Boilerul curenteaza

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Arth69
    Incepator
    • 21.apr.2019
    • 1

    Boilerul curenteaza

    Salut,
    am instalat un boiler Tesy Bilight 80 litri, cumparat de la Romstal, l-am umplut cu apa si cand il bag in priza curenteaza, el si celelalte obiecte care sunt legate la reteaua de apa din baie (gen metalele de la rezervorul wc)... nu am legata impamantarea la casa, dar am verificat la un vecin care are acelasi boiler tot fara instalatie de impamantarea la casa si la el nu curenteaza...
  • th3c0d3r
    Incepator
    • 15.oct.2016
    • 10

    #2
    Salut,

    Este vorba de o casa renovata, instalația electrica refăcută de la 0, împământare cumpărată si ingropata, diferential la poarta in panoul de la CEZ.
    Am o baie de sub 2mp, un boiler Ariston Velis de 50 litri.
    Boilerul are circuitul lui din tablou.
    Nu am cabina de dus, o perdea protejează boilerul si alte lucruri de apa, scurgerea este direct în sifonul din podea.
    Boilerul este bagat intr-o priza ascunsa intre el si perete, nu ajunge apa la ea.
    Simptome, faci dus, te curentezi daca atingi tevi, robinet chiuveta, dus. Acest lucru nu se intampla daca e uscata podeaua baii, la fel si daca boilerul este scos din priza.
    Am tot invartit stecherul, nici un efect, tot curentează.
    Am masurat cu aparatul de măsură:
    - priza faza + împământare - 220V
    - priza nul + împământare - 0V
    - teava boiler,robinet,etc + împământare - 0V
    - o sonda in mana (podeaua uda) si cealalta pe teava boiler, împământare priza, robinet, etc - 3-5V si 20-30ma.
    Poate ma lamuriti si pe mine care este fenomenul.

    Comentariu

    • tymotyman
      Membru Marcant
      • 01.nov.2009
      • 570

      #3
      Răspuns la: Boilerul curenteaza

      E posibil ca curentul sa vin a din alta parte, gen hidrofor sau tevile sa atinga undeva firele de tensiune.Instalatia este din teava metalica?

      Comentariu

      • th3c0d3r
        Incepator
        • 15.oct.2016
        • 10

        #4
        Răspuns la: Boilerul curenteaza

        Tevile sunt de cupru doar in baie si bucatarie, o lungime de aproximativ 5 metri, 2 tevi apa rece & calda.
        Alimentarea cu apa se face din reteaua comunei prin tevi PEHD.

        Comentariu

        • cotycla
          Membru
          • 01.nov.2012
          • 130

          #5
          Răspuns la: Boilerul curenteaza

          Verificati impamantarea.......cum a fost executata priza de pamant?

          Comentariu

          • th3c0d3r
            Incepator
            • 15.oct.2016
            • 10

            #6
            Răspuns la: Boilerul curenteaza

            Impamantarea a fost facut cu priza de pamant cumparata de la un magazin specializat, intinsa si ingropata.
            Toata instalatia electrica a casei a fost refacuta, inclusiv bransamentul de la CEZ.

            Comentariu

            • emp
              Membru Marcant
              • 29.mai.2009
              • 547

              #7
              Răspuns la: Boilerul curenteaza

              Postat în original de th3c0d3r
              Impamantarea a fost facut cu priza de pamant cumparata de la un magazin specializat, intinsa si ingropata.
              Toata instalatia electrica a casei a fost refacuta, inclusiv bransamentul de la CEZ.
              Suna-i rapid pe cei de la electrica.

              Comentariu

              • electricman
                Membru Marcant
                • 26.iul.2009
                • 690

                #8
                1-dif de la cez este de 300mA deci nu va declansa la un curent de defect de 30mA
                2-daca vei pune in tablou un disj dif de 16A/10mA sau 30 mA vei vedea ca va intrerupe alimentarea la boiler
                3-problema cel mai probabil este de la rezistenta boilerului care este strapunsa,verifica totusi daca se prelinge apa pe bornele de alimentare si/sau pe led,si vezi daca se face o pelicula
                4-verifica priza de pamant

                Dupa ce verifici priza de pamant si continuitatea conductorului de impamantare de la ea la borna boilerului si totul este ok, leaga tevile de cupru prin intermediul unui conductor la acea borna si fenomenul va dispare.Asta nu inseama ca problema este rezolvata daca cauza defectului este una din cele enumerate mai sus,ceea ce mpune schimbarea rezistentei.
                Ultima editare de Consultant electrice; 26.aug.2018, 18:16.
                Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                Comentariu

                • Consultant electrice
                  Moderator
                  • 08.nov.2005
                  • 3240

                  #9
                  Răspuns la: Boilerul curenteaza

                  Problema este de la boiler daca atunci cand acesta este nealimentat(scos din priza) nu se mai manifesta. Verificati ce v-a explicat "Electricman" si reveniti cu un feedback.
                  Curentul nu iarta!

                  Comentariu

                  • Mircea_G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12202

                    #10
                    Ai primit n raspunsuri " dincolo " .
                    Ai preferat acolo , dar ai omis ca acolo esti tratat mai mult politic !
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    Procesare...