Legatura conectori cupru si aluminiu

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Nelutzu77
    Incepator
    • 04.dec.2018
    • 5

    Legatura conectori cupru si aluminiu

    Vreau sa montez un nou tablou cu intrerupatoare ,momentan am acele sigurante fuzibile.
    Exista o solutie pentru a conecta conductorii de aluminiu care vin din contor si intra in tablou cu unii de cupru ?
    Am aceasta problema deoarece conductorii care vin din contor si intra in tablou sunt prea scurti pentru a fi conectati la noile sigurante.
    Se pot folosi anumite tipuri de conectori,reglete,etc ?
    Multumesc.
  • Cherubino
    Living Legend
    • 10.iul.2006
    • 1685

    #2
    Daca vrei sa faci o lucrare corecta dpdv tehnic, dar care sa si arate bine, soliciti distribuitorului zonal de energie electrica o desigilare a contorului in vederea inlocuirii acelor conductoare scurte cu altele de lungime corespunzatoare. Nu are importanta daca conductoarele noi sunt din cupru sau aluminiu, conteaza ca sectiunea lor sa fie corespunzatoare puterii aprobate prin contract.
    Din cate stiu, se plateste o taxa pentru aceasta desigilare (urmata, evident, de resigilare la finalizarea lucrarii), dar nu e un "capat de tara".
    LARGO AL FACTOTUM

    Comentariu

    • Nelutzu77
      Incepator
      • 04.dec.2018
      • 5

      #3
      Postat în original de Cherubino
      Daca vrei sa faci o lucrare corecta dpdv tehnic, dar care sa si arate bine, soliciti distribuitorului zonal de energie electrica o desigilare a contorului in vederea inlocuirii acelor conductoare scurte cu altele de lungime corespunzatoare. Nu are importanta daca conductoarele noi sunt din cupru sau aluminiu, conteaza ca sectiunea lor sa fie corespunzatoare puterii aprobate prin contract.
      Din cate stiu, se plateste o taxa pentru aceasta desigilare (urmata, evident, de resigilare la finalizarea lucrarii), dar nu e un "capat de tara".
      Exact asta am facut o sesizare de acum o luna si jumatate si nu am primit nici un raspuns din partea electrica distributie,unde as putea sa ma adresez mai departe ?Stiu ca trebuie sa platesc in jur de 150 ron pentru desigilare si resigilare nu ar fi o problema asta.Este adevarat ca dpdv tehnic ar fi bine sa fie schimbati acei conductori dar la felul cum se misca astia cred ca mai am mult si bine de asteptat din cauza asta ma gandeam ca poate exista o alta solutie.

      Comentariu

      • aurick86
        Membru
        • 05.iun.2012
        • 168

        #4
        Esti in Romania, asa ca trebuie sa procedezi ca in Romania:
        Suni la ei si depui o plangere ca se intrerupe curentul... ca face flama la contuar....etc
        Cand iti vin baietii sa rezolve.. le explici situatia.. si le dai si lor 100 lei...si se rezolva.

        Pt intrerupere iti vin in max 1-2 zile.

        Comentariu

        Procesare...