Ajutor alegere releu pas cu pas

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • _Elena
    Incepator
    • 13.mar.2019
    • 2

    Ajutor alegere releu pas cu pas

    Salut am nevoie de un pic de ajutor daca se poate : se da scara unui bloc cu 3 etaje nu merge iluminatul pe scara ,intrerupatoarele sunt cu revenire si nu au led si in ele intra doar 2 fire ,la subsol este o doza cu 2 fire care ies dintr-o teava ( este F si N , am incercat cu un bec de 220v ) si inca o teava cu 3 fire (le-am legat si stau aprise becurile), toate 5 fire sunt aceeasi culoare banuiesc ca acolo venea montat un releu pas cu pas (am cautat pe net si doar la releu sunt 2 fire care intra in intrerupator)dar nu stiu de care trebuie sa cumpar 2 secvente , 3 secvente, 4 secvente si cum sa-l leg ( stiu F si N si firul care intra in intrerupator am tras de el si se misca ). Cand apas pe intrerupator sa se aprinda pe toata scara (si nu doar un etaj) cateva minute.
    Ultima editare de _Elena; 13.mar.2019, 11:31.
  • electricman
    Membru Marcant
    • 26.iul.2009
    • 691

    #2
    Acolo nu a fost releu pas cu pas ci releu cu temporizare ,asta trebuie sa cauti.
    Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      Cam asa arata un temporizator cu montare in panou, exista chiar panouri mici de 1 post pentru astfel de situatii. Schema de conectare se gaseste in cutie sau direct pe aparat, ramane doar sa se faca identificarea corecta a conductoarelr in locatie.
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      Procesare...