Cablu electric subteran rupt

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • yulica19
    Incepator
    • 17.oct.2007
    • 17

    Cablu electric subteran rupt

    Buna seara!

    In urma unui incident in curte(excavator), a fost rupt cablul electric subteran de la firida spre casa. Este un cablu Al 4x16 cu armatura si momentan am refacut legatura cu ajutorul unui conector cu surub.
    Imi puteti spune, va rog, care e cea mai buna varianta de a reface legatura si daca se mai poate ingropa acea imbinare?
    Multumesc!
  • aurick86
    Membru
    • 05.iun.2012
    • 168

    #2
    Suni la electrica/enel..sau cum se mai numesc...
    Le spui ce s-a intamplat si vor veni ei sa rezolve problema conform.
    O sa ai ceva de platit...nu stiu exact cat.

    Comentariu

    • electricman
      Membru Marcant
      • 26.iul.2009
      • 690

      #3
      Daca este intre contor si casa poti sa-l faci chiar tu,cumperi un manson ,il montezi,si dupa aia poti sa-l bagi in pamant.
      Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

      Comentariu

      • yulica19
        Incepator
        • 17.oct.2007
        • 17

        #4
        Multumesc pentru raspuns!
        Prin manson sa inteleg tub termocontractabil?
        Legatura dintre firele de aluminiu trebuie facuta cu mufa aluminiu(trebuie sa gasesc cleste de sertizare) sau merge si conector cu surub?

        Comentariu

        • electricman
          Membru Marcant
          • 26.iul.2009
          • 690

          #5
          Detalii produs: Setul contine: Tuburi termo interioare, tub termo exterior, tresa stanata pt. transferul armaturii, inele de fixare, tresa, manual de instalare in lb. romana. Domeniul de utilizare: Aplicatii universale pentru imbinarea conductorilor si cablurilor de joasa tensiune cu izolatie din PVC, PE sau XLPE, armate. Tensiunea de lucru: Uo/U(Um) 0.6/1(1.2)kV Aplicatii: Uz interior/exterior, medii subterane, linii aeriene, medii umede. Caracteristici tehnice: Izolator electric foarte bun, etanseitate perfecta la apa, fara halogen si silicon, rezistenta mecanica ridicata, rezista la radiatii UV si la agenti chimici, dimensiuni compacte; Disponibil pentru o gama larga de sectiuni: de la 4x1,5mmp pana la 4x300 mmp in mod uzual pe stoc
          Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

          Comentariu

          • yulica19
            Incepator
            • 17.oct.2007
            • 17

            #6
            M-am lamurit cu mansonul. Multumesc!
            Dar legatura efectiva intre conductoare e buna cu mufa de aluminiu?

            Comentariu

            • Consultant electrice
              Moderator
              • 08.nov.2005
              • 3240

              #7
              Daca ati folosit cleme de legatura adecvate pentru diametrul conductorului si le-ati montat corect este o solutie buna.
              Curentul nu iarta!

              Comentariu

              Procesare...