Modificare instalatie existenta

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Andrei PTR
    Incepator
    • 11.apr.2019
    • 4

    Modificare instalatie existenta

    Salutari ! M-am decis de curand sa fac instalatia electrica la etaj . Este vorba de o camera de 15mp + hol ce va cuprinde:
    • 1 circuit priza - 5 aparate pe conductor de 2,5mm
    • 1 circuit iluminat - 6 aparate pe conductor de 1,5mm
    La parter exista deja o instalatie electrica ce cuprinde :
    • 1 circuit priza - 3 aparate pe conductor de 2,5mm
    • 1 circuit iluminat - 5 aparate pe conductor de 1,5 mm
    • 1 tablou electric cu conductor principal de aluminiu 10mm (cred) si 4 sigurante monopolare de 16A pe iluminat si 20A pe prize . ( vezi imaginea de mai jos )
    Panoul de mai jos este facut prost si trebuie modificat .
    Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	41reZ19.jpg?1.jpg  Afișări:	1  Mărime:	205,2 KB  ID:	673131


    Acesta fiind spuse vin cu urmatoarele intrebari :
    1. La panoul existent , fiind monopolar este obligatoriu sa existe bara de nul ?
    2. Sigurantele existente nu sunt prea mari pentru aparatele existente ?
    3. In continuare pentru instalatia de la etaj sa pun tot sigurante monopolare + bara de nul sau sa trec pe cele bipolare ?
    4. Ce sigurante monopolare / bipolare imi recomandati pentru aceasta instalatie ?
    Cu respect , va multumesc anticipat !
    Ultima editare de Andrei PTR; 11.apr.2019, 08:34.
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Este necesar un calcul in functie de puterile necesare pentru aparatele mentionate.
    Se utilizeaza sigurante 1P+N sau bipolare - circuitul trebuie intrerupt complet - in cazul dvs. daca lasati jos parghia de actionare a sigurantei plasate pe nul, circuitul nu va mai functiona si va parea ca nu este alimentat in realitate insa faza este prezenta si se pot produce accidente.
    Bara de nul va recomand sa o folositi pentru impamantare daca exista in cazul dvs.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    Procesare...