
    elektrohilfen.de/Elektroinstallation/Schaltungen/Lampenschaltungen/index.html - ABC-ul actionarilor electrice in instalatiile de iluminat.
    Interesante ar putea fi „simularile“ prezentate la instalatiile:
    - Wechselschaltung = „cap- scara“
    - Kreuzschaltung = „cruce+ cap-scara“
    Klick >Wechsel/Kreuzschaltung >>Simulation beginnen >>>comutatorul dorit

    Lasă un comentariu:


  • leon
    a răspuns
    Agenda Moeller: agenda-electrica.ro/index.php

    Lasă un comentariu:


  • PowerMC
    a răspuns
    Mesaj mutat

    Mesaj Trimis: Dum 07 15, 2007 1:47 am

    de catre BABOO

    "Asa cum am promis, iata ca postez o foaie de calcul a sectiunii conductoarelor. Astept sugestii sau reclamatii.

    Sal'tare!"
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • dmih
    a răspuns
    Postat în original de raduleanovici
    Care ma poate ajuta cu <NP> simi poate recomanda si un soft de iluminat rutier (public).
    Poti incerca programul celor de la Elba:

    dialux.com/

    Asta e moka. Daca vrei pe bani (grei), da-mi un PM si iti spun. Desi nu cred ca vei dori

    Lasă un comentariu:


  • raduleanovici
    a răspuns
    Am normativul in format PDF dar incomplet, doar ce este necesar pt autorizarea electricienilor. O adresa de mail sa-l pot trimite.
    Trimitetimi si mie va rog fisierul pdf si daca mai aveti ceva ce mar putea ajuta.

    Eu am nevoie pentru certificare Gr I - proiectare (as vrea sa ma pregatesc pentru sesiunea din toamna).

    atofanei_radu@yahoo.com - cu underline intre

    Lasă un comentariu:


  • raduleanovici
    a răspuns
    Care ma poate ajuta cu <NP> simi poate recomanda si un soft de iluminat rutier (public).

    Lasă un comentariu:


  • leon
    a răspuns
    Re: STAS simboluri electrice

    Postat în original de fcompart
    Buna ziua,

    Are cineva STAS-ul (urile) pentru simbolurile electrice? Ma intereseaza in special cele pentru insalatii de actionari electrice/automatizare.

    Multumesc
    cate ceva gasiti in documentul de mai jos:
    mec.utt.ro/~dolga/LAE3.pdf

    Lasă un comentariu:


  • fcompart
    a răspuns
    STAS simboluri electrice

    Buna ziua,

    Are cineva STAS-ul (urile) pentru simbolurile electrice? Ma intereseaza in special cele pentru insalatii de actionari electrice/automatizare.

    Multumesc

    Lasă un comentariu:


  • brpm
    a răspuns
    Postat în original de dmugurel
    Am normativul in format PDF dar incomplet, doar ce este necesar pt autorizarea electricienilor. O adresa de mail sa-l pot trimite.

    Am si eu nevoie de el, te rog sa-mi trimiti si mie: brpradu@yahoo.com

    Lasă un comentariu:


  • puisorm
    a răspuns
    am primit invitatie..intru moca uraaaaaaaaaa

    Lasă un comentariu:


  • dmugurel
    a răspuns
    Util pentru electricieni, in perioada 12 - 15 septembrie la Palatul Parlmentului se desfasora International Electric & Automation Show, am fost si la editia din 2006 si sper sa ajung si anul acesta. Merita vizitat!
    Alte amanunte pe site ieas.ro. Nu fac reclama, dar electricieni trebuie sa afle de aceasta expozitie. Cati dintre voi stiati de IEAS ?. Poate ne intalnim acolo.

    Lasă un comentariu:


  • puisorm
    a răspuns
    puisorm@yahoo.com
    multumesc mult

    Lasă un comentariu:


  • alex virtual
    a răspuns
    Alex_LeGrande2007@yahoo.com!va salut!

    Lasă un comentariu:


  • dmugurel
    a răspuns
    Am normativul in format PDF dar incomplet, doar ce este necesar pt autorizarea electricienilor. O adresa de mail sa-l pot trimite.

    Lasă un comentariu:

Procesare...