Panou radiant

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Traian Georgica
    Incepator
    • 01.nov.2018
    • 4

    Panou radiant

    Buna seara.
    Ma intereseaza sa afla de la voi cei care folositi sau care ati montat panouri radiante infraroșu
    dau randament ?
    sunt eficiente ?
    doresc sa montez un astfel de panou intr.o incapere de 18 mp care nu are nici.o sursa de caldura.
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Depinde de incapere, cum e izolata, daca e inclusa intr-un imobil incalzit etc. Din experienta intr-un garaj spre exemplu nu este tocmai eficient un panou radiant ales in functie de recomandarile importatorului.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • Cherubino
      Living Legend
      • 10.iul.2006
      • 1687

      #3
      Am montat in urma cu un an si ceva un astfel de panou la o clienta care mai avea unul montat anterior in alta camera si care, dupa spusele ei, era foarte multumita de functionarea lui. N-am avut ocazia sa ma conving personal daca chiar asa este. In schimb, o cunostinta de-a mea care avea un mic magazin de tip "ABC" isi pusese unul langa usa de la intrarea in magazin. Dat fiind faptul ca usa se deschidea si se inchidea aproape in fiecare minut, temperatura din magazin era aproape aceeasi cu cea de afara, chiar daca bietul panou era in priza toata ziua.
      LARGO AL FACTOTUM

      Comentariu

      • Traian Georgica
        Incepator
        • 01.nov.2018
        • 4

        #4
        Eu doreec sa montez un astfel de panou intr.o camera de 18 mp mai exact intr.un dormitor care nu prea este locuit. Casa este izolata pe afara. In casa se face caldura. Nu as mai vrea sa dau gauri sa bag un calorifer si acolo.
        in aceasta camera nu se va locui mai seloc doar in cazu in care am musafirii.
        Nu as vrea sa fac o investitie de 1500 de lei aiurea.

        Comentariu

        • Marius Dan
          Incepator
          • 23.nov.2017
          • 78

          #5
          Eu folosesc un calorifer electric pe ulei alaska de 7 ani, cind merge incalzirea il dau mai incet sau las usa deschisa.Tot dormitor dar in uz, aprox. 19mp, 2 pereti ext. izolati. Cu 5-600 luati calorifer si o priza inteligenta sau reglati din termostatul lui si ramine si pt curent.
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • Traian Georgica
            Incepator
            • 01.nov.2018
            • 4

            #6
            Am un astfel de radiator. Dar parca as vrea altceva. Daca nu apar utilizator cu mesaje pro sau contra dupa ce a folosit un astfel de panou radiant suspend proiectul 😂😂😂

            Comentariu

            Procesare...