Releu digital de protectie - pe toata instalatia electrica sau partial?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • bogdan.sb
    Membru Marcant
    • 23.aug.2006
    • 544

    Releu digital de protectie - pe toata instalatia electrica sau partial?

    Salutare,
    in tabloul de sigurante vreau sa includ un releu digital de protectie.
    Merita sa folosesc unul de 50 sau 63 A pentru toata instalatia, sau unul de 32 doar pentru tv-uri, centrala, pc, etc (am multe circuite, deci pot sa le separ in tablou, fara probleme...)?
    E drept ca toate aparatele moderne au electronica sensibila ...
    Consumatori:
    - 3 tv
    - pc
    - cuptor electric (3,5 kw)
    - frigider
    - hota
    - ct
    - alte aparate mici de bucatarie
    - posibil 3 AC
    - masina de spalat rufe
    - lumini
    - aspirator
    ......

    La Ded..... am vazut ca exista 3 variante: protectie tensiune, protectie tensiune - amperaj si multifunctional. Care ar fi cel mai indicat?

    Multumesc.
  • Marius-Ciprian
    Incepator
    • 31.mai.2015
    • 60

    #2
    Supratensiune si subtensiune de la Schneider mi-am montat la mine plus un descarcator Hager pe faza si nul. In fiecare saptamana decupleaza de cateva ori. Cel de la Dedeman am vazut ca face cuplarea automat. E practic.
    Poti sa selectezi circuitele care le vrei protejate daca sunt "trase" direct din tablou, daca nu toata instalatia. Daca e de o putere mai mare nu e nicio problema, mai mic sa nu fie de cat ai nevoie.
    Daca stai la casa -hidrofor + fantana- atentie ca ramai in dus fara apa.

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      Releele sunt foarte practice, ideal ar fi sa deconecteze toata instalatia. Eu asa am montat de fiecare data. Eventual puteti risca sa lasati circuitele de lumini fara a trece prin releu daca nu aveti corpuri scumpe LED cu surse de care sa va para rau. Pragul de tensiune trebuie reglat in asa fel incat sa nu decupleze accidental prea des. Depinde si de ce variatii sunt in zona dvs. Atentie ca in cazul undei descarcari puternice de tip lovitura de trasnet. Acolo este nevoie de descarcatoare daca exista risc pentru asa ceva.
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • bogdan.sb
        Membru Marcant
        • 23.aug.2006
        • 544

        #4
        Ok, ramane unul pentru toata instalatia + descarcator (desi nu cred ca exista riscuri - bloc in centrul Sibiului, dar totusi...).
        Care este diferenta intre cele 3 tipuri?
        protectie tensiun
        protectie tensiune - amperaj
        multifunctional
        Primul stiiu ce face, dar celelalte?

        Comentariu

        Procesare...